Meruňka po mrtvici



Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 91.93 (?)
7.8.2019 17:31

Oba poněkud protichůdné názory jsou velmi rozumné. Záleží na vás. Já bych se podělil se svou současnou zkušeností z teplých krajů (SZ Bulharsko). Podobně by se však dalo postupovat i v chladnějších lokalitách, jen snad pomaleji. Dvouletou meruňku jsem po postupném moniliovém uschnutí uřezal kousek nad místem štěpování. Z výmladků, které tam už začínaly rašit, jsem vybral jeden a nechal ho růst.  Podle listů je podnož naprosto zdravá (bez šarky apod.). Proto ji nebudu ničit. Pahýl jsem v červnu silně přihnojil kompostem a zalévám ho. Už proto, že z kompostu vyrostl meloun a nasazuje první plod. Za dva měsíce po řezu vyhnala slivoňová podnož 150 cm výhon s asi 20 větvičkami. Dnes jsem si všiml, že v místě štěpování vytlačilo kambium podivnou hmotu a z ní roste asi původní odrůda. Mezitím jsem po rychlé stratifikaci vypěstoval z letošních meruňkových pecek několik semenáčků. Na jaře naštěpuji na terminál původní ranou odrůdu a na vodorovné větve očka ze semenáčků stejné odrůdy. Možná na jaře 2021 tyto "nové odrůdy" zaplodí. Terminál zůstane a nejlepší odrůda možná také.

Semenáčky z letošních meruněk
Semenáčky z letošních meruněk
Pahýl s novou podnoží
Pahýl s novou podnoží
Novotvar na pahýlu
Novotvar na pahýlu
Podnož 2 měsíce po řezu
Podnož 2 měsíce po řezu
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
host - 24.218 (?), 7.8.2019 9:48, zobrazeno: 3127x

Mám meruňku po mrtvici, ovšem od kořene roste nový výhon, který má mnoho větviček a je bohatě olistěn.. Nebude jen planý? Nemám raději vykopnout a zasadit novou meruňku? Všem zkušeným zahrádkářům předem děkuji za rady.

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 7.8.2019 9:55

Bude planý. Vykopat.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 24.218 (?), 7.8.2019 12:00

Myslela jsem si to. Děkuji

PK

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
tristan - (2) - 168.28 (?), 7.8.2019 13:30

naočkovať alebo naštepit, prečo vykopavať?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 91.93 (?), 7.8.2019 17:31

Oba poněkud protichůdné názory jsou velmi rozumné. Záleží na vás. Já bych se podělil se svou současnou zkušeností z teplých krajů (SZ Bulharsko). Podobně by se však dalo postupovat i v chladnějších lokalitách, jen snad pomaleji. Dvouletou meruňku jsem po postupném moniliovém uschnutí uřezal kousek nad místem štěpování. Z výmladků, které tam už začínaly rašit, jsem vybral jeden a nechal ho růst.  Podle listů je podnož naprosto zdravá (bez šarky apod.). Proto ji nebudu ničit. Pahýl jsem v červnu silně přihnojil kompostem a zalévám ho. Už proto, že z kompostu vyrostl meloun a nasazuje první plod. Za dva měsíce po řezu vyhnala slivoňová podnož 150 cm výhon s asi 20 větvičkami. Dnes jsem si všiml, že v místě štěpování vytlačilo kambium podivnou hmotu a z ní roste asi původní odrůda. Mezitím jsem po rychlé stratifikaci vypěstoval z letošních meruňkových pecek několik semenáčků. Na jaře naštěpuji na terminál původní ranou odrůdu a na vodorovné větve očka ze semenáčků stejné odrůdy. Možná na jaře 2021 tyto "nové odrůdy" zaplodí. Terminál zůstane a nejlepší odrůda možná také.

Semenáčky z letošních meruněk
Semenáčky z letošních meruněk
Pahýl s novou podnoží
Pahýl s novou podnoží
Novotvar na pahýlu
Novotvar na pahýlu
Podnož 2 měsíce po řezu
Podnož 2 měsíce po řezu
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Podklad dlažby na terasu22.4.2024
Výběr hliníkové pergoly od A do Z22.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika