Při poskytování těchto stránek nám pomáhají soubory cookie. Používáním stránek s tím vyjadřujete souhlas.
Další informace.
Ú v o d n í   s t r á n k a  |  Reklama   
Zahradní domky.cz
Chaty, zahradní domky a domky na nářadí, dodání po celé ČR
Nábytek Vladeko
Dřevěný zahradní nábytek, doprava po ČR zdarma
Držáky na dřevo.cz
Kozy na řezání dřeva motorovou pilou přímo od výrobce

Meruňky > Kůrovec na meruňce?

Kůrovec na meruňce a jabloni?

viktor viktor (74) - xxx.xxx.168.31 (?)
19.6.2017 19:31

a nemoze to byt aj poskodenie mrazom?

Ukázat polohu příspěvku v diskuzi >
Připojit reakci

recepty na vaření, uzení, zavařování, vína, destiláty

Kůrovec na meruňce?

Milan Kroužel (1)
14.8.2005 17:01, počet návštěv: 27639
Přejít na: tento příspěvek (zjistit adresu)
Mám meruňku 18 let starou, letos vykvetla, část odplodila, ale polovina stromu začala usychat. Prý mrtvice, budiž. Po odříznutí suchých větví, jsem zjistil desítky bílých larev pod kůrou a samou chodbičku, jedna vedle druhé. Některé i do dřeva, jako u jehličnanů. Dá se zachránit druhá polovina stromu, např. postřikem?
Připojit reakci   

Kůrovec na meruňce?

host
28.8.2005 21:31
Přejít na: předchozí příspěvek | tento příspěvek (zjistit adresu)
O kůrovce se pravděpodobně nejedná. Kůrovci napadají zejména jehličnaté stromy a živí se lýkem (tj, vrstvičkou mezi dřevem a kůrou). Podle toho co píšete, larvy lezou i do dřeva.
Připojit reakci

Kůrovec na meruňce?

host - xxx.xxx.227.186 (?)
12.7.2010 15:24

Jedná se o t.zv. obaleče korového /Veberova¨/ Likviduje zejména meruňky a broskvoně. Ochrana je možná systémovými insekticidy.

Připojit reakci

Kůrovec na meruňce?

host - xxx.xxx.158.4 (?)
25.9.2006 19:24
Předloni mi zničil meruňku možná stejný prevít. Pod kůrou je centrální chodbička někdy i několik cm dlouhá a na jejích okrajích malá dírka ven a z této chodbičky do všech stran se rozlézají bílí červíci , je vidět jak rostou protože jejich chodbička se postupně zvětšuje. Vyvynou se z nich asi jeden až dva milimetry velcí černí broučci. Dokáží se prohlodat i přes deset centimetrů silnou větev. Slyšel jsem že jedinné co se proti tomu dá dělat je hodně zalívat a strom je pak utopí mízou ale u mě to nezabralo, asi byl už moc napadený.
Připojit reakci

Kůrovec na meruňce?

host - xxx.xxx.6.46 (?)
1.10.2006 16:46
měli  jsme stejný  problém  letos na jaře, meruňka pak  po odkvětu  a nasazení  na plody zcela uhynula. Porazili  jsme ji  a zpod kůry se sypaly prach  a piliny. Ví někdo, co  úhyn způsobilo? Dirky na větvích, rychlá  sešlost.  
Připojit reakci

Kůrovec na meruňce?

host - xxx.xxx.184.131 (?)
23.7.2007 12:15
Mrzí mne, že se nikdo nenašel, kdo by poradil. I mne trápí stejný problém. Za radu budu vděčná.
Připojit reakci

Kůrovec na meruňce?

Miloš Vysloužil (14901)
23.7.2007 17:20
Nejsem si jistý, ale myslím, že brouci a jejich larvy - tuším se jmenují drtníci - napadají již uschlé nebo usychající drevo, obvykle způsobené apoplexií meruněk. Příčina odumírání stromů je podle mého jiná.
Připojit reakci

host - xxx.xxx.198.145 (?)
29.1.2008 12:58

Dobrý den, je možné, aby se objevil ten samý problém i na jabloni? Je asi hodně stará, ale do umírání měla ještě v létě daleko. A hlavně teď v lednu?

Připojit reakci

host - xxx.xxx.136.34 (?)
29.1.2008 20:33

Když píšete o malých černých broučcích, vzpomínám na příhodu ze začátku 90. let, kdy mi začaly usychat v létě nové výhony na višni.Když jsem rozloupl místo okolo srůstu loňského a letošního dřeva, objevil jsem podobné broučky. Něčím jsem to postříkal. Bylo zajímavé, že višeň pustila nové výhony, ale větve byly podivně deformované. Nové výhony nejdříve vyrazily asi 45 st. dolů a pak se otočily nahoru. Větve pak dále sílily, ale tyto "hokejky" vypadaly opravdu divně. Pepík.

Připojit reakci

Josef Zavřel (285) - xxx.xxx.45.6 (?)
29.1.2008 20:58

Dobrý večer. Pan MUDr. Vysloužil má pravdu. Jedná se o druh kůrovce, dokonce několik druhů. Jsou to Drtníci (ovocný a všežravý) a také Bělokazi (švestkový a ovocný). Je v podstatě jedno, který škodí u vás na zahradě. Škodí způsobem jak popisujete a jediná ochrana (boj) proti nim je důsledné ořezání a spálení napadených částí stromů. Někde doporučují proti těmto škůdcům speciální feromonové lapače jak to třeba dělají lesníci. Je to náročné a chce to spolupráci všech postižených zahrádkových sousedů. Jsou napadány hlavně nemocné stromy, které zápasí s přežitím (meruňka po částečné mrtvici), stromy postižené nekriovou rakovinou a podobně. Chemická ochrana je velmi obtížná. Hezký večer.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.6.15 (?)
3.5.2008 19:09

Loni jsme si zasadili meruňku a když začala nasazovat na jaře pupeny, na kmínku se objevili dirky (vstupy chodbiček) ze kterých se sypaly piliny. Bylo jich stále víc, šířily se postupně od spodu až ke koruně.  Nic nepomohlo a stromek uschnul. Vykopali jsme ho a celý spálili. Letos se to samé objevilo na přesazené švestce. Chodbičky mají cca 2mm v průměru, sypou se z nich piliny, občas se objeví prázdná "kukla" larvy a asi 4 mm malí černí brouci. Co s tím?

Připojit reakci

host - xxx.xxx.195.82 (?)
8.5.2009 20:44

pomoci muze pripravek KARATE, injekcni strikackou do chodbicek a ucpat je vatou, bohuzel tohle pomuze pri zacatku naletu, zachranovat takhle provrtany strom by dalo velikou praci :(

dale jako prevence odstranovat mrtvou borku a bilit kmeny - coz uz skoro nikdo nedela a to je chyba...

Připojit reakci

tkrist (7) - xxx.xxx.28.197 (?)
10.5.2009 20:25

Mám stejný problém s švestkou nasadila hodně plodů a je celá provrtaná a ted to nejak špatně nese začíná být vydět, že plody neutáhne taky listí není zcela dotvořené a provrtaná je skrz na skrz potřel jsem ji více koncentrovaným přípravkem anthio a pak ještě mospilan a díry jsem zatřel latexem a dal jsem k ní hodně vody tak za měsíc poreferuju jak dopadla.

Tak bohužel odešla......

Připojit reakci

host - xxx.xxx.176.18 (?)
9.5.2009 0:31

Drtník mi odpravil sedmiletou meruňku asi před třemi lety. Ale ten lezl dřevem, sypaly se piliny (vím, že táta kdysi něco stříkával do děr- petrolej? a že housenka může být hodně velká). Ale bratr měl na meruňce něco podobného, co je tu popisováno. Meruňka byla čtyřletá, zdravá, nepoškozená mrtvicí. Zničehonic koncem léta začaly žloutnout listy, jako by byl podzim, pak vadnout... Meruňka měla od země do výšky asi 20-25cm pod kůrou spoustu chodbiček jako od kůrovce (do dřeva ne, piliny se nesypaly) a zašla.Také nevím, co to bylo za potvoru a jak se případně bránit...           Lída

Připojit reakci

host - xxx.xxx.99.41 (?)
22.5.2009 0:31

Kdysi dávno jsem měl taky takovýto problém u V. Pavlovické.Dělal jsem tehdy v SOR.(středisko ochrany rostlin).Jediné co na tyto červíky platilo byly silné systémové insekcitidy jako METATION, ANTHIO, INTRATION.Už ani nevím jestli jsem to napsal zprávně o to už ale nejde. Když jsem párkrát kmen natřel 0,02 proc.roztokem malířskou štětkou bylo po červíkach.Ještě nedávno by se možná dal použít Sumition nebo tak nějak se to jmenovalo s ním se ještě dalo něco ošetřit.V současné době je na trhu možná jeden nebo dva systemové přípravky vyzkoušejte to s něma.Jeden jsem si objednal na intu už mi došel ale namám s ním ještě zkušenost.Vyzkoušejte a napište výsledek.Takže natřít štětkou a hodně zdaru.   PS.  Všechny dobré věci co se týká ochrany rostlin nám Unie ruší ale co bylo DDT oproti drogám, Černobylu nebo prodlouženému víkendu na cestách.Takže nechte Brouky Žít.Ahoj Děda Hary!

Připojit reakci

host - xxx.xxx.159.130 (?)
8.7.2016 1:46

Dobry den vsem,

Toto tema jsem cetl uz drive, protoze mam na zahrade podobne problemy a nikde jsem nanasel zadnou rozumnou radu jak na ty brouky...

Uz jsem musel pokacet a spalit blumu a velkou cast spodnich vetvi na vzrostle svestce. Tam se napadeni projevi klejotokem a pak vetev zaschne. Napadena cast se da snadno poznat a odstranit.

Jenze ted za posledni rok uz jsme prisel o tri mlade stromky merunek (3 az 5 let stare). Prubeh je odlisny, presto si myslim, ze jde o stejneho skudce.

Merunka bez problemu roste, vykvte, nasadi listy a pak behem par dnu listy zvadnou. Zadne prubezne priznaky problemu pred odumrenim nepozoruji. Pri trose stesti jde "jen" o jednu z kosternich vetvi, v horsim pripade odejde cela koruna najednou.

A to uz je pozde. Kdyz posledni merunka odesla, tak jsem pomoci noze kontroloval, kde kura udumrela prvni. Vetve mely zelena pletiva pod kurou, takze ziva. Jenze kminek mel pod kurou jenom hnede pletiva nebo dokonce houbou napadene oblasti.

Pocitam tedy, ze merunka po napadeni broukem neodola tlaku houbove choroby a tim padem "uhnije" od prostredka. Podle nekterych publikaci si dokonce brouk houbu do stromu zanasi.

Tak ted co s tim? Merunek mam jeste nekolik a prave dalsi z nich behem par dni svesila listy v cele korune.

Jak se da branit, jake opatreni doporucujete (ochrana, prevence)? Budu vdecny za jakoukoliv radu.

Jinak ve svem okoli dusledne odstanuji suche vetve, stromy a vubec vsechno co by mohlo byt nositelem skudce.

Jedinou vyjimkou by mohlo byt palivove drevo, ktere skladuji na pozemku. Tam ale doufam ze jde o mrtve drevo a tedy i jiny charakter skudcu.

Jeste jednou prosim o jakoukoliv radu.

Petr

Obrázky:
nahle sveseni listu
nahle sveseni listu
Připojit reakci

host - xxx.xxx.83.234 (?)
19.6.2017 1:27

Rok se s rokem sesel a ja jsem tu zpet se stejnym problemem. Umirajici stromy belokaz (nebo jiny kurovec) na merunce.

Minuly rok jsem prisel kvuli nahlemu uschnuti o 4 merunky primo behem leta. Skudce jsem musel mit na stromech uz na jare munuleho roku, nebo dokonce jiz drive. Dalsi tri stromy neprezily zimu ci brzke jaro. 

Uz minuly rok jsem bezdarne chodil kolem stromu z nevedel co s tim. Mrtve nebo poskozene stromy jsem hned spalil. Co vypadalo zdrave jsem nechal s tim ze kmeny "zdravych" stromu jsem natrel bionaftou s pesticidem.

Ted behem pocatku leta uschla dalsi merunka; Aurora na merunkovem semenaci. Jedna se o strom, na kterem jsem minuly rok nasel stopy po vniknuti skudce. Presneji nasel jsem na ni jednu dirku od vniku kurovce.

Zacalo to jako predchozi rok na ostatnich stromech vadnutim listu na jedne vetvi. Sel jsem tedy po stomu a hledal kde je problem. No a zhruba ve vysce 1m jsem nasel misto, kde byla kambium mrtve, hnede, po celem odvodu kmene. Takze horni cast stromu uz nebyla vyzivovovana a vadla. Vetve v korune mely kuru zdanlive zdravou. Pod cca 1m kura prave odumirala. s tohoto mista jsem vystrihl vzorek. Jeho fotografie jsou v priloze.

Je tu prosim nekdo kdo by pomohl identifikovat choromu, skudce a pripadne poradil co s tim?

Petr 

Obrázky:
napadeny kmen
napadeny kmen
Připojit reakci

host - xxx.xxx.157.239 (?)
19.6.2017 6:53

Nemáte vysoko spodní vodu, neulíváte stromy?

Připojit reakci

host - xxx.xxx.182.227 (?)
19.6.2017 7:42

Teda člověk žasne, čím vším jsou lidi schopni stromek natřít. Bionaftou, opravdu dobrý. Je to "bio" takže neškodné? To musí chcípnout i kdyby nechtělo. P

Připojit reakci

Ivan Hlavatý (2012) - xxx.xxx.234.173 (?)
19.6.2017 8:19
K úvodnému príspevku vlákna: Môže ísť (ale nemusí) o drevokazného chrobáka menom Podkôrnik ovocný (Scolytus rugulosus). Zopár informácií je na fotkách. Škodí priamo vyvŕtavaním chodbičiek v lyku, ale aj druhotne - larvy žijú v symbióze s niektorými hubami, a tie dokonajú na strome dielo skazy. ALE! - podľa mňa je postihnutie Vašich stromov týmto hmyzom sekundárne, drevokaz síce občas napáda aj zdravé stromy, ale dominantne sa vyskytuje na stromoch, ktoré sú oslabené, choré, trpiace stresom alebo v zlej kondícii (poškodené moniliózou, rakovinou, po čiastočnej apoplexii, prestárnuté, trpiace suchom, alebo naopak trvalým premokrením, po mechanickom poškodení, vymrznutí, vyčerpaní živín z pôdy atď.). Ochrana je veľmi problematická, väčšinou neúspešná (aj pre pokročilú prvotnú príčinu), zničiť chrobáky či larvy insekticídom sa často nedarí. Existujú aj pasce na dospelé chrobáky, v ktorých je návnadou etylalkohol (posledné foto). Väčšinou sa to končí výrubom stromu a spálením. IH
Obrázky:

Připojit reakci

viktor viktor (74) - xxx.xxx.168.31 (?)
19.6.2017 19:31

a nemoze to byt aj poskodenie mrazom?

Připojit reakci

Kůrovec na meruňce?

Martin Vašek (1) - xxx.xxx.154.90 (?)
28.5.2009 22:11

Mám stejný problém - meruňka (Maďarská) 5 let  - pomalu usychá nějaký červotoč - dá se s tím něco dělat, za radu mockráát děkuji

Připojit reakci
Založit nové téma Nápověda
  Název diskusního téma   Počet příspěvků   Datum   Počet návštěv
Harlayne 3716.8.20175945
Dozraje ještě? 1416.8.20171197
Roubování staré meruňky1013.8.2017598
Spring blush3613.8.201727006
Řez meruňky podle literatury 912.8.20174548
Leskora 7511.8.201729719
Kdy dozrává Kioto?1710.8.201711236
Kuresia268.8.201713324
Plumcot Melitopolski 347.8.201736075
Swigold 23.8.2017220
Bergeron je nejlepší811.8.201792385
San Castrese631.7.20172297
Bebeco631.7.20173317
Meruňka Ceglédi Oriás1131.7.201710520
Anegat 328.7.2017552
Počasí 52125.7.2017139569
Veharda1524.7.201715054
Goldrich meruňka6224.7.201756074
Velbora (dotaz)2023.7.20179901
Lejuna, Lerosa, Lemeda, Lenova, Kompakta4323.7.201734845
Šarka na meruňce 2023.7.20171725
pozdě kvetoucí meruňka2322.7.201712117
Poraďte prosím odrůdu meruňky1122.7.2017851
Meruňka Tsunami 4422.7.201729679
Vanilacot 521.7.2017558
Barbara - praská 621.7.2017456
Určení odrůdy meruňky 719.7.2017535
Hargrand4919.7.201739742
Skvrnitost - strupovitost plodů meruňky 1018.7.2017736
Marhula na susenie a zavaranie1518.7.20177757
Velkopavlovická = dokonalost meruňkové chuti3317.7.201717541
Jak budete chránit rozkvetlé meruňky proti víkendovému nočnímu mrazu13817.7.2017105663
Orangered5515.7.201735352
Moja marhula umiera? 615.7.2017747
Bergarouge 1815.7.20177766
Veselku či jinou odrůdu meruňky?2114.7.201723968
Hledame odrudu dle popisu - merunky 2014.7.20171691
Delicecot 212.7.2017271
Jak zkrátit větve meruňky?211.7.2017526
Veharda, Veselka, Barbora3711.7.201725049
Další diskuze: 1, 2, 3, 4, 5 >  
Fórum pro chovatele - domácí miláčci, psi, drůbež, králíci, včely, krmiva, pelíšky
Pasáček12:37
Husa kulhá6:38
Mrtvý králíček16.8.2017
Pozor Kavapo a Slepicar.cz jsou ta sama firma16.8.2017
Husa kulhá16.8.2017
Další příspěvky > 
Úvodní stránka | Informace o serveru | Podmínky užívání | Reklama | Podněty a připomínky
(c) Lupo Media s.r.o. 1999 - 2017
Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů