Moniliový úžeh a hniloba peckovin 2018



host - 125.72 (?)
17.4.2018 11:35

pokud se strika proti monilioze, je dulezite, jak jsem napsal, strikat, kdyz je alespon 1/3 rozkvetla a uz nestrikat, kdyz je po odkvetu.. jde prave o to, ze houba se kvety dostava do stromu.. pokud se strika brzo nebo pozde, je postrik k nicemu.. tim sypat co nejmene chemie, znamena, ze nez kupovat postriky, je mozna lepsi si udelat postrik doma, viz postup.. postrik, ktery se sklada z oleje a prostredku na nadobi je urcite mene chemicky nez prumyslove vyrabeny jed. Jarni postrik je proti prezimujicim skudcum, to ze je vy nemate neznamena, ze je nema nikdo..pokud jsou na jare vysoke teploty, probiraji se veskeri zivocichove, kteri prezimuji na stromech, v kure atd.. proto se strika olejnatym prostredkem, ktery jejich tela a vajicka obali a tim je zahubi.. doporucuji si toto tema nastudovat.. jarni postrik nema s vyskytem msic nic spolecneho.. Dovolim si tvrdit, ze clovek, ktery se od mladi venuje stromkum, strihu, ochrane, vyucuje na ucilisti a jezdi na prednasky rozumi teto tematice vice, nez vetsina diskutujicich zde.. jak jsem koupil, tak prodavam, kdo si z toho co vezme je na kazdem.. ja jsme napr. merunky letos nestrikal, u nas bylo 5 dni silne vetrno a postrik nemel cenu.. za 2 dny byly merunky odkvetle.. 

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 11.69 (?), 17.4.2018 9:43

Dale rikal, ze je spise vhodne ba nutne udelat postrik proti prezimujicim skudcum... proste, sypat co nejmene chemie

Trochu protimluv. Proti přezimujícím škůdcům jsem stříkal naposledy před 35 lety Arborolem. Nezdá se mi, že by jeho vynecháním zahrada nějak utrpěla.

postrik proti monilioze se ma delat, kdyz je nakvetena 1/3 kvetu...

Při vší úctě k panu Urbánkovi, do květu stříkat nebudu ani vodou. Je to o prioritách. Horizonový med je jistě lahůdka.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
pkovarik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1331) - 112.187 (?), 17.4.2018 10:09

Píšete "tento postrik je pry velmi dulezite udelat" a v druhá části věty "sypat co nejmene chemie a strikat jen kdyz je to nutne". Takže stříkat nebo nestříkat? wink

Popravdě nerozumím, k čemu je tento jarní postřik vhodný ba nutný - zatím jsem nikdy na meruňkách ani broskvoních neměl žádné škůdce, ač na ostatních stromech se mšice vyskytují?

Co se týká Horizonu, měl jsem za to, že se jedná o systémový prostředek, takže by se měl dostat do stromu obecně, a ne jen chránit vrcholek blizny (nikoli pestíky) proti průniku monílie?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 125.72 (?), 17.4.2018 11:35

pokud se strika proti monilioze, je dulezite, jak jsem napsal, strikat, kdyz je alespon 1/3 rozkvetla a uz nestrikat, kdyz je po odkvetu.. jde prave o to, ze houba se kvety dostava do stromu.. pokud se strika brzo nebo pozde, je postrik k nicemu.. tim sypat co nejmene chemie, znamena, ze nez kupovat postriky, je mozna lepsi si udelat postrik doma, viz postup.. postrik, ktery se sklada z oleje a prostredku na nadobi je urcite mene chemicky nez prumyslove vyrabeny jed. Jarni postrik je proti prezimujicim skudcum, to ze je vy nemate neznamena, ze je nema nikdo..pokud jsou na jare vysoke teploty, probiraji se veskeri zivocichove, kteri prezimuji na stromech, v kure atd.. proto se strika olejnatym prostredkem, ktery jejich tela a vajicka obali a tim je zahubi.. doporucuji si toto tema nastudovat.. jarni postrik nema s vyskytem msic nic spolecneho.. Dovolim si tvrdit, ze clovek, ktery se od mladi venuje stromkum, strihu, ochrane, vyucuje na ucilisti a jezdi na prednasky rozumi teto tematice vice, nez vetsina diskutujicich zde.. jak jsem koupil, tak prodavam, kdo si z toho co vezme je na kazdem.. ja jsme napr. merunky letos nestrikal, u nas bylo 5 dni silne vetrno a postrik nemel cenu.. za 2 dny byly merunky odkvetle.. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
pkovarik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1331) - 112.187 (?), 17.4.2018 12:30

1. Když je Horizon systémový, tak předpokládám, že se dostane do tkání stromu a působí v něm proti monilii (nikoli jen na bliznách), aby se nešířila. Proto mi není jasné, proč by kvůli tomuto postřiku musely být zcela rozkvetlé květy a přístupné blizny. Dostává se tento postřik do stromu pouze skrze blizny? Víte, jsem od přírody zvídavý, a když mi něco není jasné, nepřijímám informace jako fakt, ale potřebuji logické zdůvodnění. wink

2. Vaše tvrzení, že jarní postřik je nutný, mě překvapuje, protože jej na meruňkách nedělám ani já, ani mé okolí. Proto se ptám, proč je nutný a konkrétně proti čemu meruňku ochrání, když jsem na meruňkách dosud škůdce nezaznamenal, ani jsem neslyšel, že by nějaký takový škůdce meruňkám obecně škodil. A tím spíš, že to do Židlochovic nemám zas tak daleko.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 17.10 (?), 17.4.2018 13:19
Monilia neni skudce, ale zavazna choroba. Vyskytuje se i v teplych krajinach. Mnoho zahradkaru si mysli, ze vetvicky zmrzly, ale je to zpusobeno spatnou ochranou. Pokud jde o vstup fungicidu do stromu, mam overeno, ze horizon chrani strom na dva tydny i pri postriku poupat nebo listu. Pokud je druhy postrik pouzit temer po odkvetu, budete mit med skoro bez fungicidu.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.238 (?), 17.4.2018 13:24

Že někdo vyučuje na učilišti a jezdí přednášet, zdaleka neznamená, že je třeba jej následovat. O tom jsme se dostatečně poučili již ve škole. Nechápu, že lidé se zkušenostmi z jedné, maximálně dvou lokalit rozdávají celoplošné rady pro celou republiku.
    Před 40 lety byly na naší zahradě nejhorším škůdcem mery. Zelená poupata byla doslova obalená.těmi klepkavými kuličkami.Po pár letech byly pryč, možná tomu pomohly i ty zimní postřiky, nevím. Teď je vůbec nevídám.
    Dobře znám květopasy, mšice, jablečnou pilatku, hálčivce, svilušky, vlnovníky, ale nikdy nepůsobí významnější škody. Jinde se ale bez ochrany neobejdou. Padlí téměř neznám, rez nevadí, jinde se stříkat musí.
   Naproti tomu se neobejdu bez ochrany proti kadeřavosti, úžehu, ty bývají likvidační.
   Samotnou kapitolou jsou obaleč jablečný, strupovitost, platka švestková, monilie plodů a fyziologická pihovitost. Tam jsou v horších letech škody větší, jindy skoro žádné, ale dopředu se to zjistit nedá. Na vhodnost chemického zásahu nemám jasný názor. Každopáně i při silném tlaku nějaká úroda vždy zůstane.
     Asi největší ztráty mi působí mráz, vítr a hryzec. Proti nim jsem vlastně bezradný a škody bývají úplné.
    O pár desítek kilometrů dál mají problémy třeba zcela jiné. Nemá smysl proto jakýkoli zásah paušálně považovat za nutný.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
katoo - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (364) - 167.81 (?), 17.4.2018 14:10

V naší oblasti severní moravy jsme měli před cca 20 lety hojnost švestek, višní, třešní, rynglí a jablek. Nevěděli jsem co je monílie, puchrovitost, pilatka, obaleči, šárka, rez hrušní, mšice na stromech.

Postupně jen sleduji jak tady ubývají ty staré stromy napadené monílií, nové stromky obalené mšicemi, švestky na jaře jak fazole a když už nezpuchrovatí tak je dorazí pilatka.

Je mi 38 let a pomalu obnovuji to co můj děd vysázel před 40, zkouším nové "odolnější" odrůdy a sleduji jak se jim daří. Kdysi se tady ničím nestříkalo, dnes to bohužel už bez pomoci chemie nejde (zkouším i bio prostředky).

Mění se podmínky v kterých žijeme, bohužel. Je třeba se přizpůsobit a sledovat víc než kdysi. 

Měli jsme tady 30 let meruňku, nikdy se nestříkala, hodně mrzla v květu, plodů bylo poskromnu, nakonec padla při přestavbě plotu.

Loňi mi na jaře odešla dvouletá meruňka i přes 4 postřiky proti monílii, několik dnů taky pršelo zima, nakonec i mrzlo.

Letos zase koukám, jak frčí mravenci po stromech. Chemstopem obmazávám stromy, je to boj který nevzdávám smiley

Leto jsme stříhali mnoho mladých stromků právě podle rad pana Urbánka (videa na youtube) a v některých případech nám to vyloženě pomohlo a ukázalo jak se to dá řešit. Někdy pomůže jen malý detail, který třeba v knize nevyčtete a už Vám to mnohé napoví. Zkušení pardálové nad tím možná mávnou rukou, ale pro začínajícího laika to jsou cenné rady.

Stejně tak jsem vděčný za porady tady na fóru, víc lidí, víc názorů wink

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 20.225 (?), 18.4.2018 11:49

Mohu se zeptat na začátečnickou otázku: Pokud se má stříkat v závislosti deštivého počasí a teploty, co znamená teplota klesne pod 13°C? Je to průměrná denní teplota? Nebo teplota v době onoho 15h ovlhčení? Přece v současném období teplota celkem běžně klesá ráno i k 5°C, což by znamenalo, že jakmile zaprší a ovlhčení trvá 15h, téměř vždy klesne teplota v době ovhlčení alespoň na pár hodin pod 13°C. Děkuji

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Daník - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (789) - 186.2 (?), 18.4.2018 14:39

Pokles teploty chápu jako studené deštivé dny, kdy teploty nevystupují vůbec nad 12st. Ale možná mě někdo vyvede z omylufrown.

to Katoo: co se mravenčích stezek týče, to je fakt marný boj - chemstop a lepící folie mě vždycky celého zalepily a ještě žerou kůru. Tak jsem oblepil kmeny lepící páskou a na ně nanesl lepivou pěnu ve spreji Vermifix, uplynuly 2 dny a už si to zase někudy štrádujou nahoru, potvory!

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 252.217 (?), 18.4.2018 16:02

No tak jim tam dejte cukerný rostok, třeba jim bude chutnat více.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika