Meruňka pro okrajovou lokalitu



Stránky: 1,  2,  3   
host - 83.176 (?) 
4.10.2018 22:13, zobrazeno: 16377x

Poprosím o Váš názor s výběrem meruňky do 250 m.n.n., kopcovitý terén, horší (jílovitá) půda s kameny. Důležitá je mrazuodolnost, samosprašnost a snazší údržba. Na chuti tolik nezáleží. Mám tyto typy - kterou byste prosím zvolili a proč? Hargrand, Lerosa, Ledana, Pinkot

Jde mi o to, aby to aspoň něco urodilo, že to nebude ohromná úroda a nejdokonalejší chuť, na tom opravdu nesejde. Vaše názory? A co samosprašnost - stačí 1 kus? Děkuji

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.111 (?), 5.10.2018 6:43
Leskora. IH
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 5.10.2018 7:40

Snažíte se o kvadratutu kruhu. Pokud máte opravdu okrajovou polohu, tedy místo, kde se choulostivější druhy běžně nepěstují, nevyřešíte to výběrem odrůdy ze čtveřice náhodně vybraných. 
1.   Předně je třeba o pěstování takového ovoce něco vědět. Zejména v horší poloze Vám meruňka či broskvoň pěstitelské chyby neodpustí.
2. Choulostivější ovoce vyžaduje pracnou a pečlivou přípravu hned při výsadbě - výběr chráněného místa, hlubokou jámu, v případě kamenité jílovice vylepšenou či vyměňěnou půdu, volbu vhodné podnože.
3. Musíte počítat, žei v dalších letech bude stromek vyžadovat nadstandartní údržbu - pečlivý řez v optimálním termínu (u broskvoní zejména) a chemickou ochranu (kadeřavost, úžeh).  Myslet si, že stačí vybrat meruňku či broskev horší chuti a ono to půjde samo, je mýtus.
    Jestli chcete ovocný strom pro snadnější údržbu, zasaďte třešeň. Řez nevyžaduje, nesklizené či popadané plody není třeba uklízet.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 83.176 (?), 5.10.2018 13:19

Toho všeho, co píšete, jsem si vědoma. Přesto si myslím, že vhodným výběrem se alespoň část vyřeší (nikoli vše, to vím). Prostě to chci zkusit, dám stromku náležitou péči, ale chci vybrat tak, aby byly mé šance na pěstování co nejvyšší. Výběr jsem zúžila na zmíněné druhy a žádala jsem o radu zkušených, co by bylo nejvhodnější

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.58 (?), 5.10.2018 19:49
83.176: Nenechajte sa znechutiť. Nikto učený z neba nespadol. Poznám záhradkárov v dôchodkovom veku, ktorí desiatky rokov opakujú tie isté chyby, ale nikdy nemali snahu sa na niečo spýtať alebo sa poučiť zo skúseností druhých. Ste len na začiatku, ale Vaša snaha veci konzultovať je sympatická. Vytrvajte! Húževnatosť a nezlomnosť je polovicou úspechu. Tá druhá polovica ale musí byť podopretá vedomosťami a fortieľom. Teraz cez zimu budete mať čas si mnohé potrebné poznatky naštudovať. Začiatky sú ťažké, ja som narobil pred rokmi spústu sprostostí a chyby robím nepochybne aj teraz. Postupne sa cez vlastné skúsenosti dopracujete na určitú záhradkársku úroveň - aká bude, je len a len vo Vašich rukách. IH
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 72.164 (?), 5.10.2018 21:48

Tak tak. Netreba sa nechať odradiť. Však ja som už v oveľa okrajovejšej polohe vyhodil asi 8 odrôd marhulí, ale nenechal som sa odradiť. Ostali jedine 2 a to Vesna a Veharda. Nerobím reklamu slovenským odrodám, ale sú to fakt odrody ktoré aj po desaťročí žijú a rodia a nezamrzli v nejakej ľadovej kalamite. Odporúčam odrodu ktorá neskôr pučí na jar. Vami zmienený Pinkcot napr. napučí už koncom februára ak je teplejšie, následne pri ochladení v marci zamrzne celý stromček v dreve. Radšej sadiť tam kam slnko v zime nesvieti, ale hodne svieti v lete. Prebudenie marhule koncom zimy má zlé následky.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 83.176 (?), 7.10.2018 20:44

Díky, přesně tak to beru - snažím se zjistit co nejvíc a prostě to zkusím, i když vím, že šance moc velké nejsou. S pěstováním ovoce začínám teprve letos a vím, že zažiji spoustu neúspěchu, ale jelikož vím, že se tomu chci věnovat, tak nějak začít musím. Každý nějak začínal :-) 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
mi013068 - (14) - 155.215 (?), 6.10.2018 7:28

leskora plodi i v 600mnm

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6460) - 9.135 (?), 6.10.2018 8:15

A v 550 v zimě zmrzne.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Jiří 1968 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1422) - 137.210 (?), 6.10.2018 8:43

Každá lokalita je o něčem jiném, meruňka je ještě větší prevít než broskvoň.V těžkých a nezahřevných půdách nemá šanci ani na slivoňových podnožích.Leskora mi zmrzla tři roky po sobě (2 x po odkvětu) a letos na sklonku zimy zmrzla nadobro (1.3. -21°C),něco málo nad 300 mnm.Jak praví klasik,"vyzkoušet se má všechno".Leskora je jen částečně samosprašná, mrazuodolností i kvalitou plodů jí zatím překonává středomořská Soledane, ale zase platí "všeho dočasu".

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika