Meruňka Ledana



Stránky: 1,  2   
Aimreg - (4) - 166.25 (?) 
4.5.2018 9:01, zobrazeno: 9684x

Předem se musím omluvit, že jsem úplný začátečník/amatér.

Můj dotaz se týká meruňky, kterou máme vysazenou na zahrádce. Je z plastového kontejneru, odrůda Ledana.
Podle všeho, co jsem četla, má každá odrůda specifickou údržbu, vzrůst a další vlastnosti. K tomuto druhu meruňky jsem však našla pouze minimum informací (pouze 2 nekompletní zmínky na internetu).
Jde mi o to, jestli by mi, prosím, nekdo nemohl dát tipy, co a jak s meruňkou dál, aby se měla dobře, čím ošetřovat, a tak.
Stejně tak mne zajímá vzrůst stromu, nebo ořez, jaký mám zvolit, aby meruňka do budoucna vyrostla ve větší strom, aby plnila i funkci vrhače stínu (klidně na úkor plodnosti).
Předem moc děkuji za jakékoliv info k odrůdě nebo způsobu, jak se o ni starat.

Baby meruňka Ledana
Baby meruňka Ledana
Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 4.5.2018 11:25

Podle všeho, co jsem četla, má každá odrůda specifickou údržbu

To si tak úplně nemyslím. Stromek - jakýkoli - by neměl být zasazený v jamce, což ten na fotce trochu je.
Budete-li se o svoji Ledanu starat tak, jak je doporučováno obecně pro meruňky (výchovný řez, ochrana proti úžehu, Šittův řez), neuděláte špatně. 
   Jestli meruňka doroste do velkého stínícího stromu záleží především na poloze, půdě, podnoži. V horší poloze se velkého stromu nejspíš nedočkáte, tam jsou meruňky poměrně krátkověké. Jste-li v ideální meruňkové poloze, pak naděje na větší strom je, Ledana patří spíš k bujněji rostoucím odrůdám.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Aimreg - (4) - 166.25 (?), 4.5.2018 14:28

Děkuji moc za radu :) Ta jamka je zatím dočasná, plánuji dodat mulčovací kůru :-) Jsem v poloze 250 mnm s jílovitou půdou, tak snad se jí bude dařit! Ořezy budu tedy provádět standardně ;)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Daník - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (789) - 186.2 (?), 4.5.2018 14:59

Místo roubování by mělo zůstat nad úrovní země tak, aby nezapustila kořeny nad ním. Přijde mi, že ji máte utopenou dosti...

Ledana
Ledana
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Jiří 1968 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1422) - 137.210 (?), 4.5.2018 16:44

Informací je všude dost.Ledana -křížení bylo provedeno v USA, následná selekce v Č.R.Strom má vzrůstnost středně bujnou až bujnou (dle podnože a vhodného stanoviště),habitus tvoří vzpřímený.Květ je malý, doba začátku kvetení pozdní.Plod je středně velký, základní barva slupky je oranžová na osluněné straně může být menší červené líčko.Dužina je oranžová, středně tuhá, jemné konzistence, velmi šťavnatá, sladce navinulá, při plném vyzrání velmi dobrá, většinou dobře aromatická, pikantní chuti.Pecka je kruhovitého tvaru, velmi dobře odlučitelná od dužiny.Jádro je středně hořké.Zraje cca 15 dnů před V.P.Do plodnosti vstuje později, pak je plodnost velká a pravidelná.Odolnost proti napadení moniozou a hnědnutí listů střední, proti jarním mrazům taky střední.Středně náročná na polohu a řez, půdy vyžaduje úrodné s dostatkem vláhy.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Aimreg - (4) - 166.25 (?), 4.5.2018 16:51

Děkuji! Tento článek jsem našla, ale jsem začátečník a opravdu nevím, jak si některé údaje vyložit - bujná znamená kolik metrů? Jak ji spravovat, aby vyrostla co nejvíce? To jsem bohužel nikde nedohledala a ani mnoho obrázků stromů se srovnáním velikosti vůči člověku nebo měřitelnému předmětu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 4.5.2018 20:37

bujná znamená kolik metrů? Jak ji spravovat, aby vyrostla co nejvíce?

Zasadit do jamky, tu dosypat mulčovací kůrou - to je jeden krok spravování, jak se to dělat nemá.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Aimreg - (4) - 166.25 (?), 4.5.2018 16:49

Takto byla v květníku - myslíte, že ji máme přesadit? :-o

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 227.94 (?), 8.5.2018 9:17
Nepoznam podle fotky jak moc hluboko je, ale pokud ne víc jak 5 cm pod terénem tak to nevadí. Bude prostě kolem stromků mírná jamka a mírná vůle na dosipani tam je. Pokud vidím dobře tam místo štěpování je nad úrovni země a to značně. Stromek máte pěkné. Tak se o něj dobře starejte. Moniliovy úžeh, opravte si úvaz stromku ke kůlu na prekrizeny, zafixujete pohyb i ve směru proti kůlu. Na nějaké "větší" zasypávání kůrou zapomente. Kůra při styku s půdou odčerpává dusík (na své rozkládání - proto také zabraňuje růstu i plevelů) a zároveň o tento dusík bude obirat i tuto merunku. A jelikož ji chcete mít velkou a růst ovlivňuje právě dusík tak... motycku, motycku... Ovocné stromky nejsou žádné konifery atd. Potřebují trochu jinou péči je to potravina. Ikdyz nevylucuju, že při správně zvoleném postupu, lze kůru použít např do kompostu nebo s mixem jiných hmot.:-))) Hodně zdaru Kryštof z Brna
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10031) - 70.240 (?), 25.6.2018 11:59

Já, na rozdíl od Daníka, nemám Ledany pořád ještě zralé. Tady pršelo minimálně, takže popraskané nejsou. 

Ledana
Ledana
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika