Mandloň jako podnož pro meruňku?



Jiří II - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (598) - 61.187 (?) 
1.7.2018 18:41, zobrazeno: 3902x

Dobrý den, je možné naočkovat nebo naroubovat meruňku na mandloňový semenáč?

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
Jiří 1968 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1422) - 137.210 (?), 1.7.2018 19:24

Určitě ano, ale záleží na tom v jaké půdě jí budete pěstovat.Mandloň nesnáší studené a utužené jíly.Letos mi zbylo pár meruňkových roubů tak jsem je prdnul do broskvoní a rostou líp než na meruňkových, či slivoňových podnožích.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 91.93 (?), 1.7.2018 20:01

Mandloňový semenáč je vhodný jako podnož pro meruňku i broskvoň. Očkovat půjde v srpnu a září, roubovat v předjaří. Nesnáší však těžkou (jílovitou) půdu a nedával bych ho ani do chladnějších oblastí. Naopak snáší dobře vyšší pH (alkalickou půdu) a teplé sušší podnebí. Kde ho chcete použít (jaká zemina a n.v.)?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Jiří II - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (598) - 61.187 (?), 2.7.2018 11:35

Jádro mandloně (vypadalo jako od Sladkoplodé krajové) jsem vysel loni na jaře a ve stadiu tvorby prvních pravých lístků přesadil na trvalé stanoviště v externích podmínkách. V srpnu jsem naočkoval u kořenového krčku broskvoň, ovšem očko se neujalo. Nyní má semenáček výšku asi 150 cm. Pozemek je v nadmořské výšce přibližně 470 m.n.m. a jeho výhodou je, že je celodenně osvětlen Sluncem. K nevýhodám patří horší půdní podmínky - nízká vrstva utužené ornice, pod ní vápenec, nemožnost závlahy     (jen co vynesu do svahu v konvích) a také to, že se jedná o polohu značně větrnou. Na jabloních vysazených posttupně od jara 2014 je vidět, jak jsou jejich korunky všelijak vychýlené od větrů.


Semenáč mandloně je mezi první a druhou jabloní
Semenáč mandloně je mezi první a druhou jabloní
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 91.93 (?), 2.7.2018 15:43

Podnož je to pěkná. Je sice pravda, že v této n.v. a v nechráněné poloze to není ideální, ale naštěpovat podnož nebude těžké. Před očkováním (doporučuji Forkertovo) podnož zalijte, pokud nedávno nepršelo. Umístil bych 4 očka meruňky nebo broskvoně ve výšce 80 - 110 cm v různých stranách a výškách. Pokud se chytnou 3 nebo 4, mohou být základem korunky. Jinak se vybere jen jeden výhon.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Jiří II - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (598) - 61.187 (?), 3.7.2018 14:50

Díky za všechny informace a zejména za tip s Forkertovým způsobem očkování. Mandli bych také bral i když sklizeň by přicházela v úvahu tak maximálně 2x za deset roků (např. letos by byla), samozřejmě bych musel naštěpit na stromek další odrůdu mandle, kvůli opýlení. S meruňkou budu mít naději na sklizeň větší, odhaduji tak 3 - 4x za deset roků, největší četnost sklizní by byla s broskvoní. Mám čas na rozmyšlenou a na schánění vhodného genetického materiálu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Jiří II - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (598) - 120.64 (?), 21.4.2019 14:03

Na mém mandloňovém semenáčku se letos (třetím rokem) objevily první květy. Fotka je z úterý 16.4. Současně kvetoucí květy meruňky spálil ranní mrazík, ale mandloňové květy vypadaly nepoškozené až do opadu okvětních lístků. Nyní mi vyklíčila další dvě jádra, zasetá loni na podzim. To aby byl poblíž opylovač. Jsem totiž okouzlen tím bujným vzrůstem a na první pohled bezvadným zdravotním stavem tohoto semenáčku.

První květy na mandloňovém semenáči
První květy na mandloňovém semenáči
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika