Leskora



Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10026) - 70.240 (?)
22.6.2018 17:47

Je lehké napsat, že se o Leskoru ve Vašem případě nejedná, ale těžší je určit správný název odrůdy. V roce 2005 opravdu žádný zvláštní výběr meruněk nebyl, tak ta Karola se docela nabízí. Otázka je, jestli by už nyní byla zralá. Moje zkušenost s Karolou je taková, že musela být dost měkká, aby nabrala nějakou tu meruňkovou chuť. Jak si můžete všimnout ve vlákně výše, tak Leskora má dužninu sytě oranžovou, ne tak bledou, jako je dužnina plodů na Vašich fotkách. Jinak Karola byla poměrně slušně odolná proti mrazu v květu. Podobně jako Bergeron. Co se týče Leskory, tak má svoje limity. Například na Vysočině u pana PP, nebo i Jirky 1968 letos neobstála. V Pardubicích minimální teplotu -10°C v únoru po předchozím narašení vydržela bez problémů. Mám takový dojem, že jak u Jirky, tak PP bylo -20°C. Což by nebyl problém začátkem ledna, ne po předchozím narašení pupenů po teplém lednu. 

Leskora
Leskora
Leskora
Leskora
Leskora
Leskora
Leskora
Leskora
Leskora
Leskora
Leskora
Leskora
Leskora
Leskora
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3   
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10026) - 70.240 (?), 21.6.2018 21:32

Současná "marmeládová" konzistence některých měkkých Leskor je skvělá. Sladce meruňkově aromatická. Pokud Vám ale, pane z Hlučínska, chybí více kyselinek, tak si pořiďte GOLDRICH. Dneska jsem koštoval jeden předčasně zralý, a je to jedna velká koncentrovaná "power" kyselinka. Nabušená chuť pozdních meruněk se vím vudy. Tedy, myslím, těch meruněk s pikantní kyselinkou. Snad budou takové i ostatní. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 191.123 (?), 21.6.2018 22:29

Máme na zahradě meruňku u které neznám název odrůdy. Několik let jsem si myslel, že by mohlo jít o Leskoru, ale tento rok už o tom pochybuji, podle vícero znaků mi to neklape. Jak je na tom Leskora s velikostí plodů? V roce 2015 jsme měli přeplozeno, malé meruňky-  myslel jsem že to je ten důvod. 2016 a 17 vše pomrzlo v dubnokvětnu. A letos plodů tak akorát, ale zase malé.

Sice nezalévám, ale strom už bude mít cca 12-14 let, takže by to pro něj nemusel letos být takový šok, jako třeba pro broskev Favoritu Morettini, která má v současné chvíli velikost třešní :-(

Pokud to, co mám, Leskora není, jakože asi není, pak si ji asi pořídím na uvolněné místo po staré vykopané jabloni. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10026) - 70.240 (?), 22.6.2018 7:55

Orientujte se podle fotek, nebo sám plody vyfoťte. Plody dosahují střední velikosti. Pokud není příliš mnoho plodů, tak u většího stromu je velikost tak kolem 50 gramů. Jinak jsou plody i mnohem menší. Na osluněné straně se tvoří docela výrazné červené líčko. Zrání je letos rekordně brzké, v minulosti to bylo na přelomu června a července. Fotek plodů Leskor jsem umístil do různých vláken docela dost, jsou i v tomto vlákně.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 191.123 (?), 22.6.2018 10:29

Podle Vašich fotek jsem právě letos usoudil, že o Leskoru určitě nejde. To moje "obvinění stromu", že jde právě o Leskoru, vychází ze starých srovnání (2013-14). Od té doby se dost změnilo. Průměrná hmotnost plodu 30g (hmotnost 10ks 301g), zaráží mě že nejdou moc dobře od pecky (vždycky jsme z nich dělali kompoty a nebyl problém s odpeckováním). Červené líčko mají, ale rozhodně ne takové jako má ta Vaše na nejnovějších fotkách.

Takže sedí jen doba zrání (letošek neřeším - ale v minulosti to bylo vždy v tom posledním červnovém týdnu/prvním červencovém. Stromek kupoval můj děda přibližně kolem roku 2005 a kupoval to v místním zahradnictví, kde žádný zajímavý výběr nemají, Leskoru jsem bral za takovou základní odrůdu, která by tam mohla být (je dodnes).

Přeplozený strom určitě není, má plodů tak akorát. V letech 16 a 17 nebyl ani jeden plod, vše pomrzlo (sousední mladší Bergeron aspoň několik plodů na ochutnání po oba roky udržel). Nuže, až tak nutně po odrůdě nepátrám, Leskoru si asi pořídím jako třetí do sbírky. Ta její doba zrání je ideální. Bergeron je fajn, ale v srpnu už zraje další ovoce, takže ačkoliv jsem s ním spokojený, beru ho hlavně jako zachránce sezony, pokud na jaře úřadují mrazíky.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 224.76 (?), 22.6.2018 12:46

Leskora to asi opravdu nebude. Ten plod vpravo mi trochu připomíná Karolu. Zkuste se poptat v tom zahradnictví - často si vedou záznamy nebo si pamatují od koho co brali.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10026) - 70.240 (?), 22.6.2018 17:47

Je lehké napsat, že se o Leskoru ve Vašem případě nejedná, ale těžší je určit správný název odrůdy. V roce 2005 opravdu žádný zvláštní výběr meruněk nebyl, tak ta Karola se docela nabízí. Otázka je, jestli by už nyní byla zralá. Moje zkušenost s Karolou je taková, že musela být dost měkká, aby nabrala nějakou tu meruňkovou chuť. Jak si můžete všimnout ve vlákně výše, tak Leskora má dužninu sytě oranžovou, ne tak bledou, jako je dužnina plodů na Vašich fotkách. Jinak Karola byla poměrně slušně odolná proti mrazu v květu. Podobně jako Bergeron. Co se týče Leskory, tak má svoje limity. Například na Vysočině u pana PP, nebo i Jirky 1968 letos neobstála. V Pardubicích minimální teplotu -10°C v únoru po předchozím narašení vydržela bez problémů. Mám takový dojem, že jak u Jirky, tak PP bylo -20°C. Což by nebyl problém začátkem ledna, ne po předchozím narašení pupenů po teplém lednu. 

Leskora
Leskora
Leskora
Leskora
Leskora
Leskora
Leskora
Leskora
Leskora
Leskora
Leskora
Leskora
Leskora
Leskora
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 191.123 (?), 22.6.2018 22:59

Obávám se, že to konkrétní zahradnictví není moc spolehlivý dodavatel pravých odrůd. "Průsvitné letní" od nich je červené jablko zrající v září a ve stejném roce můj děda kupoval také švestku pro přímý konzum, kompoty a pečení a prodali mu odrůdu Bryská, dle mého názoru jen proto aby se jí zbavili. Ta už není, odešla na šarku. Kulaté "ryngličky" měla sice chuťově dobré, ale od pecky nešly.

Leskora to jistě není, co se týče zralosti - teprve do ní vstupuje, zatím jsem sbíral jen pár popadaných plodů po bouřce a sklízím jednu nejvíce osluněnou větev. Obvyklá zralost je přelom června-července. Nejsem tak zkušený meruňkový pěstitel - bohužel znám víc lidí, kteří se bojí pěstovat meruňky (ale nevadí jim pěstovat fíky a kiwi).Takže bohužel nedokážu asi ideálně říct, v jaké fázi tvrdosti plodů již vstupují meruňky do ideální chuti. Tyto dva stromy jsou pro mě totiž nastaveným standardem, podle kterého bych mohl hodnotit další - kdybych měl něco lepšího než anonymní materiál z tržnice nebo marketu. Měkké padané jsou lepší, ale to se mi osobně zdá celkem normální.

Karola podle popisu odpovídá dobře. Pokud jde o mráz - pamatuju si zejména loňský rok- bylo to určitě nejméně týden, možná už dva po odkvětu. V tom kritickém dni padal mrznoucí déšť a v noci i sněžilo. Malé plody byly obaleny ledem, což Bergeron, Favorita Morettini, Catharina, Karešova, Erdi Börtemo - zvládli všichni bez ztráty, ale tato meruňka společně s Čačanskou najboljou, ořešákem (semenáč) a hrušní Clappovou přišli o všechny plody.  A loni byl nástup jara o mnoho rychlejší než letos díky dvacítkám v březnu.

Nevím tedy jestli mráz v květu / po odkvětu představuje nějaký rozdíl. Já to stromku za zlé nemám. Meruňka špatná není, ale při pohledu na Vaše fotky Leskory mám chuť sníst monitor.

Lokalita je Opavsko 255mnm, celkem otevřená lokalita (meruňky chrání ze severní strany dům). Letos se ranní mrazíky vyhnuly, zkušebně vysázená rajčata a okurky (hokus pokus) dne 12.4. přežila bez ochrany dodnes. Zejména ta okurka by pokles pod nulu asi vůbec nesnesla. Každopádně vím, že o pár km dál už bylo vše jinak a mrazík tam minimálně jednu noc řádil. Letošní rok o odolnosti a době zrání v mém případě mnoho nevypovídá.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 23.6.2018 11:33

Rozhodnout, jesli se jedná nebo nejedná o Leskoru podle tvaru, barvy, velikosti, gramáže plodů, je nemožné. Plodová variabilita je na různých stanovištích i na stejném místě v různých letech větší než mezi jednotlivými odrůdami. Jediným jakž tak relevantním vodítkem je doba zrání. V době zralosti Leskor těch odrůd až tolik není.
   Já osobně bych si podle fotky Leskory vyloučit netroufnul. Takto vypadají v této době zralé Leskory u nás. 

Leskora
Leskora
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10026) - 196.17 (?), 23.6.2018 15:50

Tak pravil, nikoliv Zarathustra, ale Miloš Vysloužil. A co z toho vyplývá pro pána z Opavska? Pro pána z Opavska z toho vyplývá to, že klidně může mít doma tu Leskoru. Mně nezbývá než napsat, co prohlásil otec Marfuši a Nastěnky v Mrazíkovi: "Už mlčim, už mlčim." sad

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3225) - 173.17 (?), 23.6.2018 19:18

Tak mně ta Leskora docel překvapila chutí. Mám nejraději Velokpavlovickou, ale na to jak je Leskora raná, tak jsem si opravdu pochutnal. Měl kjsem jen pár prvních plodů.

           Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika