Jaký nůž na roubování?



host - 51.102 (?)
18.1.2018 19:58

Ano, jsem diletant, žádný profesionál, máte pravdu a nestydím se za to. Píšu jen o svých zkušenostech a poznatcích
Ale při roubování jádrovin jsem byl skoro vždy úspěšný.
U peckovin jen málokdy, ale nevěřím, že by to bylo o nějakých řezných úhlech. Spíš o zvolení nevhodné doby a způsobu.

Rafael.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  11,  12,  13,  14,  15  >   
                     
host - 168.28 (?), 18.1.2018 17:58

ja mam opačnu skusenost kupil som očkovak mikov vrublovanie s nim katastrofa(po zakupeni z vyroby)dal som ho naostrit odbornikovi, tiež to nešlo dobre... kupil som kobercovy noz chytil s nim cit pre pracu a uspešnosť vrublovania angliskou kopulaciou s protijazyčkom tak 90percent, tiež som chcel mat ten pocit ze budem mat s mikovom spomienky na vrublovanie normalne s nim citovo byt spjaty ale neslo to... takže vrelo odporucam hlavne kto zacina nebat sa ide to perfektne, hruška mi chytala asi najlepsie zo vsetkych vrublov... viktor

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 51.102 (?), 18.1.2018 19:31

Já jsem taky nějaké řezné úhly při roubování nikdy neřešil. Max. obsah uhlíku, složení oceli, aby ten nůž, nebo nástroj držel ostří a nemusel se pořád brousit a aby nepižlal a udělal neroztřepený řez.
*
A co je na roubování hrušek tak náročného? Jádroviny se přece musí ujmout snad každému - nic lépe ujímatelného snad ani není.

Rafael.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 223.200 (?), 18.1.2018 20:07

Rafaeli, můžete vyjevit, jak jste řešil obsah uhlíku, nebo složení oceli. Jak to poznáte z informace od fy KDS Sedlčany, která u svého výrobku udává, že je vyroben z kvalitní uhlíkové oceli. Jak z takové informace poznáte co je to za ocel a její složení.  Osobně si myslím, že je to celkem nepodstatná věc. Nože se vyrábějí z ocelí k tomuto použití vymyšlených a léty praxe odzkoušených a já raději sáhnu po nerezu, než po zrzce. Hrušeň jste určitě neřezal, protože jinak, byste takovou hloupost nemohl napsat. Pro roubování hrušní je potřebná větší dovednost, než při roubování jabloní, protože se rouby a podnože hůře řežou.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 51.102 (?), 18.1.2018 22:15

"Rafaeli, můžete vyjevit, jak jste řešil obsah uhlíku, nebo složení oceli. Jak to poznáte z informace od fy KDS Sedlčany, která u svého výrobku..."

Podle informace výrobců a prodejců to kdysi moc nešlo a teď už vůbec ne, když je vše jen o reklamě.
Ale jsou na takové věci dnes i odborná fora - např. Knife, kde se dá dočíst víc.
*
Takže prakticky - úplně jednoduše:
(Jako metalurg zaměstnanec výrobce kvalitních ocelí o tom fact "něco" vím...)

Zkusil jsem jak který nůž řeže a jak drží ostří a jakou má tvrdost. Třeba s ním zkusit říznout do nějaké měkké oceli - hřebíku a pak zkusit jak holí nebo přeříznout s ním čtvrtku visicího papíru.
*
Takže jsem si nechal vyrobit, nebo sám vyrobil, nástroje z velmi kvalitních a kvalitně tepelně zpracováných ocelí běžně nedostupných. Ale roubovací nůž z nich nemám.
Nepřišlo mi to vůbec důležité a nutně potřebné...


Rafael.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 171.94 (?), 18.1.2018 19:46

Již z první věty vašeho vstupu vyplývá, že jste diletant. A celkem se dá velmi pochybovat o pravdivosti vašeho sdělení.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 168.28 (?), 18.1.2018 19:57

no esteze vy ste pan dokonaly a ja diletant:))))rafaeli drevo hrušky je tvrde je to poznat pri stepeni drevo jablone ide lahsie... riesim to tak ze ten vysuvaci noz trocha stiahnem aby som ho stabilizoval viac je pravda že drevo hrušky kladie vacsi odpor...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 51.102 (?), 18.1.2018 19:58

Ano, jsem diletant, žádný profesionál, máte pravdu a nestydím se za to. Píšu jen o svých zkušenostech a poznatcích
Ale při roubování jádrovin jsem byl skoro vždy úspěšný.
U peckovin jen málokdy, ale nevěřím, že by to bylo o nějakých řezných úhlech. Spíš o zvolení nevhodné doby a způsobu.

Rafael.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 91.93 (?), 21.1.2018 18:17

Trochu jsme skutečně odbočili. Já obvykle používám nože k roubování určené. Na velmi tenké rouby a slabá očka i žiletku. Kdysi jsem dostal k Vánocům i očkovák pro leváky. Chvilku mi trvalo než jsem přišel na to, co je špatně. Nevyhodil jsem ho a nedávno jsem ho daroval synovi, který je levák. Třeba taky jednou bude očkovat. Význam slov se nám občas posouvá. "Profesionál" bylo za mého mládí hanlivé označení např. sportovce, který si veřejně přiznal, že se sportem živí. Dnes je to označení kvality. Na druhou stranu si ještě pamatuji z italštiny, že "dilettante" znamená amatér a nemusí to být nic špatného.

Co jste už letos naroubovali? Já jsem dnes k meruzalkám přidal jabloňovou podnož vykopanou u sousedů. Něco na ni vymyslím.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 55.17 (?), 18.1.2018 20:08

Já roubuji pomocí Occamovy břitvy.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 223.200 (?), 18.1.2018 20:23

To ovšem neznamená to toutéž břitvou budou provozovat lidé, kteří se touto činností živí, např. zde, nebo při výuce.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  11,  12,  13,  14,  15  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika