mramorované plody meruněk



host - 176.186 (?)
16.7.2007 7:25
Já mám také mramorované meruňky, obávám se rovněž, že jde o příznaky šarky, ale jedná se o starou výsadbu, asi k viru tolerantnější, protože jinak se to na chuti neprojevuje.
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
host - 248.59 (?), 10.7.2007 17:29, zobrazeno: 6920x
Na meruňce plody jsou jakoby mramorované až na pecku, ta místa jsou sušší méně šťavnatá, je to nedostatek nějakého hnojiva, nemoc nebo škůdce? Prosím o radu
Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311), 10.7.2007 17:36
Obávám se, že jde o šarku, zejména, pokud je v těch místech povrch plodů nerovný.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 248.59 (?), 10.7.2007 20:52
Jde s tím něco dělat?
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 167.111 (?), 10.7.2007 22:39

vykopat a spálit strom

Lucas

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 176.186 (?), 16.7.2007 7:25
Já mám také mramorované meruňky, obávám se rovněž, že jde o příznaky šarky, ale jedná se o starou výsadbu, asi k viru tolerantnější, protože jinak se to na chuti neprojevuje.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 210.2 (?), 20.7.2007 12:28

Kolem šarky panuje mnoho mýtů. Šarka škodí nejvíce tím, že velká část úrody (to tedy neznamená všechny) padá těsně před dozráním ze stromů na zem a je málo cukernatá. Každý rok se šarka manifestuje s jinou intenzitou. Někde jsem slyšel, že když se strom který je šarkou infikován intenzivně zalévá, tak se šarka klinicky neprojeví (neopadají plody a dozrají). Každopádně je to významný zdroj infekce pro okolí. Jsou však známy klony zvláště u švestek, které rodí bez problémů i když jsou nakažené. Je jen na vás jak se rozhodnete, zda kácet či nikoliv. Já bych kácel a pak zasadil strom s vf statutem (virus free). Když totiž takovýto strom zasadíte (kteroukoliv odrůdu), tak se nakazí i při silné infekci až tak za 10 let nejdříve, protože vf stromy mají výrazně lepší imunitu než nevyšetřené stromy. To jsou údaje zjištěné vědci (bohužel si již nepamatuji kdo přesně to dělal, ale výsledky jsme opravdu četl).

Jiří Kamiš

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311), 22.7.2007 14:06
S tou imunitou stromů bych byl asi opatrnější. Bezvirózní sadba neznamená automaticky odolnější strom. Ale jistě to nevím.
   Vykopání napadených stromů je skutečně otázka. Eliminovat šarku se nám  tímto nepodaří, je v okolních zahradách, na planých stromech, aj. a savý hmyz ji záhy přinese zpět. Pokud bych stromy vykopával, nahradil bych je nejen sadbou  mající status v.f., ale taky  odolnou nebo tolerantní odrůdou. 
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika