Meruňka z pecky



Stránky: 1,  2,  3,  4,  5  >   
skalouda - (1) 
24.8.2004 11:33, zobrazeno: 273137x
Slyšela jsem, že nejodolnější a nejzdravější jsou meruňky vypěstované z pecky. Je to pravda? Kdy a jak pecku zasadit? Díky za odpověď.
Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host, 24.8.2004 13:25
Nevím, kde jste to slyšela, ale podle mě pokud zasadíte pecku a vypěstujete si stromek, stejně ho musíte narobouvat, jinak to bude pláňka a to si ho můžete rovnou koupit naroubovaný na podnoži
semenáče meruňky a ušetříte pár let, než Vám z pecky vyroste stromek, který začne plodit.
Kupte si Veecot.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 224.1 (?), 24.7.2008 20:53

Dobrý den, v žádném případě nesouhlasím.

Naopak jediná meruňka jde vypěstovat z pecky a jak dobře.Provede se tzv.stratifikace/ obroušení jádra a uložení do písku po dobu chladného podzimu a zimy/ na jaře se vysadí do substrátu.Lepší je více semen najednou, všechna nikdy nevzejdou.Plodí výborně a jsou opravdu mnohem trvalejší.zdravím Kamila

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 76.122 (?), 24.7.2008 22:29

Ono to je taková pověra, že cokoli ze semínka je planý. Ale je to spíš o náhodě, všechny odrůdy jsou původně ze semena. U některých druhů je šance na kvalitní plody větší, někde menší, ale nikde neplatí že to je vždycky planý.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 85.27 (?), 28.7.2008 11:11

Nevím, co znamená trvalejší meruňka.
   Osobně bych semenáč meruňky nepěstoval. Jistě, nemusí to být pláně, ale je to (většinou vnitrodruhový) kříženec nejistých vlastností. Máte-li dost velký pozemek a chuť experimentovat, tak proč ne, ale chcete-li kvalitní plody, je z čeho vybírat. Jak co do velikosti plodů,  mrazuodolnosti tak s ohledem na dobu dozrávání.  Pryč jsou doby, kdy se stromky meruněk prodávaly "pod pultem" a ještě obvykle jen Velkopavlovická.  Nové odrůdy vznikly důslednou selekcí stovek semenáčů, myslet si, že náhodným výsevem dvou pecek získáte kvalitnější odrůdu, než mnohaletou prací týmy šlechtitelů,  je naivní. Ani výhodu pravokořenosti oproti uznaným podnožím bych nepřeceňoval.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 244.2 (?), 17.9.2013 15:28

máte pravdu, u cizosprašných meruněk se nikdy nedá s jistotou určit jestli to nebude malé a hořké (80%) nebo jestli to bude mít alespoň polovinu dobrých vlastností původního rodiče (18%) a poze 2 ze sta mohou vkazovat náhodně lepší výsledky než původní matka (otec je nejistý).

U samosprašných broskvoní je poměr lepší, až 70% má vlastnosti matky což znamená že ze tří stromků alespoň jeden vyberete.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 39.19 (?), 30.6.2018 13:20

Koupil jsem už asi 8 druhů meruněk, jako náhradu za staré stromy (sázeno 1948) a vždy mě po pár letech odešly. Pravokořenáč z jedné z nich se má čile k světu, takže za mě je už vše přešlechtěné a zdegenerované. Stejně jako obilí, králíci atd. Rozhodně už nehodlám kupovat žádné šlechtěnce roubované na nějaké podnoži.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 168.103 (?), 30.6.2018 13:53

nikdo vás do ničeho nenutí a když si meruňky nekoupíte vy, najde se určitě někdo jiný

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 62.249 (?), 15.7.2018 16:19

Je tu vlákno Meruňka z pecky, tak přestaňte někomu tlačit - koupení roubu - jestli nemáte něco k věci, tak sem nepište.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.238 (?), 15.7.2018 22:41

Pravokořenáč z jedné z nich se má čile k světu, takže za mě je už vše přešlechtěné..

Co myslíte tím pravokořenáčem? Jestli zpravokořenělý - hluboko zasazený - stromek, pak se jedná o stejnou odrůdu - stejně "zdegenerovanou" jako koupený stromek.
  Pokud je pravokořenáč to, co vyrostlo od kořenů, tedy podnož, pak není divu, že se má k světu. Podnože takové jsou a kvůli tomu se taky používají..
   Problém není v přešlechtěnosti odrůd, problém je v pěstiteli.  Ostatně nejpěstovanější odrůda - Velkopavlovická - je stará snad stovky let.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika