Kdy si mám nachystat rouby a kdy je nejlepší čas na roubování meruněk?



Stránky: 1,  2   
Michal ze Sudic - (17) - 198.151 (?) 
3.9.2012 12:16, zobrazeno: 23853x

Dobrý den,

chtěl by poradit kdy je nejlepší období na sběr roubů meruňky a kdy je pak naroubovat na meruňku.

Děkuji za rady

Michal

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
jarda7 - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (641) - 25.35 (?), 3.9.2012 17:59

Michale, otevřel jste rozsáhlé a složité téma, kterým se zabývají malo- i velkoovocnáři již celá staletí. Rozhodně doporučuji prostudovat nějakou literaturu, v každém větším knihkupectví budou něco o štěpování mít. Nebudu proto zabíhat do podrobností.

Meruňky se obvykle očkují v srpnu na 1leté (někdy i 2leté) semenáče nebo jiné podnože. Neujatá očka opravuji roubováním. Rouby odebírám ihned po opadu listů.

Chcete-li roubovat starší meruňku (přeroubování),  obvykle se rok předem provede zmlazení a vhodné výhony se roubují v únoru - květnu. Nezkoušel jsem očkování těchto výhonů (v srpnu), možná by to šlo. J.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3231) - 5.149 (?), 3.9.2012 19:32

Uvažuji také o tom, že jednu meruňku, která není tou odrůdou za kterou mně byla prodána, bych přerouboval. Můj problém je stejný, jako tady naznačil Michal. Pane Jaroslave moc jste mne nepotěšil.Z Vašeho příspěvku jsem pochopil, že největší naděje na uchycení roubů je, když se roubuje na výhony po zmlazení. Když začnu počítat: dnes je 3.9.2012, na jaře 2013 zmladím meruňku a na jaře 2014 se pokusím ji přeroubovat. A teď stojím před rozhodnutím zda pro mne není jednodušší koupit si teď na podzim nový stromek odrůdy, kterou chci a eventuelně ve vhodnou dobu (třeba za rok) na něj přiroubovat ještě jednu odrůdu. A nebo seříznout na jaře a zkusit normálně naroubovat. Když se to nechytne, tak by stejně měly vyrazit nějaké výhony a mohlo by se postupovat obvyklým způsobem. To je jen názor laika, ale přesto bych byl rád, kdybyste se k tomu vyjádřil. Předem děkuji

          Mr Big 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
jarda7 - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (641) - 25.35 (?), 3.9.2012 20:36

S meruňkami je to problematické. Několik roubů se mi ujalo na přerostlých semenáčích (2-4 roky) po neúspěšném očkování.

U starších meruněk (6-8 let)bych vyzkoušel přímé roubování na několik větví v koruně (cca 3 letých, možná i starších, třeba přerostlých vlků), čímž se docílí i přísunu mízy do roubů po zkrácení větví. V případě neúspěchu by ke škodě nemuselo dojít.

S přeroubováním moc zkušeností nemám, protože si většinou vyrábím stromky sám ze semenáčů, jsou neuvěřitelně bujné a cv je zaručen. Zdravím. J.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3231) - 5.149 (?), 3.9.2012 21:05

Díky za reakci.

         Mr Big

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 3.9.2012 22:42

Přeroubovávat meruňky klasickým způsobem za kůru starších větví jsem se nepokoušel, jsem rád, že mi vůbec nějaké rostou, tak je nechci dráždit. Vcelku úspěšné je ale přiroubování kopulací na letorosty nacházející se po obvodu koruny tak, aby rouby po jarním řezu dostávaly apikální dominancí dost mízy. S hojením ran není problém (žádné nejsou), stromek se nikterak nezpozdí v růstu. Toto je samozřejmě možné jen u mladých stromků, dospělou meruňku takto přiroubovat sice lze, ale nová odrůda bude představovat jen zlomek plodnosti stromu.
   Nicméně v posledních 2 letech se mi podařilo přeroubovat dospělé, asi 20leté slivoně - jinými slivoněmi, a to v míze za kůru, a to až v půli května, po odkvětu, kdy míza u švestek teče nejsilněji. Počítal jsem s tím, že v případě neúspěchu budu roubovat příští rok kopulací na vyrašené vlky. Rouby se však téměř kompletně ujaly a v témže roce vyhnaly víc než metrové přírůstky s předčasným obrostrem, místy i s květními pupeny. Raději jsem je zazelena zakracoval, aby se nevylomily. Jak jsem psal výš, s meruňkami jsem to nezkoušel, ale vzhledem k jejich příbuznosti soudím, že v příznivých podmínkách by výsledky mohly být podobné. Ještě podotýkám, že u přeroubování  třešní jsem zdaleka tak úspěšný nebyl

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3231) - 5.149 (?), 4.9.2012 18:13

Myslím, že do toho půjdu, jen bych chtěl řešit také Althanovu (přiroubovat na nějakou švestku Zelenou renklódu způsobem který uvádíte) a švestky ale tam budu mít asi problémy s rouby, ale zkusím něco sehnat. Díky za zajímavé rady a informace.

             Mr Big

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 64.137 (?), 5.9.2012 15:33
Dvouletou meruňku mi v zimně ohlodal zajíc.Čekal jsem jestli se vzpamatuje ale kmínek uschl. Vypustila ale výhon pod roubem.Nechtělo se mi ji vykopávat a tak bych se rád zeptal protože ten výhon je určitě z podnože kterou ani neznám. Mám čekat zda meruňka pokvete a nebo mám v únoru přeroubovat? Nechce se mi stromek vykopat za dva roky pěkně zesílil.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
jarda7 - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (641) - 1.231 (?), 7.9.2012 11:38

Pokud vyrostl výhon (kmínek) POD místem roubování, zacházejte s ním jako s podnoží - můžete očkovat, roubovat... Květu z podnože se dočkáte za x let. J.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 7.9.2012 12:15

Je to přesně jak píšete. Dobře ztakořeněné podnože je škoda, obzvlášť v místě, kde meruňku chcete mít. Již podle výhonů a listů zhruba poznáte o jakou podnož se jedná. Můžete zkusit naočkovat nyní Forkertem a tytéž výhony v únoru (pro jistotu) ještě naroubovat

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika