Je toto žloutenka peckovin ESFY?



host - 183.140 (?)
9.7.2015 22:02

Zdravím, nechci strašit, ale tohohle jsem už viděl docela hodně, ESFY je zde vysoce pravděpodobná. Potvrdí to ale až analýza z laboratoře. Zkuste se ještě podívat, jestli strom není někde poraněný, taky to může být horší afinita s podnoží- někdy se stane u některých odrůd na myrobalánu (semenném), nebo na broskvomandloni. Jinak to, že stromek odejde zdravý ze školky- první rok bezpříznakový, a ESFY se objeví během roku nebo dvou na stanovišti, je vysoce pravděpodobné, přenašeči- mery - létají i stovky km. david

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2,  3   
martinez - (7) - 16.63 (?), 7.6.2014 18:23, zobrazeno: 19275x

Zdravím všechny,

mám na meruňce Vesprima (první rok po výsadbě takto zavinuté listy). zimoval jsem ji v nádobě ve skleníku s několika dalšími stromky z Itálie(2 broskve, 2 slivoně, biricoccolo)  v předjaří jsem zkracoval a blbec jsem nedezinfikoval nářadí. Mám černé podezření že materiál z Itálie je infikovaný ESFY a já jsem si to roznesl na další stromky. Měl jsem tam taky naočkované semenáče broskví, které jsem zastřihl nad očkem stejnými nůžkami. chloroza zatím není ale kroutí se to pěkně :>(. Dále nastal také zajímavý úkaz na švestce Haganta(prominete, že to není o meruňce?). Během růstu se větvičky roztrojují a uprostřed se objeví teď v červnu květ. Také divné že?.

vesprima 1
vesprima 1
vesprima detail listu
vesprima detail listu
slíva z itálie
slíva z itálie
očkovanec broskve
očkovanec broskve
haganta - roztrojený výhon s květem
haganta - roztrojený výhon s květem
Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
martinez - (7) - 16.63 (?), 8.6.2014 18:47

omlouvám se, nějak se mi povedlo vyměnit foto meruňky za slívu...

tak toto je opravdu vesprima

vesprima stromek
vesprima stromek
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 41.143 (?), 8.6.2014 20:47

Ja mam podobny problem. Fotky jsem poslal majiteli skolky i rostlinolekarske společnosti. Majitel skolky napsal, ze to nebude ESFY, ze vsecho bylo kontrolovano. Priznaky se objevily hned v 1 roce. Ted 2 roce je to stejne. Podle me je to ESFY a zvazuji ze ho zlikviduji.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
martinez - (7) - 16.63 (?), 10.6.2014 0:20

uz mam domluveno na SRS analýzu, staví se až budou mít cestu kolem pro vzorek. Je to zdarma.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 183.140 (?), 10.6.2014 8:34

Zdravím, dle fotek je esfy prakticky jasná, u meruněk ale i japonských slivoní je to docela pohroma. z jihu se dá dovézt velice snadno, hovořím z vlastní zkušenosti. Neroznáší to mšice, ale křískové a mery, jež jsou obtížněji hubitelní než mšice. Okamžitě bych to zlikvidoval, pokud se to roznese v zahradě, tak to znehodnotí jak meruňky tak slivoně, i když ty evropské jsou vizuelně tolerantní, tak se nákaza projeví sníženou plodností. david

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 41.143 (?), 10.6.2014 15:33

Pane Martin Fara, potom prosím napište výsledek SRS analýzy.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
martinez - (7) - 122.193 (?), 10.6.2014 18:39

host - xxx.xxx.183.140 (?) :

Jen se zeptám, zda myslíte že i ty broskve a slíva. To potom můžou být i další slivoně, které jsou bezpříznakové. Navíc loni v srpnu, kdy jsem dovezl rostliny z italie se slíva nijak nekroutila... Mám na pozemku 30 stromků, samé peckoviny. PPřece nemůžu udělat rozbory u každého. To by už mne asi v SRS hnali. Jsem z toho na mrtvici. Zlatá šarka, ta je alespoň vidět a když není tak neškodí.

MF

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Mittwoch - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (312) - 47.253 (?), 29.6.2015 16:56

Aby se diskuze netočila jen kolem Petrových nejranějších odrůd meruněk (a nám čekajícím na první Leskory netekly tolik sliny) přidám jeden vlastní odstrašující příklad. Na fotkách vidíte 2 stejně staré stromky meruněk, vlastní očkovanci, pro něž byl zdrojem roubů jeden ústav na jihu Moravy zaručující odrůdovou pravost. Leala půjde spálit neb má pravděpodobně ESFY.

Zajímavé je, že se příznaky projevily až na 3-letém roubovanci!?

Vesprima
Vesprima
Leala s ESFY?
Leala s ESFY?
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Jiří 1968 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1422) - 137.210 (?), 29.6.2015 18:05

Zdravím, ctělo by to datailnější foto listů, spíš bych typnul houbu Stigmina.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 183.140 (?), 9.7.2015 22:02

Zdravím, nechci strašit, ale tohohle jsem už viděl docela hodně, ESFY je zde vysoce pravděpodobná. Potvrdí to ale až analýza z laboratoře. Zkuste se ještě podívat, jestli strom není někde poraněný, taky to může být horší afinita s podnoží- někdy se stane u některých odrůd na myrobalánu (semenném), nebo na broskvomandloni. Jinak to, že stromek odejde zdravý ze školky- první rok bezpříznakový, a ESFY se objeví během roku nebo dvou na stanovišti, je vysoce pravděpodobné, přenašeči- mery - létají i stovky km. david

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika