Je to úplný konec?



Stránky: 1,  2,  3,  4   
host - 10.233 (?) 
21.7.2016 16:27, zobrazeno: 16004x

Nejsem žádný odborník v zahrádkaření, a proto zde prosím o radu.

Máme šestiletou MERUŇKU (odrůdu nevím), nádherně rostla, loňská úroda byla přímo nevídaná, jenomže po letošních jarních mrazících to vypadá na úplný konec. Na jaře nám krásně zakvetla, pak přišly přímrazky, květy opadaly, ale ještě se poté i stačila zazelenat, ovšem už jen na krátko. Listy opadaly a tak zůstala jakoby bez života, ne a ne se probrat.  

Je to tedy opravdu úplný konec? Jde to nějak rozpoznat?

Není tu přece jen malá šance, že by letos už neolistila, ale příští rok ano?

Nechce se mi zdát, že tak malý přímrazek na jaře totálně odrovná strom. Je to opravdu možné?   

Díky všem za radu.

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 187.216 (?), 21.7.2016 17:16

Moniliový úžeh, vzápětí mrtvice, Tipuji že meruňka bude mít na sobě klejotok. Vykopat, na podzim zkusit štěstí novým stromkem.   j.c.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
pkovarik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1331) - 112.187 (?), 22.7.2016 8:33

Dá se proti tomu bránit nějakým preventivním prostředkem?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
ivan z okénka - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (800) - 184.133 (?), 22.7.2016 9:07

Prevence? Výběr odrůdy, podnože do dané oblasti, tam, kde není dostatek vápníku v půdě jeho doplnění pod kořeny před výsadbou, nepřetěžování úrodou, pravidelná péče (řez, ošetření proti monilióze), 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Ferda Mravenec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2064) - 247.50 (?), 22.7.2016 9:22

Samozřejmě, že je proti tomu postřik. Meruňku žádnou nemám ale třeba višeň proti monilii stříkám Talentem.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
pkovarik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1331) - 112.187 (?), 22.7.2016 10:12

Ano, myslel jsem prevenci pro existující stromky, tedy postřik. Doporučujete tedy Talent? Chtěl bych to použít na meruňky a slivoně.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 10.233 (?), 22.7.2016 9:45

No páni, váš odhad mne doslova usadil. Ještě k tomu přidat, že kořeny sežral hraboš a navrch do stromu bacil hrom :)

Ne, ale vážně. Musím se přiznat, že až do včerejška jsem ani netušil, co je "klejatok" i když na druhou stranu jsem jej od malička na stromech v ovocných sadech vídával. Tedy prohlédl jsem naši meruňku znovu a žádnou formu klejatoku jsem na ní nikde nenašel. Ulomil jsem i kousek větvičky a rozlámal ji na vícero kousků, byla suchá jak pepř.

Tím ač nerad shledávám, že je to opravdu její úplný konec.

Vzala to nějak hopem; krásně zakvetla, pak přímrazek (nebo ten úžeh), čímž opadaly květy, pak se ještě na pár dní zazelenala a šmitec.  

Ať tak nebo tak přeji alespoň vám ostatním více štěstí při pěstování meruněk.

Mějte všichni hezké léto. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 248.23 (?), 22.7.2016 10:27

No právě - krásně zakvetla... Bez postřiku... Takže květy chytil mrazík = opadaly, ale stihla se zřejmě do nich dostat monilie a jestli pak vyrašené lístky zvadly a uschly, je to tím. Odešla mi takhle před roky Velkopavlovická a několik let poté druhá, která sice byla stříkaná, ale ne v pravý čas. Od té doby se pořád chystám pořídit si nějakou třetí meruňku, ale rozmýšlím se kterou odrůdu.           Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 234.204 (?), 22.7.2016 13:57

Pani Lída odrody Velkopavlická a Kioto sú veľmi náchylné na mrtvicu.Skúste si zasadiť Hargrand niekto tu už písal že tri roky testoval rôzne odrody marhul na moníliový úžeh a po troch rokoch bez postreku mu vydržal a prežil jedine Hargrand.    Jano

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 248.23 (?), 22.7.2016 19:43

Teď už to vím, ale tehdy jsem si říkala - mají ji jiní, přežije... a ono ne. U sousedky a sousedů se zatím drží mladá Darina a Harcot - odejde jen sem tam malá větvička. Velké staré stromy to v pohodě zvládnou, nejhorší situace je kolem 5.-6. roku stromku, kdy už dost plodí, ale ještě není tak statný. Díky za radu, možná to vyzkouším wink.           Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4   
zahrada.cz
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika