Moniliový úžeh a hniloba peckovin 2018



host - 125.72 (?)
17.4.2018 9:26

byl jsem o vikendu na ukazce rezu stromku u zahradkarskeho guru pana Urbanka v Zidlochovicich.. mimo jine nam rikal, ze postrik proti monilioze se ma delat, kdyz je nakvetena 1/3 kvetu a kdy jsou pestiky,,aktivni,, temi totiz pronika houba do stromu, jakmile je odkveteno, tak je zbytecne strikat, prtoze pestiky jsou zaschle, tudiz postrik je zbytecny.. v pripade, ze nejakka vetvicka usycha, je nutne ji ihned odstranit, aby se zamezilo pruniku nemoci do zbytku stromu. Dale rikal, ze je spise vhodne ba nutne udelat postrik proti prezimujicim skudcum a to nejlepe oleoekolem, pripadne si tento postrik vyrobit doma- olej-slunecnicovy, nebo repkovy, nebo lneny + jar ci jiny pripravek na nadobi, navod je zde na netu, staci zadat jarni postrik polopate, je to tam i s navodem.. tento postrik je pry velmi dulezite udelat.. proste, sypat co nejmene chemie a strikat jen kdyz je to nutne.. 

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
                     
Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 26.111 (?), 16.4.2018 19:25

V sobotu šlo na řadu Signum, ale odrůdy byly v různých fázích kvetení (většina v plném květu) a na zahradu se dostanu snad o víkendu. Při současném počasí už asi nebude mít cenu aplikovat druhý postřik. Včel málo a dnes zrovna do kvetení prší (zatím 13 mm).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4473) - 38.136 (?), 16.4.2018 20:25

Proč to nemá cenu? O víkendu bude ideální čas na druhý potřik. Nelze se spoléhat jen na včely, jiný hmyz a vítr udělají taky své. A že prší? Přece pokaždé, když naprší do květů, nevypukne hladomor. Furt lepší, než mráz!

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Daník - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (789) - 100.59 (?), 16.4.2018 21:23

Postřik na monilii doporučují při poklesu teplot pod 12st a zároveň ovlhčení nad 15hodin. Takové podmínky u nás posledních 14 dní vůbec nenastaly, takže já zůstanu u jednoho postřiku a pak třeba poreferuju :-). Člověk by měl pesticidy používat jen když je to nutné.

Se včelami je to u nás špatné, bylo jich pár a teď, když rozkvetly díky teplému počasí všechny ovocné stromy najednou, viděl jsem slovy jednu na celé velké švestce a na ostatních stromech vůbec nicindecision...

Pamatuju z dětství, že kvetoucí třešeň hučela. Mám dvě a jsou zcela bez včel. Nevím, jestli za to může varoáza a podobné choroby, nebo je místní experti na postřiky už vyhubili, nebo tady nikdo prostě nemá úly.

Jen si, prosím, uvědomte, že v honbě za lepší úrodou postřikem do květů trávíte hmyzu jídlo. Všechno si zanesou do úlů a krmí tím své děti a nakonec vám to vrátí v medu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mr.Fazole - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (116) - 68.146 (?), 17.4.2018 10:42

pro Daníka

Taky pamatuju hukot včel v korunách stromů. Tehdfy na okraji vesnice nebo městečka měl každý druhý důchodce včely.Někdo si s tím přivydělával, někdo měl dva úly aby mohl jednou měsíčně utéci babce na schůzi = na pivo.Tato generace důchodců je už po smrti.Současní raději tlačí nákupní košíky v supermarketech než se šťourat ve včelách. K tomu včelí mor, papírování, někoho v okolí bodne včela a máte z toho soud, protože jste neměl na úlu upozornění, že se do úlu nebouchá. A je po včelách.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 91.93 (?), 25.4.2018 17:18

Ne každý má stejnou zkušenost jako vy. Já mám na zahradě (ve dne) trvale nejméně tisíc včel a až takovou radost z toho nemám. Soused postupně přidává další a další úly. Už je jich 15. Jsou 2 metry od mého pozemku a jsou namířeny na jih. Tedy ke mě. Je na mě jinak hodný. Když chci med, tak mi ho prodá a něco mi dá i zadarmo. Určitě je v něm méně chemie než v obchodě a není to padělek. Dokonce mi dal i kuklu, abych mohl ve dne chodit na celou svou zahradu. Tady včely nemívají velký problém s roztoči, protože roztoči takové horko nevydrží. Přesto i včelaři používají určitou rozumnou chemickou ochranu (snad kyselina šťavelová a nějaké dýmovnice).

A tak sekám trávu až po západu slunce a s kuklou. Ne vždycky se přesně trefím. K sudu s vodou se také dostanu až v noci, protože jsou v něm za horka stovky včel. Já to všecho toleruji. Nicméně, určitá chemická ochrana plodin je v teplejších oblastech nutná i v blízkosti včel. Neošetřit meruňky proti moniliovému úžehu, ušlechtilou révu protí padlí a roztočům a broskvoně proti kadeřavosti, znamená zbytečnou snahu. Soused má několik meruněk. A ta u úlů nebyla v loňském roce ošetřena. Začala jí pak odumírat jedna ze tří mohutných kosterních větví. Tak jsme ji rychle odřízli a strom jsme chemicky ošetřili. Obvykle stříkáme Horizonem (nebo Signum) na poupata a po odkvětu. To má na včely i na med minimální vliv. Letos soused zapomněl ošetřit broskvoň šampionem. Možná přežije, ale listy a plody opadají.

Kupovaná jablka, hrozny, meruňky, broskve apod. jsou určitě ošetřovaná agresivněji. Samozřejmě, že někdo raději sní zaplísněné brambory, rajčata, sóju a červivá jablka..., aby něco udělal pro své zdraví. Většina zahrádkářů je však pro rozumný kompromis.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Sonja - (1) - 167.176 (?), 25.4.2018 15:16

tak to je moc smutne, ze včielky krmia tým sajrajtom svoje deti...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 189.159 (?), 26.4.2018 22:37
Zdravím, tak vím že sem psal že letos za prizniveho počasí nebudu vůbec strikst. Nakonec jsem v době zrychleneho kvetení postrkl přece jenom tak v půlce dubna u nás před dvěma nočními desítky. Strikal sem tak cca 6 hod. před deštěm a vystacil si jen s lokálně systemickym Talentem, s dobrým pocitem že se přípravek nerozvadi po celé "rostlině" a nemusí se tak dostat do plodů. I tak jsem se díval že účinná látka je již zakázána v Kanadě a některých státech US. V letošním dobrém roce stačilo. Pár, slovy šest větviček odstrizeno, vršek stromu kam sem se ani letos kvůli času nedostal je o.k. zřejmě rychle oschnuti po destu. Sousedí jsou na tom hůře, ale asi ne tak hrozné jako loni. Takze jen jeden postřik Talentem a o.k. teda doufam :-) cau Kryštof z Brna.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 224.76 (?), 17.4.2018 7:26

 "O víkendu bude ideální čas na druhý potřik".

Minulé úterý bylo ještě nerozvito a v sobotu už byly některé odrůdy prakticky odkvetlé, tak za týden už to bude zase v jiné fázi a postřik už asi moc nepomůže.

"A že prší? Přece pokaždé, když naprší do květů, nevypukne hladomor".

Déšt v kvetení jistě hladomor nezpůsobí, ale ten den jsem jel kolem zahrady s tím, že příp. postříkám odrůdy, které jsem nestříkal.

"Nelze se spoléhat jen na včely, jiný hmyz a vítr udělají taky své".

Včel je tu méně a méně a vítr kvalitu opylení nezajistí.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4473) - 38.136 (?), 17.4.2018 7:57

Nesmíte to vidět tak černě!smiley

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 125.72 (?), 17.4.2018 9:26

byl jsem o vikendu na ukazce rezu stromku u zahradkarskeho guru pana Urbanka v Zidlochovicich.. mimo jine nam rikal, ze postrik proti monilioze se ma delat, kdyz je nakvetena 1/3 kvetu a kdy jsou pestiky,,aktivni,, temi totiz pronika houba do stromu, jakmile je odkveteno, tak je zbytecne strikat, prtoze pestiky jsou zaschle, tudiz postrik je zbytecny.. v pripade, ze nejakka vetvicka usycha, je nutne ji ihned odstranit, aby se zamezilo pruniku nemoci do zbytku stromu. Dale rikal, ze je spise vhodne ba nutne udelat postrik proti prezimujicim skudcum a to nejlepe oleoekolem, pripadne si tento postrik vyrobit doma- olej-slunecnicovy, nebo repkovy, nebo lneny + jar ci jiny pripravek na nadobi, navod je zde na netu, staci zadat jarni postrik polopate, je to tam i s navodem.. tento postrik je pry velmi dulezite udelat.. proste, sypat co nejmene chemie a strikat jen kdyz je to nutne.. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika