Moniliový úžeh peckovin 2019



   Předchozí příspěvky  |  <  6,  7,  8,  9,  10   
                     
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.38 (?) 
31.7.2019 22:38
KUKY: Mne ten výzor a najmä ten priebeh nepripadá ako monilióza ani Pseudomonas syringae. Takáto 'apoplexia' bude skôr spôsobená masívnym postihnutím vodivých pletív stromu, pričom agens zrejme prichádza zdola - od koreňov. Môj tip (opakujem: tip) je verticíliové vädnutie čerešní (pôvodca Verticillium spp.). IH


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
                     
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4458) - 38.136 (?), 31.7.2019 23:19
Pane Hlavatý, je to velmi pravděpodobné. Koukal jsem i na google. Zítra udělám pár řezů. Každopádně je po třešni.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 107.250 (?), 1.8.2019 8:55

Domnívám se že jde o masívní útok moniliózy, o přerůstání houby z nahnilých plodů do letorostů a celých větví.Velké množství nahnilých plodů třešní znamenalo i enormní napadení letorostů. Pozoruji to i u svých meruněk a broskví. Ikdyž v době kvetení 2x-3x provádím postřik proti monilióze, tak v době zrání,  když je chycený plod monil. hnilobou tak ihned usychá i letorost. Proto ihned odstraňuji ze stromu i malinko nahnilé plody a postižené suché letorosty ihned odstřihnu, at´se houba dál nešíří. Letos takto byla hodně postižená Leskora, kde shnilo 30 % plodů a spoustum suchých letorostů jsem odstranil.To, že jde o moniliózu napovídá i skutečnost, že ty větve, které byly bez plodů - shnilých třešní, byly i bez moniliózy. Jestli stromek přežije, tak to si netroufnu odhadnout.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 1.8.2019 10:01

Nechce se mi věřit, že kdyby šlo o klasickou monilii, která přichází do stromu zvenčí - přes květy, možná i mumifikované či hnilé plody, že by byl postižen takto naráz celý strom I masivně zasažená dřevina má zdravé kořeny a obvykle sklon někde vyrážet bujné letorosty, jak to vídáme např. u silně postižených višní.  Vadnutí listů a hniloba neopadaných plodů vypadá spíš na postižení celého stromu, tzv.  "odspodu".

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4458) - 38.136 (?), 1.8.2019 10:31
Kdyby byly ucpané cévní svazky, tak by nebyly na koncích režných větví zelené letorosty. Sem tam. Ty listy jsou zdravé, svěží. Ještě mě napadlo, že jak byla ta horka (cca před třemi týdny), tak třešeň byla nápadně zvadlá. Sousedovic taky, ale výrazně méně.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Jiří 1968 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1422) - 244.121 (?), 1.8.2019 12:23

Připojil bych se k názoru pana Hlavatého.Můj typ - tracheomykózy - vaskulární onemocnění dřevin způsobené celou řadou hub, především Ophiostoma a Verticillium.Je dokázana jednoznačná spojitost choroby s poruchou vodního režimu, nedostatek vody a teplotní extrémy.

Tracheomykozy
Tracheomykozy
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 113.117 (?), 1.8.2019 12:33

Tak ako píše pán Jiří 1968 - musia nastať určité okolnosti, ktoré tejto chorobe "urobia cestu" - teda strom oslabia a ten podľahne tlaku, ktorý by inak v dobrej kondícii bez problémov ustál. Práve teplotné a vlahové výkyvy môžu byť takýmito spúšťacími faktormi. Ľudia s pozitivitou HIV (AIDS) kedysi tiež nezomierali na tento vírus, ale na oslabenie imunity a v dôsledku toho na infekcie (ktoré by inak v pohode zvládli), resp.na nádory (ktoré by inak nikdy nedostali).

Otázka apoplexie kôstkovín nie je stále uspokojivo doriešená, väčšinou je multifaktoriálna, hubové agens býva len jednou z príčin ktoré k apoplexii vedú.  IH    

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4458) - 144.223 (?), 31.8.2019 18:18
Dnes jsem si všiml, že kolem kmenu třešně je jedna krtina vedle druhé a u paty kmene je hromádka pilin vytvořená mravenci. Ne z kmene, ale je vynesená od kořenů. Až se ochladí, tak se pustím do likvidace. Vypadá to, že odumírající dřevo, kořeny jsou napadeny hmyzem. Proto tam rajtuje ten krtek. Jestli ten hmyz je příčina nebo následek odumření stromu. Těžko říci. Třešeň je už kompletně suchá.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
EL Edgar - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (98) - 93.103 (?), 31.8.2019 19:35

Len či Vám tú třešeň náhodou nenapadol Drevotoč obyčajný... 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
<  6,  7,  8,  9,  10   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika