Meruňka po mrtvici



host - 24.218 (?) 
7.8.2019 9:48, zobrazeno: 3068x

Mám meruňku po mrtvici, ovšem od kořene roste nový výhon, který má mnoho větviček a je bohatě olistěn.. Nebude jen planý? Nemám raději vykopnout a zasadit novou meruňku? Všem zkušeným zahrádkářům předem děkuji za rady.

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 7.8.2019 9:55

Bude planý. Vykopat.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 24.218 (?), 7.8.2019 12:00

Myslela jsem si to. Děkuji

PK

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
tristan - (2) - 168.28 (?), 7.8.2019 13:30

naočkovať alebo naštepit, prečo vykopavať?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 91.93 (?), 7.8.2019 17:31

Oba poněkud protichůdné názory jsou velmi rozumné. Záleží na vás. Já bych se podělil se svou současnou zkušeností z teplých krajů (SZ Bulharsko). Podobně by se však dalo postupovat i v chladnějších lokalitách, jen snad pomaleji. Dvouletou meruňku jsem po postupném moniliovém uschnutí uřezal kousek nad místem štěpování. Z výmladků, které tam už začínaly rašit, jsem vybral jeden a nechal ho růst.  Podle listů je podnož naprosto zdravá (bez šarky apod.). Proto ji nebudu ničit. Pahýl jsem v červnu silně přihnojil kompostem a zalévám ho. Už proto, že z kompostu vyrostl meloun a nasazuje první plod. Za dva měsíce po řezu vyhnala slivoňová podnož 150 cm výhon s asi 20 větvičkami. Dnes jsem si všiml, že v místě štěpování vytlačilo kambium podivnou hmotu a z ní roste asi původní odrůda. Mezitím jsem po rychlé stratifikaci vypěstoval z letošních meruňkových pecek několik semenáčků. Na jaře naštěpuji na terminál původní ranou odrůdu a na vodorovné větve očka ze semenáčků stejné odrůdy. Možná na jaře 2021 tyto "nové odrůdy" zaplodí. Terminál zůstane a nejlepší odrůda možná také.

Semenáčky z letošních meruněk
Semenáčky z letošních meruněk
Pahýl s novou podnoží
Pahýl s novou podnoží
Novotvar na pahýlu
Novotvar na pahýlu
Podnož 2 měsíce po řezu
Podnož 2 měsíce po řezu
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika