Marhuľa vo výške 320 m.n.m ku Kompakte



host - 20.44 (?) 
26.2.2019 0:50, zobrazeno: 3122x

Dobrý deň, prosím o radu. Na mojej malej zahradke pod horami (juho-východný svah) som predminulú jeseň zasadila marhuľu Kompaktu, podnož st.julien. Teraz som čítala, že by mala dorásť 4 m, ale že nie je veľmi chuťovo dobrá a dozrieva okolo 20.7. Chcela by som blízko nej (cca 2-3 m) zasadiť ešte jednu, na doplnenie lepšej chuti aj času dozrenia pred Kompaktou, kľudne aj menšieho vzrastu tak do 3 m (pred južnú stranu chatky). Vraj je najlepšia Maďarská a Veľkopavlovická, ale tie asi dozrievajú tiež v polovici 7.mesiaca. Ďalej by mala zo skorších byť dobrá Pinkcot a Leskora. Viete mi prosím odporučiť ako by ste to riešili, akú odrodu, atď. Pôda tam podľa mna nie je veľmi úrodná, ale dá sa, výška cca 320 m.n.m. Ďakujem za každú radu.

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 11.240 (?), 26.2.2019 8:24

Poohlédněte se v okolí, jestli se v kraji meruňky pěstují. Pokud ne, zvažte, zda je lepší na Vaší malé zahrádce čekat několik sezón na příhodný rok, kdy dvě meruňky nezmrznou.  Nebo radši zasadit třeba ryngli nebo jabloň, které přinesou ovoce každoročně.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10026) - 70.240 (?), 26.2.2019 18:45

Miloš je z meruněk už trochu zklamán, právě pro svoji nespolehlivou plodnost, zvláště v jeho poloze. Já osobně bych byl "mezek" a nějakou osvědčenou meruňku bych si vysadil, protože je to přece jen lákavější ovoce, než ringloty. Alespoň teda pro mě. Na Leskoru se musíte zeptat někoho, kdo ji pěstuje ve střední poloze. Já na ní nedám dopustit. Pilířová raná a chutná odrůda. Je tady o ní pár vláken a požehnaně fotek. U mě se Leskora tváří jako celkem otužilá, ale jinde to tak být nemusí. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10026) - 70.240 (?), 27.2.2019 7:19

Co si tak vzpomínám, tak například PP by Vám Leskoru určitě nedoporučil, jelikož mu na Pelhřimovsku zmrzla. Kolik lidí, tolik zkušeností. Ne vždy stejných.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 184.133 (?), 27.2.2019 8:39

Otužilá vcelku je, za posledních 10 let ji zimní mrazy nijak nepoškodily (cca 420 m podnož myrobalán), ale ty jarní... Můžu říct, že hezky kvete. I. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 184.133 (?), 26.2.2019 8:42

Meruňka roste do takové výšky, jakou jí povolí sadař. Stejně tak i jiné ovocné stromy. Měl jsem v poště takovýto dotaz: Koupili jsme si zákrsek jabloně a už je čtyři metry vysoký. Kdy přestane růst? Jestli nejste super fajnšmekr z oblasti, kde jsou skvělé meruňky na každém rohu, nebudete ten handicap nijak pociťovat. Není problém část koruny přeroubovat, pokud máte místo, klidně vysaďte ještě jinou. U Leskory je plus ranost a slušná chuť, ve vašem případě je záporem to, že má poměrně úzkou korunu, roste jako topol. Ale řezem udržet jde. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 20.33 (?), 26.2.2019 9:58

Ďakujem za odpoveď. Takže, vy by ste mi z tých štyroch odrôd (Leskora, Pinkcot, Maďarská a Veľkopavlovická) odporúčali najviac Leskoru? To že má pomerne úzku korunu by podľa mňa vôbec nevadili, aspoň by bola viac v závetrí (pred 4,5 m vysokou trojhuholníkovou chatkou) a lepšie by sa zmestila k tej Kompakte. Na akej podnoži by mala byť ta Leskora?Kedy máva Leskora úrodu, na konci 6. mesiaca? Opeľovač by bola Kompakta ak tomu dobre rozumiem. V našom kraji sa pestujú aj broskyňe, aj marhuľe, som zo severnejšieho Slovenska. Napr. cca 30 metrov od nás má sused krásnu broskyňu, ktorej sa tam darí. Je pravda, že niektoré roky primrzne v kvete, ale niektoré má dobrú úrodu. Ďakujem

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 8.227 (?), 27.2.2019 10:38

Pokiaľ zmrzne v kvete broskyňa, tak z marhula už nemá vonkoncom šancu. Ale treba sa opýtať ľudí v okolí ako to zvládajú ich stromy, aké odrody majú a ako často im to na jar zmrzne.

Ja osobne si myslím že nemá zmysel mrhať časom a energiou na starostlivosť o stromy, ktoré neprinesú úrodu častejšie ako raz za tri roky.

S broskyňami by som to u Vás skúsil. Sú odolnejšie odrody(zvonkovitý kvet), a výber odrôd je dosť pestrý. Od ranných- začiatok júla až po jesenné... Pokiaľ sú u Vás letá teplé a doprajete stromu slnečne miesto, tak sa chutných plodov dočkáte skoro každý rok. Broskyňu môžete sadiť na tri metre od seba u marhule by som to určite nerobil.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10026) - 70.240 (?), 28.2.2019 11:46

Jelikož Vám Miloš nedoporučil ani svoji nejoblíbenější meruňku - LEJUNU, tak na tom bude u něj Lejuna asi stejně jako ostatní odrůdy, které pěstuje. Tedy špatně. sadDavid by Vám možná doporučil FROSTINU, což je, pokud si dobře vzpomínám, také lednická meruňka. Jak napovídá název odrůdy, měla by to být meruňka odolná proti mrazu. S největší pravděpodobností jí neseženete. Kvalita plodů je s otazníkem. Mám takový dojem, že o broskyňe zájem nemáte.  

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika