Leskora



host - 168.81 (?)
4.7.2020 12:50

Také u nás (Vysočina 450 m/m) už Leskora vybarvuje. K jídlu ale ještě není. Také hnije a padá. Mám jen Leskoru a Bergeron. Bergeron roste asi o polovinu méně než Leskora, ale i z poloviční koruny plodí asi dvojnásobně. Také se mi Bergeron zdá odolnější monče než Leskora. JG

Leskora dnes
Leskora dnes
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  6,  7,  8,  9,  10   
                  
katoo - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (364) - 167.81 (?), 9.6.2018 19:24

U nás Leskora (severní morava 360mnm) je ještě úplně zelená, ta bude potřebovat pár týdnů. Stejně tak je na tom Bergeval. Ale jsou to stromky vysázené na podzim 2016 a tohle je jejich první úroda (jen pár plůdku samozdřejmě).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10026) - 70.240 (?), 9.6.2018 19:39

To je známá věc (viz.přiložené fotky o původu Leskory). Každopádně vyznamenání si šlechtitel zaslouží za to, že vybral tak vhodnou odrůdu pro naše podmínky. Ranou, která dokáže dozrát klidně i v půlce června, přitom kvalitní a odolnou. 

Leskora
Leskora
Leskora
Leskora
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 212.49 (?), 28.6.2020 9:59

V půlce června uzraje tak v meruňkářských oblastech. Tady severovýchod 250m za letošního léta na blátě dokázaly veškeré plody Leskory rozpraskat a shnít. Teda těch 30 plodů co zbylo po mrazivém jaru mělo být aspoň na ochutnávku, už vybarvují, chybí pár dní do změknutí. no Taková VP má plodů mnohem více. smiley

Ale trochu polehčující pro Leskoru je fakt, že třešně letos taky poprvé za 20 let nebyly, před 14 dny absolutně všechny nacucané vodou rozpraskaly a shnily, ostatní třešně v okolí vymrzly na jaře. Teď praskají a hnijí zrající angrešty. Jahody taky shnily. Takže z raného ovoce není nic. A ta dovozová nezralá hmota z obchodů nazývajíc ji meruňkami a broskvemi je čím dál nejedlá a drahá.no MH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10026) - 196.17 (?), 28.6.2020 12:04

Každopádně díky za Vaše postřehy, pane MH. Já osobně si můžu stěžovat jen na to, že nejsou meruňky, jinak asi na nic. Po vodě se nám už dlouho stýskalo. Na broskvoních sice vyskákala klasická sekundární kadeřavost, ale takové přírůstky díky vláze jsem nikdy neměl. Višně a třešně v normálu, jahody jedine z Polska (větší množství). Samosběr na polích je masakr. Málo jahod, hodně lidí. frown

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 212.49 (?), 29.6.2020 18:15

Neutíkejte, to nejsou to štíři. surprise Na fotce jsou plody měknoucí Leskory, do kterých napadlo za 5+6 měsíc 351mm srážek no, převážná část lijáků posledních 14 dní. Jak je vidět Leskora za to nemůže, byť je na praskání u stopky velmi citlivá. Po třešní teď praskají dále i višně i angrešty. VP je ještě tvrdá a má násadu oproti Leskoře možná i ve stovkách plodů - tak třetina celkové úrody, i když něco dokonale obalila strupovitost studeného deštivého máje. Kdyby šlo vyměnit, raději plody Leskory než VP, a to jsem při jarních mrazech pod ní několik nocí topil v kýblech dřevem, sousedi si klepali na čelo, okopával, hnůj, v suchu zaléval, a teď pár zbylých plodů tohle. No na jihu se teda mají, když jim i kajsije vyrostlé z pod plotu a bez údržby se odmění každoročně sladkými voňavými plody broken heart MH


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10026) - 70.240 (?), 30.6.2020 13:58

My se nelakáme, pane MH, možná, že takhle dopadne většina ovoce. Co se týče meruněk, tak těch pár, co na stromech mám moniliová hniloba určitě taky ráda spolkne. Na jediném plodu Orangeredu už si taky pochutnává. Otázka je, jestli preventivně chemizovat další plody, nebo ne. Třeba broskve. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 168.81 (?), 4.7.2020 12:50

Také u nás (Vysočina 450 m/m) už Leskora vybarvuje. K jídlu ale ještě není. Také hnije a padá. Mám jen Leskoru a Bergeron. Bergeron roste asi o polovinu méně než Leskora, ale i z poloviční koruny plodí asi dvojnásobně. Také se mi Bergeron zdá odolnější monče než Leskora. JG

Leskora dnes
Leskora dnes
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10026) - 196.17 (?), 4.7.2020 17:09

Jednak má Leskora vzhledné plody, jak se znovu a znovu můžeme přesvědčit na fotkách, a jednak má i výbornou meruňkovou chuť. Zvlášť letos kdy skroro žádné nemám, ale už jsem asi tři ochutnal (a to bude možná všechno) se mi z té fotky úpně "sbíhají sliny". cheeky

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 168.81 (?), 4.7.2020 22:36

Což o to, chuť dobře zralé, je opravdu dobrá. A taky mě trošku baví "údiv" v naší ne úplně meruňkové poloze: Vy už máte zralé meruňky? (To je lehké, protože v okolí skoro žádné meruňky nejsou.)

Ale po pravdě, zdá se mi, že 450 m/m je pro Leskoru už dost vysoká laťka. Příští rok už bude i u Pardubic na meruňky lepší. Uvidíte, pane Petře. JG

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 81.144 (?), 5.7.2020 11:42

Tak ani u Vás po merunkách není... ;) My už také první ochutnávkové a chutné sklízíme. Držím palce, at se daří i v dalších letech! Zdraví bloger Pán prostoru z úpatí Chřibských kopců.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  6,  7,  8,  9,  10   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika