Meruňka pro amatéry



host - 48.207 (?) 
24.3.2019 22:07, zobrazeno: 2643x

Zdravím všechny zkušené pěstitele. Jsme zahrádkáři amatéři, kteří se přestěhovali do domku s malou zahradou na okraji Olomouce. Bydlíme v mírném dolíku, takže v zimě míváme o 2 stupně méně než o pár ulic dál :-) Půda je tu jílovitá, poměrně vlhká, ale manželka je tak neoblomná, že chce meruňku, že jsem připraven tady vybagrovat třeba dva kubíky a navozit sem kvalitnější zeminu.

Snažil jsem se na zdejším fóru nastudovat informace o odolných meruňkách a většinou jsem došel k odrůdám, které nemá reálně nikdo v nabídce, případně jsem nedohledal, zda jsou samosprašné. Už máme vybranou samosprašnou třešeň (Lapins) i švestku (Jofela), ale s meruňkou si po všech chorobách, mrtvicích a prasklých kmenech nedokážu poradit.

Na velikosti stromu nám nezáleží, na kráse plodů taky ne - na prvním místě je chuť, nenáročnost na péči, potažmo její odolnost.

Díky za cenné rady.

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4475) - 38.136 (?), 24.3.2019 22:22
S novou zeminou bych to nepřeháněl a vybral bych si odrůdu tolerantní k šarce a samosprašnou. Koukněte třeba na Spomyšl.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 16.12 (?), 8.4.2019 20:09

Doporučil bych spíše ovocnou školku, né překupníka. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 91.93 (?), 25.3.2019 1:07

U vás bude nutno zvolit správnou podnož a upravit výsadbovou jámu. Vhodné podnože budou např. Zelená Renkloda (ZR), WAKO švestka, St. Julien apod. Ty snášejí mírně vlhčí půdu. Jáma bude (d x š) 1 x 1 m, hloubká 0,5 m. Přitom jílovice musí pryč a nahradí se povrchovou zeminou promísenou s pískem, kompostem nebo jinou propustnější zeminou. Pokud je jílovice v jámě příliš kompaktní, musíte zamezit vanovému efektu. Nahromaděná dešťová voda musí odtékat. Nesmí dojít k dlouhodobému přelití kořenů. Dělá se to tak, že se uprostřed dna jámy vykope další malá, ale hluboká jamka. Do ní se dá štěrk. V případě tání sněhu nebo nadměrných srážek do ní ta voda odteče. Existuje i další metoda proti přemokření. A to výsadba na kopeček. Z tvárnic se nad povrchem vytvoří ohrádka 1,5 x 1,5m asi 20 cm vysoká. Ta ohraničuje nepříliš povedenou jámu. Do středu ohrádky se zasadí meruňka. Kořeny přemokřené nebudou. Zbývá tedy výběr odrůdy. Klidně si můžete dovolit i ty nejchutnější odrůdy, jako Velkopavlovická nebo Maďarská. Zvláště pokud to nebude daleko od domu. Pokud máte strach z jarních mrazů, volte Vehardu nebo Bergeron. Teplota v zimě ani pod -20ºC není nijak omezující.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Podklad dlažby na terasu22.4.2024
Výběr hliníkové pergoly od A do Z22.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika