Moniliový úžeh



host - 82.2 (?)
26.4.2011 9:16

Myslím, že monilie měla minulý rok žně s ohledem na počasí. Není pravda, že strom musí kvést, aby byl infikován, i když květy jsou hlavní branou vstupu, infikovány mohou být i listy a mladé letorosty přímo. Jsem mlád a tak nevím, jak to bylo dříve, dnes to chce jednoduše důkladnou péči - buď postřiky nebo pečlivou likvidací napadených letorostů. Já minulý rok ostříhal asi stovku napadených větviček na jediné meruňce a ta se pak vzpamatovala vyhnala nové a nyní na jaře bez problémů zakvitla. Bohužel meruňky i iné ovocné stromy se dnes pokouší pěstovat kde-kdo, aniž by měl tušení o nutnosti nějaké péče. U tchýniných sousedů jsem viděl meruňky s ještě černými listy na uschlých letrostech z minulého roku, se kterými soused nic nedělá a jen nadává, že poslední roky nemá žádnou úrodu a obviňuje všechny kolem, že za to můžou. Stejně tak znám pěstitele z okolí, kteří se snaží pěstovat broskovoně aniž by měli tušení o kadeřavosti a jenom skuhrají, že jim listy nemocní a stromky nejdou, ale nedají si tu námahu o věci něco přečíst. To může být taky důvod proč infekční tlak narůstá. Nicméně třešně a až ny výjimky i švestky se u nás zatím drží dobře.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2,  3,  4,  5  >   
host - 57.116 (?), 25.4.2011 19:08, zobrazeno: 103160x

Zdravím všechny zahrádkáře,

opět jsem u tématu moniliový úžeh,

dle fotek je to i můj případ?

okolo stromku je hnojeno NPK nebo travní hnojivo, nemůžem se sjednotit, zda je to mrtvice nebo moniliový úžeh.  tento rok rozsah gradoval a zůstala pouze jedna hlavní větev

čeká nás pravděpodobně razantní řešení, je již nějaká odrůda v současné době rezisrtentní?

meruňka
meruňka
Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 57.116 (?), 25.4.2011 19:20

ještě další foto

meruňka
meruňka
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 57.116 (?), 25.4.2011 19:23

další foto

meruňka
meruňka
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 178.235 (?), 25.4.2011 19:31

Myslím, že jde o mrtvici, jsou zachváceny celé větve bez známky probuzení. AB

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
hauser - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (383) - 221.199 (?), 25.4.2011 19:31

Dobrý den,

vypadá to na úžeh ale při rozvíjení listů se to těžko rozpozná. Mrtvice může být v současnosti důsledkem úžehu. Pokud strom nikdy nekvetl a zachová se jako ten Váš, může být důvodů vadnutí nebo uhynutí stromku víc.
Překvapily mě zde informace, že monilia laxa napadla i okrasné vrby takže kdo ví čeho všeho se ještě dočkáme.
Já osobně neznám žádnou rezistentní meruňku proti této chorobě, višni ano, 150m od nás v zanedbaném sadě, okolo vše napadené a tato neznámá , chuťově výborná asi 50ti letá višeň nemá jedinou vadu. Sleduji asi 7 let a až po loňském chorobném roce jsem se rozkýval a zasadil jeden stromek, kořenový odkopek.           Zdravím

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Rony - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1084) - 249.198 (?), 25.4.2011 20:33

Pocházím z kraje meruněk a vím jak vypadá mrtvice a pokud se nemýlím říká se tomu apoplexie a co mapamatuji (a to už hodně) tak se to obvykle projevilo na už vzrostlém stromě v nejlepší kondici (naoko) a vždy plném ještě malých nebo větších zelených plodů. Najednou to zvadne a je konec. Dokonce tehdy převládaly názory, že podnože pro meruňku z Durancie mrtvici odolávají. Teď meruńky nepěstuji, u nás to nejde. Když do google se zadá heslo "monília laxa nebo monilia laxa", tak vypadne v celé nahotě tento problém. Uvedl jsem oba názvy, protože je rozdíl jestli je tam krátké nebo dlouhé "i". Když je dlouhé vypadne několik tisíc článků v maďarském jazyce a i když jej vůbec neovládám, tak tuším, že jde o velký problém. Na anglicky psaných stránkách je psané kromě jiného něco ze sympozia k tomuto tématu s komentářem, že Evropa má velký probém. A taky proto jsem použil už dříve konstatovaní, že skutečnost je pravděpodobně horší než si dnes dokážeme představit. Obdobné choroby virového původu měla i Amerika u broskvoní a kácely se celé okresy bez výjimky a pod velkou pokutou kdo neuposlechl a směly se pro výsadbu použít jen vyšlechtěné a viru odolné klony.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 217.151 (?), 25.4.2011 22:05

OK, ale monilia nie je virus, je to huba. S virusovym ochorenim sa skoro ani neda bojovat, je to ako u ludi. Bud choroba prejde sama, alebo niet pomoci. Pokial viem, este stromky nevakcinuju.

Proti monilii mozno bojovat. Mame ucinne fungicidne pripravky. Monilia samotna je problem, ak je vlhke a chladne pocasie, ktore podporuje sirenie tejto choroby pocas kvitnutia stromov. Nemyslim si, ze je dovod vyrubat cele okresy... kvoli monilii urcite nie. Pre velke sady by nemusel byt problem s prevenciou, kedze kvoli velkovyrobe sa oplati mat maly mikrobio labak a sledovat stav choroby a presne trafit aplikaciu proti tejto chorobe.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Rony - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1084) - 249.198 (?), 26.4.2011 0:00

Vážený pane, jsem sice sadař amatér ale sleduji jej 44 let a vím a poznám co za choroby zde byly a jsou dnes.  Nikdy nebyl problém s višní nebo třešní nebo švestkou a počasí bývalo i horší. Loňského roku jsem stříkal 2x, měl úrodu (uvedl jsem foto Jojo) a letos se 80% pupenů na odrůdě Jojo ani nepohlo a třešň odešla komplet. Dodělala i odrůda Stanley. Čačanské už skončily dříve asi tak 10 stromů. Přeroubovaným (částečně) odešly už tlusté rodící větve a ty co zůstaly Šveska domácí dodnes rodí a bez zásahu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 82.2 (?), 26.4.2011 9:16

Myslím, že monilie měla minulý rok žně s ohledem na počasí. Není pravda, že strom musí kvést, aby byl infikován, i když květy jsou hlavní branou vstupu, infikovány mohou být i listy a mladé letorosty přímo. Jsem mlád a tak nevím, jak to bylo dříve, dnes to chce jednoduše důkladnou péči - buď postřiky nebo pečlivou likvidací napadených letorostů. Já minulý rok ostříhal asi stovku napadených větviček na jediné meruňce a ta se pak vzpamatovala vyhnala nové a nyní na jaře bez problémů zakvitla. Bohužel meruňky i iné ovocné stromy se dnes pokouší pěstovat kde-kdo, aniž by měl tušení o nutnosti nějaké péče. U tchýniných sousedů jsem viděl meruňky s ještě černými listy na uschlých letrostech z minulého roku, se kterými soused nic nedělá a jen nadává, že poslední roky nemá žádnou úrodu a obviňuje všechny kolem, že za to můžou. Stejně tak znám pěstitele z okolí, kteří se snaží pěstovat broskovoně aniž by měli tušení o kadeřavosti a jenom skuhrají, že jim listy nemocní a stromky nejdou, ale nedají si tu námahu o věci něco přečíst. To může být taky důvod proč infekční tlak narůstá. Nicméně třešně a až ny výjimky i švestky se u nás zatím drží dobře.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 121.238 (?), 26.4.2011 9:30

Po tychto dazdoch asi budem striekat.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika