Meruňka odolná monilioze? Clarina, Harlayne, Lerosa



Stránky: 1,  2   
host - 37.76 (?) 
1.10.2014 15:03, zobrazeno: 35653x

Poslední roky máme problém s moniliozou u meruněk. Proto hledám odrůdu odolnou k této chorobě. Stříkat stále stromy mě nebaví.

Našla jsem několik odrůd:

- Clarina (dostupná v zahraničí)

- Harlayne

- Darina

- Lerosa

- Veecot

- Velita

- Radka

Informace se různí a tak bych ráda znala zkušenosti s jejich pěstováním.

Dále upřednostňuji:

- odolnost k praskání v dešti

- samosprašnoat

- menší vzrůst

Děkuji za informace

Zuzka

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4469) - 38.136 (?), 1.10.2014 15:17

Monilie po odkvětu (spála) nebo až plodů??? Spálou trpí víceméně všechny odrůdy. Můj Veecot spolehlivě každoročně.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 37.76 (?), 1.10.2014 15:25

Po odkvětu i plodů. Máme Velkopavlovickou a Bergeron a díky moniliozé z nich skoro nic není - pokud monilioza nezničí květy, tak shnijí plody, když je trochu lhko.

Zuzka

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 174.206 (?), 19.12.2014 16:57

Doporučuji odrůdu Leskora. Ta dle mého názoru a zkušeností je nejodolnější proti moniliózám. Jako prevenci mám vyzkoušeno vždy na jaře zalít stromky silnějším vápeným mlékem po obvodu koruny.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10072) - 70.240 (?), 19.12.2014 17:31

Nevím, jestli to platí všeobecně, ale moje Lerosa byla kompletně "vyřízená" moniliovým úžehem, myslím v před minulém roce. Stačilo vynechat první postřik na začátku kvetení a bylo hotovo. Už se nevzpamatovala. O Harlayne může pohovořit Miloš, Clarinu nemám. Jak to vypadá, tak Leskora je asi po všech stránkách "top" a to i v dobré odolnosti proti moniliovému úžehu. Bez postřiku se ovšem obejít nelze. Alespoň zde v místní lokalitě. To je naprosto nemyslitelná věc. Dělal jsem pokusy s neošetřením s poměrně odolnou Kompaktou. Sice výborně regeneruje, ale květy byly úžehem "spáleny".

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 248.131 (?), 19.12.2014 18:34

Také tady bylo zajímavé vlákno o Darině, ta láká mne... Měla by být odolnější moniliovému úžehu a mrazíkům.                        Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 20.12.2014 9:20

Meruňku odolnou monilióze neznám. Rozdíly v postižení jsou, ale je otázka, zda je to odrůdová vlastnost, vitalita konkrétního stromu, příhodnější poloha nebo lepší pokrytí postřikem. Ani Harlayne se houbě nevyhla.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 220.6 (?), 8.6.2018 8:52

Leskora po deseti letech i přes dvakrát postřik na začáku a konci kvetení odešla. V devátém roce jižní čtvrtina koruny, po prvních příznacích jsem vadnoucí větev odřezal, další rok odešla celá koruna.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Mike Dundee - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (206) - 211.190 (?), 8.6.2018 12:16

Podle příznaků se asi jedná o ESFY, jak mě tady navedli další diskutující. Nedávno jsem tady na fóru psal takový povzdech - můžete proti monilióze stříkat jak chcete (nebo pěstovat monilii odolnou odrůdu), nakonec vám strom zabije něco úplně jiného. Alespoň u mě a v okolí není až takový problém monilie jako ESFY.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 234.21 (?), 8.6.2018 16:57

Je to klasická apoplexia. Nie je to ESFY.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Ventilátor na krbová kamna12.4.2024
Motorova pila stihl 02812.4.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika