Kůrovec na meruňce?



Stránky: 1,  2,  3   
nevine - (1) 
14.8.2005 17:01, zobrazeno: 48220x
Mám meruňku 18 let starou, letos vykvetla, část odplodila, ale polovina stromu začala usychat. Prý mrtvice, budiž. Po odříznutí suchých větví, jsem zjistil desítky bílých larev pod kůrou a samou chodbičku, jedna vedle druhé. Některé i do dřeva, jako u jehličnanů. Dá se zachránit druhá polovina stromu, např. postřikem?
Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host, 28.8.2005 21:31
O kůrovce se pravděpodobně nejedná. Kůrovci napadají zejména jehličnaté stromy a živí se lýkem (tj, vrstvičkou mezi dřevem a kůrou). Podle toho co píšete, larvy lezou i do dřeva.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 227.186 (?), 12.7.2010 15:24

Jedná se o t.zv. obaleče korového /Veberova¨/ Likviduje zejména meruňky a broskvoně. Ochrana je možná systémovými insekticidy.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 158.4 (?), 25.9.2006 19:24
Předloni mi zničil meruňku možná stejný prevít. Pod kůrou je centrální chodbička někdy i několik cm dlouhá a na jejích okrajích malá dírka ven a z této chodbičky do všech stran se rozlézají bílí červíci , je vidět jak rostou protože jejich chodbička se postupně zvětšuje. Vyvynou se z nich asi jeden až dva milimetry velcí černí broučci. Dokáží se prohlodat i přes deset centimetrů silnou větev. Slyšel jsem že jedinné co se proti tomu dá dělat je hodně zalívat a strom je pak utopí mízou ale u mě to nezabralo, asi byl už moc napadený.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 6.46 (?), 1.10.2006 16:46
měli  jsme stejný  problém  letos na jaře, meruňka pak  po odkvětu  a nasazení  na plody zcela uhynula. Porazili  jsme ji  a zpod kůry se sypaly prach  a piliny. Ví někdo, co  úhyn způsobilo? Dirky na větvích, rychlá  sešlost.  
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 184.131 (?), 23.7.2007 12:15
Mrzí mne, že se nikdo nenašel, kdo by poradil. I mne trápí stejný problém. Za radu budu vděčná.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311), 23.7.2007 17:20
Nejsem si jistý, ale myslím, že brouci a jejich larvy - tuším se jmenují drtníci - napadají již uschlé nebo usychající drevo, obvykle způsobené apoplexií meruněk. Příčina odumírání stromů je podle mého jiná.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 198.145 (?), 29.1.2008 12:58

Dobrý den, je možné, aby se objevil ten samý problém i na jabloni? Je asi hodně stará, ale do umírání měla ještě v létě daleko. A hlavně teď v lednu?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 136.34 (?), 29.1.2008 20:33

Když píšete o malých černých broučcích, vzpomínám na příhodu ze začátku 90. let, kdy mi začaly usychat v létě nové výhony na višni.Když jsem rozloupl místo okolo srůstu loňského a letošního dřeva, objevil jsem podobné broučky. Něčím jsem to postříkal. Bylo zajímavé, že višeň pustila nové výhony, ale větve byly podivně deformované. Nové výhony nejdříve vyrazily asi 45 st. dolů a pak se otočily nahoru. Větve pak dále sílily, ale tyto "hokejky" vypadaly opravdu divně. Pepík.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Josef Zavřel - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (285) - 45.6 (?), 29.1.2008 20:58

Dobrý večer. Pan MUDr. Vysloužil má pravdu. Jedná se o druh kůrovce, dokonce několik druhů. Jsou to Drtníci (ovocný a všežravý) a také Bělokazi (švestkový a ovocný). Je v podstatě jedno, který škodí u vás na zahradě. Škodí způsobem jak popisujete a jediná ochrana (boj) proti nim je důsledné ořezání a spálení napadených částí stromů. Někde doporučují proti těmto škůdcům speciální feromonové lapače jak to třeba dělají lesníci. Je to náročné a chce to spolupráci všech postižených zahrádkových sousedů. Jsou napadány hlavně nemocné stromy, které zápasí s přežitím (meruňka po částečné mrtvici), stromy postižené nekriovou rakovinou a podobně. Chemická ochrana je velmi obtížná. Hezký večer.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika