Merunka karola, orangered



Stránky: 1,  2,  3   
host - 7.138 (?) 
26.3.2020 9:37, zobrazeno: 8788x
Mam jiz 8rokem orangered strom vysoky 4metry kazdym rokem kvete a pak prijde mraz a nic z toho neni. V loni odkvetla poprve a utvorili se i male plody ale vsechny opadli.V loni na jare jsem koupil v Prachaticich merunku Karola.Tak jsem zjistil ze vedle rostouciho orangered bude asi o dva tydny pozadu s kvetenim. Orangered tento rok preroubuji a tuhle odrudu uz nikdy nechci.
Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
Geronimo - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (388) - 1.200 (?), 26.3.2020 9:54

Je to věc názoru, já jsem Orangered vykopal (nulová odolnost na mráz).Karola u mě kvete později a odolnost na jarní mrazy je střední, takže se nějakých meruněk občas dočkám.Orangered vymrzl každoročně.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Mart - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (294) - 5.197 (?), 26.3.2020 11:45

U mne je Orangered také v pořadí na vykopání, habitus koruny pěkný, úrody minimální až žádné.Co se týče Karoly, tam se traduje a píše to i doc.Krška že je velmi náchylná na šárku.U kolegy se to potvrdilo, už je odstraněná.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 230.81 (?), 26.3.2020 13:00

U zdejší Karoly byly patrné příznaky šarky na polovině stromu, ale už od mala vymrzala, špatně plodila. Nedalo mi to a udělal jsem si nový stromek. Kvete tu dost brzy, vlastně jako první až druhá, spolu s Tsunami.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10084) - 70.240 (?), 26.3.2020 15:30

Ale to mně, prosím Vás pěkně, řekněte, vážení přátelé, kde jste četli, že odroda marhuľky Orangered je odolná proti mrazu. Pochybuju, že ve vlákně Orangered takovou informaci naleznete. Měl jsem podobné pocity jako Vy, jelikož za dobu, co mám Orangered, jsou úrody u této meruňky velmi vzácné. Orangered je odrůda pro fajnšmekry a to pravděpodobně jen v teplých oblastech. Likvidovat jí nebudu právě proto, i když je to bohužel jen "sváteční" meruňka. Karola má oproti Orangeredu větší mrazuodolnost v květu, což je velká přednost. Já už jí nemám, protože mě nepřesvědšila její kvalita plodů. Plody už částečně měknou, dozrávají, ale stále jsou mdlé chuti. Hodně taky praskají a hnijí před dozráváním i při něm. Orangered naopak drží pevnost do poslední chvíle. Dužnina velmi šťavnatá, se specificky příjemnou chutí. Bohužel strom poměrně brzo rozkvétá a je často zasažen mrazem. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 7.138 (?), 26.3.2020 15:57

mate pravdu ale co si pamatuji pri koupi orangered pred temi 8lety bylo na ni popsano ze je mrazuodolna jinak bych ji tehdy nekoupil.A jinak diky za odpovedi i na Karolu merunku mam ji na myrobalanu.To s tou sarkou me fakt nepotesilo.Nejspis ji jeste zavcasu vymenim za jinou odrudu.Muze mi teda nekdo poradit ktere odrudy se konecne dockam merunek a taky aby i ta chut tam byla.A merunka hargrand ma nekdo zkusenosti s touhle odrudou.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10084) - 70.240 (?), 26.3.2020 16:24

V současné době, kdy meruňky rozkvétají čím dál tím dříve, bych vybíral meruňku, která rozkvétá, co nejpozději, kde je větší pravděpodobnost, že něco přežije holomrazy v květu. To znamená hlavně Bergeron, Kioto, Vesna, Leala, Ledana, Lejuna, Lenova, ale i Leskora, FROSTINA, určitě je jich víc. Třeba i Pricia (pokud to je Pricia) rozkvétá podstatně později, než oblíbené Tsunami. Co se týče Hargrandu, tak ten můj pravděpodobně už zmrznul v květu, jelikož v mrazech již kvetl. Nevím, jak při větší úrodě, ale chuťově to není špatná meruňka. Nic výrazně meruňkového, ale zase ne mdlého. Pro mě mají plody zajímavou příchuť.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Mart - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (294) - 5.153 (?), 28.3.2020 9:23

Odolné jsou vcelku slovenské odrůdy, Doc.Hričovský jmenuje jako dlouhokvetoucí tuším Vesnu, Barboru, Vegamu a Velhardu.Velhardu mám a rodí mimo extrémy.Měl jsem také další slovenskou odrůdu-snad Vegamu nebo Barboru a to byla meruňka všech meruněk,.Kvetla postupně a dlouho, když ji šlehl mráz tak většinou ještě se otevřelo dost květových pupenů a úroda byla dostatečná.Sehnal jsem tenkrát roub pod číslem, přesně se již nepamatuji, vsugerováno mám 9/12.Korunu měla velkou a řídkou, štěpovaná na semenáči.Rodila přes 20 let, než mi ji jednou vyvrátil vichr okolo 18 srpna.Tak na podzim 2019 jsem zakoupil Vegamu, Velitu a ještě někde letos seženu Barboru.Ty nové meruňky Adriana a Betinka velmi brzy kvetou, pomalu se mi vsouvá myšlenka že je nahradím jinýma.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 81.144 (?), 16.5.2022 16:28
Karolu jsem vysadil před 12nácti lety, ale úrodu jsem nikdy neochutnal. Pár let se plácala jako ryba na suchu až nakonec zašla. Zatím jsem se nedostal k novému pokusu a asi už se ani nedostanu. O náchylnosti k šárce jsem u ní taky něco zaslechl.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10084) - 70.240 (?), 28.3.2020 10:25

yes Ta Vesna rozkvétá fakt rekordně pozdě. Minulý rok sice první plody vůbec nenadchly, ale když pan Milan Fiala kdysi psal, že je to "nebíčko v papuľke", tak se to snad ještě zlepší. Veharda a Vesprima taky ještě "žijí", ale asi jen do příštího týdne.  sad Naopak Veselka rozkvétá poměrně brzo a je momentálně prakticky celá "spálená". indecision

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika