Moniliový úžeh peckovin 2019



Štěpánka.3 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (133) - 28.101 (?)
28.4.2019 18:26

Otevřený prostor je na východ. Ona ta meruňka (Bergeron) měla až moc dobré podmínky. Ze tří stran krytý dvůr, celodenní oslunění, rostla na stavební navážce a byla dostatečně kropená vodou z přilehlého bazénu. Jenže tím pádem rostla až moc, kdoví jak vyzrávalo dřevo a určitě se ve vlhku dařilo plísním a houbám. Než jsem začala meruňky chemicky ošetřovat, tak tato trpěla silnou strupovitostí, deformované plody moniliově hnily ve velkém a na jaře řádil úžeh. Strupovitost se mi podařilo potlačit, ale tou monilií už byl strom asi prolezlý. Stejně měl šarku a plody dřevitá vlákna, takže mi ho ani líto není. Ale do bečky se to hodilo smiley

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  6,  7,  8,  9,  10   
   
host - 24.167 (?), 26.4.2019 21:05

I přes sucho, objevuje se mi monilie na všech 5 stromeh, kteé mám. A to jsem stříkaůa 2x signum. Sev.morava 300mnm. Stačí ty větve ustihnout a vyhodit?_

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10026) - 70.240 (?), 27.4.2019 9:58

Taky se mi sem tam něco objeví, kdyby pršelo, bylo by to horší. Na Vaši otázku odpovídám ano.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10026) - 70.240 (?), 27.4.2019 14:19

Bohužel se moniliový úžeh objevuje nejen v horních patrech, kam se špatně dostanete s postřikovačem, ale i na malých stromcích. Znamená to, že bez chemické ochrany proti moniliovému úžehu se tady u mě nedají meruňky vůbec pěstovat. Přitom do květů ani potom vůbec nepršelo. Ale násada plodů je nadměrná. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 91.93 (?), 27.4.2019 17:20

Monilia a jiné houbové choroby se na meruňkách projevují i v mnohem teplejších oblastech. Sám jsem na jednom dvouletém bulharském stromku musel odříznout dvě větve. Teď nevím, jak ho přetvaruji. Soused ke mě včera přišel ať mu zachráním velikou zasaženou meruňku. Je postižena moniliou i jinými houbovými chorobami. Tak jsme zakryli salát a ředkvičky a vzal jsem ji rosičem. Je to každý rok stejné:

"Prskal jsi?"

"Neprskal."

"Tak se nediv!"

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Marek-TT - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (682) - 235.1 (?), 27.4.2019 22:12

Sem-tam nejaká uschnutá vetvička sa vždy nájde. Je to však pochopiteľné, keďže som proti monilióze vôbec neošetroval smiley

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 168.103 (?), 28.4.2019 10:50

měl jsem možnost se včera projít v okolí UH a vpodstatě jsem neviděl meruňku, která by nebyla zdecimovaná úžehem. Tam snad skoro nikdo nebude mít úrodu. Walter

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Štěpánka.3 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (133) - 28.101 (?), 28.4.2019 12:41

Včera jsem prošla zahradu a naštěstí jsem našla zasažených zatím jen pár malých větviček (na cca 20 stromech). Neošetřované stromy v okolí jsou na tom hůř. Ale jednu totálku mám, viz. foto. U toho stromu to byla jen otázka času, jak dlouho vydrží. Bylo zajímavé sledovat, jak se první příznaky začaly projevovat hned při květu (podzimní postřik, postřik před květem a při dokvětu zkáze nezabránil).



Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 212.49 (?), 28.4.2019 13:28

Letos při kvetení meruněk nepršelo ani nesněžilo jak je zvykemlaugh.

Je to hrůza jak dokáže úžeh zlikvidovat tak velký strom. Na fotce vidím v pozadí otevřené pole, netáhne vám odtama vítr od severu?

U mě na Hlučínsku byť mráz zredukoval plůdky, úžeh se neprojevil, odstranil jsem doteď symbolicky 4 větvičky z každé meruňky. Nestříkám ničím. surprise  MH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Štěpánka.3 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (133) - 28.101 (?), 28.4.2019 18:26

Otevřený prostor je na východ. Ona ta meruňka (Bergeron) měla až moc dobré podmínky. Ze tří stran krytý dvůr, celodenní oslunění, rostla na stavební navážce a byla dostatečně kropená vodou z přilehlého bazénu. Jenže tím pádem rostla až moc, kdoví jak vyzrávalo dřevo a určitě se ve vlhku dařilo plísním a houbám. Než jsem začala meruňky chemicky ošetřovat, tak tato trpěla silnou strupovitostí, deformované plody moniliově hnily ve velkém a na jaře řádil úžeh. Strupovitost se mi podařilo potlačit, ale tou monilií už byl strom asi prolezlý. Stejně měl šarku a plody dřevitá vlákna, takže mi ho ani líto není. Ale do bečky se to hodilo smiley

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 234.74 (?), 28.4.2019 15:18

Zdravím Marek TT. Aké máte odrody marhúl?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  6,  7,  8,  9,  10   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika