Málo plodící meruňky



host - 127.208 (?) 
23.2.2016 15:28, zobrazeno: 5049x

Dobrý den. Na zahradě mám několik meruněk různých odrůd i stáří (do 10 let).Na dvou z nich (Velkopavlovické, 9 let) bývá každoročně velmi málo květů a tomu odpovídá téměř zanedbatelná úroda. Přitom stromy vypadají zdravě a přírůstky mají taky pěkné. Naproti tomu jiné meruňky bývají každé jaro obsypány květy (Leskora, Hargrand, Ledana, ale i jedna Velkopavlovická) a pokud nezmrznou, i úroda bývá velmi vydařené. A já nevím, jestli těm skoro neplodícím dávat každý rok ještě jednu šanci nebo se s nimi rozloučit. Co myslíte? 

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
Jiří 1968 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1422) - 137.210 (?), 23.2.2016 18:35

Těžko radit, když jsem Vaše stromky neviděl, pokud rostou zdravě, určitě bych jim dal ještě šanci.Zkuste je přihnojit organickými hnojivy, začátkem léta provést tzv.Šittův řez, tím nic nepokazíte.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
galloway pippin - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1406) - 179.2 (?), 23.2.2016 20:31

Pokud má strom, či stromek příliš bujné letorosty, celková plodnost se oddálí.Pokuste se některé větve vyvázat do skloněné polohy.Většinou to pomáhá.Dále je třeba vynechat hnojení dusíkem.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 248.27 (?), 23.2.2016 20:32

Zkuste se zamyslet, jestli ty co plodí nenecháváte jen tak bez výrazného řezu, zatímco u máloplodící neřežete/nestříháte téměř do každého výhonu.

Já osobně bych dal tomu málokvetoucímu stromu 3 roky bezúdržbové, maximálně tak nějaký ten juvenilní výhon (vlk apod.) ohnout do vodorovné.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 127.208 (?), 23.2.2016 21:56

Zatím všem děkuji za rady. Zvláštní je právě to, že ke všem nejstarším stromům přistupuji úplně stejně. Žádný výrazný řez, maximálně odstranění nevhodně rostoucích větví a vyvázání některých do vodorovnější polohy.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 248.27 (?), 23.2.2016 22:11

hmm tak to bude asi něco špatně.

Znám jednu zahradu kde 40 let rostla "Velkopavlovická", úrodnější a voňavější než ostatní. když už její kmen nebyl staticky úplně v pořádku, tak se na jeden z kořenových výmladků naroubovala větévka z koruny. Přestože podnož i matka bylli identické, nový strom se dlouho nemohl dostat do plodnosti a i jeho úrody jsou takové "tu nic - tam méně". O rok později co se roubovala tato náhrada se také braly rouby a daly se na podnož z marunke. V jiné lokalitě a na jiné podnoži je to"Velkopavlovická" jak z pomologie = ani lepší jako byla matka a ani horší jako je sestra. Takže asi zvažte, jestli je stromek mladší, schopný přeroubování anebo starší ve věku na generační obměnu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 57.210 (?), 25.2.2016 10:39

Dobrý den, mám stejný problém jako Vy a každoročně řeším stejné dilema jestli mám stromek nahradit novým. Na zahradě mám 8 meruněk.Ta problematická (bohužel nevím odrůdu, byl to můj první pokus o zasazení ovocného stromku) je z nich nejstarší asi 6 let.. Strom je zdravý 5 krásných kosteních větví, minulý rok kvetl poprvé, měl 5 květů a dozrála jedna meruňka.

Oproti ostatním sedmi, které jsou doslova obaleny květními pupeny, tato jakoby ani netvořila plodonosné dřevo. V loni jsem provedl zahnův řez (z důvodu vyholování). Vrcholové šlahouny jsou teď obaleny květními pupeny, ale v kostře jsem napočítal jenom kolem 25.

Velkou chybou asi bylo, když jsem stromek sadil. Roubovamou část jsem spíše " utopil" pod úroveň terénu.

Letos jenom zredukuji šlahouny na vrcholu a stříhat ji nebudu vůbec. Dávám ji do příštího jara poslední šanci, i když je mi tak zdravého stromu líto.

S pozdravem Martin

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 187.224 (?), 25.2.2016 12:13

Meruňka není jabloň na zákrskové podnoži, dává v prvních letech hodně do dřeva.

Pokud je naroubovaná na semenáči nebo myrobalánu, může se plodnost dostavit později.

S přicházející úrodou se postupně přibrzdí i růst stromku a stromek si začne vytvářet větší množství plodonosného obrostu.

S vykopáním bych sám počkal, ta málo plodící bude mít nejspíš ty nejhezčí meruňky.  Ráda se takto chová odrůda Velkopavlovická.    j.c.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika