Je tohle moniliová spála? Nebo jiná nemoc meruňky?



kamo - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (430) - 91.140 (?)
2.6.2020 21:46

Adesoto by mala byť práve slivoňová podnož tolerantná k ťažšej pôde.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4   
            
kamo - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (430) - 91.140 (?), 2.6.2020 14:52

uvažujem nad vykopaním a presadením, len neviem, či by to pomohlo, alebo by som ju úplne odrovnal... ale tie zdravé výhony z podnože ma mätú, jedine, že tam by ešte výživa šla v plnej sile

Tiež možno záleží na druhu ílovice... no mrzí ma to, lebo som sa na tom kopaní v tých zlepených brydliciach nadrel jak otrok a teraz to zas vyberať...

Okolo rastú zdravé višne bezproblémov.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
krtek - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (79) - 189.109 (?), 2.6.2020 15:10

Smiřte se s tím, že některé meruňky jsou dost fajnové a nebude se jim dařit "kdekoli". Možná by byl výhodný postup využít funkční podnože a naroubovat na některý výhon jinou, více odolnou meruňku. Může to být rychlejší a méně pracná cesta než vykopávat a sázet novou.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
kamo - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (430) - 91.140 (?), 2.6.2020 22:12

To viem, že všetky meruňky su fajnové, ale že práve ta najodolnejšia odroda, čo rastie aj pod Tatrami, odchádza, je mi divné. Pripisujem to najskôr tej hline, alebo vadný spoj podnože a marhule. Monilia tento rok je slabá - bolo najskôr sucho.

Myslíte, že podnož je funkčná a neni to premokrením-udusením koreňov, že stromček odumiera od vrchu a nakoniec skončí aj podnož... ak to nevykopem?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10026) - 70.240 (?), 2.6.2020 15:55

Já bych si vůbec netroufal říct, že to máte od mrazu. Taky je nutno zjistit jak dobrý má Adesoto srůst s meruňkou. Nevím. Mám jednu meruňku na GF-677 a nemůžu tvrdit jaká je afinita, i když stromek neroste. Jeden stromek je na zkoušku málo. Pravda je, že když podnož takhle bujně vyrazí, tak se nahoře zřejmě něco přihodilo, když naroubovaná odrůda zkolabovala. Ale Jayhaven trochu podrůstal také. Jinak, ty broskve jsou stejně vděčné ovoce. Mráz nemráz, jsou tady vždycky.

RH
RH
Harnas
Harnas
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
krtek - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (79) - 189.109 (?), 2.6.2020 14:14

Mně se stalo to samé - po jarním mrazu zůstaly listy svěšené. Zůstaly tak celý rok, téměř žádné přírůstky. Druhý rok vyrašila tak pětina pupenů, a zůstaly v různé fázi - od malých, větší až po náznak výhonů. A dál nic. To nemělo řešení, šla pryč.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 5.31 (?), 2.6.2020 15:39

Asi má stromek narušené cévní svazky v oblasti kmene. Jediné co je z toho stromku použitelné je podnož. Já bych to ucvakl těsně pod roubem a nechal bych jeden výhon z podnože. V první polovině srpna naočkovat meruňku, pro jistotu dvě očka. A příští rok můžete zapěstovat novou korunku.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
kamo - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (430) - 91.140 (?), 2.6.2020 21:58

ja by som to ucvakol radšej nad roubem wink a vyskúšal, či sa to nerozbehne z ušľachtilej odrody... myslím, že rouby z Vehardy by sa dali ešte odobrať, ale zase, či si nezanesiem prípadnu chorobu na iný strom neviem

A keby som to vykopal, presadill a celé pozastrihával, mohol by to strom prežiť počas vegetácie?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
kamo - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (430) - 140.14 (?), 28.6.2020 22:26

Vehardu som orezal, zo strany klesania svahu odkopal ryhu pre kontrolu rozmočenia pôdy a prípadné stečenie prebytočnej vody.

Ďalej som odstránil všetky výrastky z podnože okrem jedného, ktorý ďalej celkom bujne rastie ale začala rašiť aj Veharda na viacerých miestach.

Ten jeden výrastok by som mohol vyskúšať preočkovať (ale to sa mi ešte nepodarilo...), alebo myslíte že by sa mohla rozrásť pôvodná meruňka a môžem odrezať ten výrastok z podnože?

Vyzerá, že korene podnože sú aj dosť vysoko pri vrchu pôdy odhalené a to možno spôsobuje aj väčšie vyrastanie z koreňov?

Zatiaľ ju nevykopávam, ale možno na jeseň, by som ju nanovo presadil a vylepšil zeminu pre odtok vody... v podloží sú žltohnedé bridlice, opuky, na vzduchu sa rozpadajú na niečo ako piesok (takže možno pieskovce?)

Marhula Veharda
Marhula Veharda
Marhula Veharda-raší
Marhula Veharda-raší
Marhula Veharda-vykopaná ryha-podložie
Marhula Veharda-vykopaná ryha-podložie
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 38.240 (?), 2.6.2020 17:32

Mám také jílovitou půdu a dvakrát jsem vysadil meruňku, vždy na semenáči a průběh byl stejný - první rok živořily a následující jaro neobrazily. Třetí pokus je Hargrant na zelené ryngli - už je po druhé zimě a zatím se jí daří výborně. Nechci to zakřiknout, ale do těžkých půd je slivoňová podnož možná nejvhodnější. Na podzim zasazená broskev Red Haven taky zelené ryngli vypadá taky výborně. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
kamo - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (430) - 91.140 (?), 2.6.2020 21:46

Adesoto by mala byť práve slivoňová podnož tolerantná k ťažšej pôde.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika