Při poskytování těchto stránek nám pomáhají soubory cookie. Používáním stránek s tím vyjadřujete souhlas.
Další informace.
Ú v o d n í   s t r á n k a  |  Reklama   
Zahradní domky.cz
Chaty, zahradní domky a domky na nářadí, dodání po celé ČR
Nábytek Vladeko
Dřevěný zahradní nábytek, doprava po ČR zdarma

Meruňky > Jaký nůž na roubování?

Jaký nůž na roubování?

Standa von Königgrätz (640) - xxx.xxx.248.66 (?)
12.1.2018 20:48

Ano, důležité je rovné ostří, které je u olamovacích břitů v celé délce stejně tak i u "Nůž na zeleninu KDS 2022". K naučení roubování postačující a pak ještě plno let bude sloužit v kuchyni.

Jinak také jej budu schánět pro dceru do floristické výbavy (viz.). Anebo také KDS 2324, který je pro roubování ale příliš dlouhý.

SfK.

Ukázat polohu příspěvku v diskuzi >
Připojit reakci

recepty na vaření, uzení, zavařování, vína, destiláty
Nejnovější příspěvky v tomto vláknu:
No nevím. Mně se to video nelíbí. To odšmidl..., Miloš Vysloužil, 20:15
Pro zapálené příznivce ulamováku, další vide..., host, 18:28
Rafaeli, upusťte od představ. Kupte si nože ..., host, 18:19
Záleží na materálu z kterého je nůž vyroben...., host, 21.1.2018
K udržení ostří, bych ještě dodal, že i na ř..., host, 21.1.2018

Jaký nůž na roubování?

duran (41) - xxx.xxx.125.72 (?)
26.3.2009 8:15, počet návštěv: 49203
Přejít na: tento příspěvek (zjistit adresu)

Rád bych si pořídil roubovací nůž, na trhu jsem našel jen dva typy. Fiskars a Mikov. Mám si koupit jeden z nich? Který je lepší. Dá se s nimi ihned roubovat, nebo je budu muset ještě ostřit? Děkuji

Připojit reakci   

Jaký nůž na roubování?

tomast (566) - xxx.xxx.244.15 (?)
26.3.2009 8:39
Přejít na: předchozí příspěvek | tento příspěvek (zjistit adresu)

je to můj subjektivní názor, ale ten Mikov (cca 200 Kč??) jsou vyhozené peníze. 
Navíc je podivně tvarovaný - špička v podélné ose čepele, pokud byste s tím chtěl roubovat za mízy (tzn. dělat zářez v kůře) , budete muset nůž stavět do hodně vysokého úhlu, takže hrozí sesmeknutí a koledujete si o úraz...
Osobně bych spíše prohledal zásuvky a zkusil to se starým kuchyňským nožem, nebo třeba skládací kudlou, hlavně ať má co nejtenčí ostří (jde lépe do dřeva), v řezu se ale nesmí kroutit a bortit, a ať je rovný...

Připojit reakci

Jaký nůž na roubování?

host - xxx.xxx.180.2 (?)
26.3.2009 9:29

Vašemu vysvětlení nerozumím. Špička roubovacího nože je vždy v ose čepele, není to očkovák. Proč by to měly být vyhozené peníze? Firma má obrovské zkušenosti s výrobou nožů, takže pohoda. Při roubování za kůru jen přiložíme nůž celým ostřím na kůru a mírně zatlačíme a řez je hotový. Jen to chce mít nůž zahradnicky ostrý. Je to rozhodně kvalitní výrobek. Stanislaw

Připojit reakci

Jaký nůž na roubování?

duran (41) - xxx.xxx.125.72 (?)
26.3.2009 9:42

Díky za reakci. Vyzkouším a uvidím.

Při hledání nožů jsem narazil i na Belgický brousek.

Připojit reakci

Jaký nůž na roubování?

host - xxx.xxx.180.2 (?)
26.3.2009 10:00

Vlastním pravý belgičák a ten vůbec nedám z ruky. Broušení na něm je skutečná pohodička. Za chvilku na něm taky přejedu svůj roubovák, ale já potřebuji roubovat jen jeden stromek a to ještě na zakázku. Ať se daří. Jo ještě, výborný roubovák je ze Sedlčan. Ale mám i ten co jste se na něj ptal. Stanislaw

Připojit reakci

Jaký nůž na roubování?

host - xxx.xxx.64.44 (?)
12.1.2018 16:10

Poraďte mně prosím ze které strany má být zbroušený roubovací nůž, když jsem levák? Když nůž držím špičkou od sebe, tak levou stranu brousit a pravou nechat rovnou nebo naopak? Díky Jirka, zahrádkář.

Připojit reakci

Jaký nůž na roubování?

host - xxx.xxx.221.17 (?)
12.1.2018 16:59

Dobrý den. Normálně by to bylo prosté, koupit si nůž pro leváky, které se opravdu vyrábí. Pokud ale máte již koupený nůž pro praváky, tak jeho opačné vybroušení je dle mého až nemožné, protože ten je již jednostraně zbroušen z výroby. Jak dalece ovládáte nůž pravou rukou neumím posoudit, já bych třeba nožem pro praváky i leváky levou rukou vůbec neuměl řezat. Asi jsem vám moc nepomohl, ale na vašem místě bych si koupil nůž pro leváky. Stanislaw

Připojit reakci

Jaký nůž na roubování?

host - xxx.xxx.64.44 (?)
12.1.2018 18:27

Dobrý den, nějdřív jsem koupil "roubovací" nůž v hobbymarketu a pak jsem to tady teprve četl. Ten nůž je broušený klasicky z obou stran a já ho chci předělat na jednostranný. Víte? Mám na broušení vybavení, ale roubovat budu poprvé. Jirka

Připojit reakci

Jaký nůž na roubování?

Petr z H. (1145) - xxx.xxx.183.111 (?)
12.1.2018 19:16

Rouboval jsem vloni poprvé, zahradnickou žabkou, broušenou z obou stran, a většina se chytla. Stejně tak očkování. Nedělal bych z toho vědu, pokud to chcete jen jen příležitostně vyzkoušet.

Připojit reakci

Jaký nůž na roubování?

Miloš Vysloužil (15561) - xxx.xxx.236.1 (?)
12.1.2018 19:45

Ale můžete mít tenký, zavadlý, či narašený roub. A tam čistota řezu může rozhodnout o ujmutí.

Připojit reakci

Jaký nůž na roubování?

12.1.2018 20:21

Aha, tak to bych nepředělával. Přečtěte si na tomto vlákně příspěvky o tom, jak roubují ulamovacíma nožema a jde jim to moc dobře. A pokud by to nebylo pro vás ono, rozhodl bych se na předělání nože až pak. Stanislaw

Připojit reakci

Jaký nůž na roubování?

Standa von Königgrätz (640) - xxx.xxx.248.66 (?)
12.1.2018 20:48

Ano, důležité je rovné ostří, které je u olamovacích břitů v celé délce stejně tak i u "Nůž na zeleninu KDS 2022". K naučení roubování postačující a pak ještě plno let bude sloužit v kuchyni.

Jinak také jej budu schánět pro dceru do floristické výbavy (viz.). Anebo také KDS 2324, který je pro roubování ale příliš dlouhý.

SfK.

Připojit reakci

Jaký nůž na roubování?

Petr z H. (1145) - xxx.xxx.183.111 (?)
12.1.2018 17:01

Aby řez byl proveden rovnou (nebroušenou) stranou.

Připojit reakci

Jaký nůž na roubování?

tomast (566) - xxx.xxx.244.15 (?)
26.3.2009 10:10

Nejsem sice profesionál, ale mám za to, že špička roubovacího nože není v podélné ose (tedy uprostřed) čepele, přední část nože je zaoblena. Tak je to i na nákresech v knihách a podobně jsou tvarovány starší nože které vlastním.
Tenhle nůž jsem před 3 lety koupil a hned odložil.

Připojit reakci

Jaký nůž na roubování?

host - xxx.xxx.180.2 (?)
26.3.2009 10:42

Skutečně nevím přesně, co myslíte tím, že špička není v podélné ose nože. Všechny zahradnické nože se vyrábějí pro praváky a leváky, protože se brousí pouze z jedné strany. Tomu odpovídá i tvar čepele v příčném řezu.  Zaoblení ke špičce nože hraje určitou roli, pokud budete roubovat velmi slabé rouby. Známý je nůž ze Švýcarska, který je určený pro roubování angreštů. Má velmi dlouhou špičku, je na jemnou práci. Asi se bavíme každý o něčem jiném, ale kdo ví? Stanislaw

Připojit reakci

Jaký nůž na roubování?

Skála Pavel (336) - xxx.xxx.161.138 (?)
27.3.2009 21:45

Můj strýc - venkovský učitel od kterého jsem bral první ovocnářské rozumy, rouboval břitvou. Jeho učitel, starý řídící, plošku po seříznutí roubu před zasunutím vždy olízl. Oba se strýcem jsme se tomu podivovali, ale prý se mu ujímalo vše.

Mám sbírku všelijakých roubovacích, očkovacích, žabek, ale nejvíc mi vyhovuje můj původní nůž zn. Mikov. Ono nejvíc záleží na tom, jak se budete tomu ostří věnovat od broušení až po uskladnění. Nestačí jen brousek, ale dlouhé broušení na nejjemnějším břidlicovém, když není k dispozici belgický kamen. Na závěr potáhnout na řemenu s brusnou pastou. Pozor! Všechny tyto nože se brousí jen z jedné strany: Pro pravou, nebo levou ruku. Hůř se brousí a drží ostří nože z nerezu. Každý nůž uchovávám v koženém pouzdře koupeném ve vojenském výprodeji. Viděl jsem v marketu nůž "kopáč" skoro za 500 kč. Co musí asi stát Fiskars. Od této firmy můžu doporučit zasouvací pilku, je to žihadlo, ale nůž klidně můžete koupit ten domácí.

Připojit reakci

Jaký nůž na roubování?

Skála Pavel (336) - xxx.xxx.161.138 (?)
27.3.2009 22:00

Chtěl jsem příspěvek opravit, ale neumím to. Ten můj původní nůž má zn. KDS Sedlčany. Nevím, zda to není původní název nynější fabriky Mikov. Omlouvám se.

Připojit reakci

Jaký nůž na roubování?

Jaroslav Pavlíček (159) - xxx.xxx.213.129 (?)
27.3.2009 22:09

Možná se ve vašich očích budu rouhat, ale myslím si, že některé značky jsou přeceněné.Používám obyčejné nerezové zavírací nože českých výrobců a jsem spokojen.Taky belgický kámen je přeceněný.Mám doma dva pískovce, hrubý a jemný, které jsem našel v potoce, po nabrousení je čepel hladká jak zrcadlo a po obtáhnutí řemenem holí ostří jako žiletka. To je můj know how.

Připojit reakci

Jaký nůž na roubování?

Václav Beran (36) - xxx.xxx.166.20 (?)
27.3.2009 22:26

Právě jsem se podíval na tuto diskusi a možná dost informací získáte na,,roubování" kam jsem před chvílí přispěl. VašekB

Připojit reakci

Jaký nůž na roubování?

host - xxx.xxx.180.2 (?)
28.3.2009 8:16

Dobrý den. Je to věc názoru. Rozdíl ale zřejmě bude v tom, když si někdo na zahradě roubuje ročně pár roubů, a někdo se tímto živí.  Ještě pořád jsou u nás firmy, které ročně roubují hodně přes 100000 podnoží. V tom případě si vůbec neumím představit, že by tento počet šel zvládnout jen nějakým obyčejným nožem. Což je ostatně důvod, proč se profesionální nože vyrábějí již dlouhé roky po celém světě. A belgický kámen je tak výborný brousek, že kdo jej měl nekdy možnost vyzkoušet, tak vše ostatní odloží. Mám celou sbírku všech možných brousků, ale už jen do počtu. Ještě bych chtěl vyzkoušet modrý arkansaský kámen. Vynikající jistě budou japonské brusné kameny. Stanislaw:-)

Připojit reakci

Jaký nůž na roubování?

Milan Boštička (161) - xxx.xxx.119.49 (?)
28.3.2009 11:00

Přátelé. Jestliže se v ovocných školkách roubují tisíce podnoží často pomocí brigádníků, tak žadný majitel nedá do vybavení pracovníka nože, kde hodnota jednoho kusu je nad například 500Kč. Znám školkaře, opravdu odborníky, kteří roubují noži, které jsou určeny úplně pro jiné účely. U každého nože je především rozhodující jak drží ostří a dále jak se drží v ruce. Dokonce i u vyhlášených značek záleží na sérii. Osobně mám několik nožů velice drahých, které jsem dostal jako dar a nemohu říci, že by byly pro roubování nejlepší. Je to otázka i zvyku. Jednou jsem zde uvedl, že pro roubování v ruce používám odlamovací nůž na koberce, ale chce to vyzkoušet, neboť ne každý je také vyhovující. Práce s ním je rychlá a řezy hladké. Mám dokonce i nože které jsem si sám dělal, jako např. pro manžetové očkování apod.  Co se týče broušení tak je to zase každého zvyk a nemusí to zrovna být belgický kámen. Kdo rozumí značení brusného materiálu, určitě si vybere i tam. Proto si myslím, že by si každý měl vyzkoušet a naučit se na těch levnějších variantách. Jsem zastáncem toho, že na jakoukoli práci má být odpovídající nářadí, čili kvalitu rozhodně nezatracuji. Povšiměte si ovšem ale toho, že často nezdatný zahrádkář se zapojí zde do debaty o velmi drahém roubovacím noži, do týdne zde hlásí jak si ho koupil a v zápětí se zde obecně zeptá jak roubovat za kůru, kopulací atd. Jinými slovy je mu asi líto peněz za základní příručku např. pro roubování. Chci tím říci, že řez stromů a roubování se nedá vysvětlit, lépe řečeno vysvětlovat na telefon, či zde jednoduchým popisem, aniž by dotyčný tazatel měl základní znalosti nejlépe z knihy, časopisu, praktické ukázky atd. Velice se mi líbil přízpěvek pána jak napsal, že použil nůž na stahování králíků. Proč ne, ovšem je třeba ho řádně umýt od zbytků tuku. Závěrem chci říci, že není na světě genia na roubování, či řez stromů. Jsou ti, kteří si na něj hrají, často stříhají a roubují pouze nebo většinou teoreticky a papouškují pouze vyčtené teorie aniž by si dali pozor na to, že před dvěma roky se sami na problém ptali, či tvrdily pravý opak. Jestliže vezmete dva odborníky, sadaře, vzdělané lidi v oboru a dáte jim ostřihat dva shodné stromy, věřte, že každý ho ostřihá jinak, ale každý dobře. Čili universální recept na sříhání, či roubování není. Jsou jenom určité zásady, které se musí při tomto dodržovat. Proto nebojte se toho a začněte, neboť nejlépe se poučíte ze svých chyb. Snažte se velmi brzy rozpoznat zda vám neradí člověk, který se radilem narodil a je ve skutečnosti o několik tříd níže než vy začátečník.

Milan Boštička

Připojit reakci

Jaký nůž na roubování?

Miloš Vysloužil (15561) - xxx.xxx.100.5 (?)
28.3.2009 9:32

Tak, jak píše p. Pavlíček, když je silný čerstvý roub, zakořeněná podnož a jde o jádrovinu, dá se naroubovat i jídelním nožem.  Ve velkých číslech by se ovšem procento úspěšnosti projevilo.
   Používám 30 let nůž Mikov s dřevěnou střenkou a brousím jej na břidlici a na řemenu. Belgický kámen nemám. Vyzkoušel jsem i nový KDS Sedlčany - s černým plastem, docela dobrý. Fiskars mě zklamal, kvalitou zpracování lacině vypadajícm plastem i nic moc ocelí. Pěkně vypadá i dobře drží ostří švýcarský Victorinox. Cenově mi přijdou všechny nože srovnatelné.

Připojit reakci

Jaký nůž na roubování?

Zdeněk Dukát (67) - xxx.xxx.57.54 (?)
30.3.2009 15:57

Miloši máš téměř,100% pravdu. Když poslouchám Fiskars, Mikov a pod. Značka nože není podstatná. Důležité je umět roubovat.Především nůž ostrý tak, aby dovedl za sucha holit chlupy. To jsem snad už psal.Velmi důležité je porovnat ostří kůží. Vepřovicí. Vzpomeňte na holení břitvou u holiče. 3 Kčs na ježka. No to je jen vzpomínka.Mé podotknutí "téměř 100% " se týká, použít silný roub. Roub by měl být silný úměrně.Na tenkou podnož, nebo větev se dost špatně používá silný roub. Není to potřebovat vysvětlovat. Souvisí to s geometrií. Slabý r. na tl. podnož je to snadnější. Hovořím o roubování za kůru.U nás kůra jabl. moc nejde odchlípnout. Tak počkejte nebo volte jiné způs. roubování.

Připojit reakci

Jaký nůž na roubování?

ponda (1056) - xxx.xxx.164.136 (?)
28.3.2009 9:35

...je to tak, stačí starší nůž, který pěkně padne do ruky a v kuchyni třeba dosloužil, protože je vybroušený a začíná být krátký.Špička má být zaoblena, ale ne moc... ten úraz je na místě... aby člověk mohl pohodlně dělat třeba v druhé ruce takové půlkruhy, ořezat zaostřit roub, atd..Ostří je tak kolem 5 cm dlouhé.

Připojit reakci

Jaký nůž na roubování?

tomast (566) - xxx.xxx.7.86 (?)
28.3.2009 16:55

Nechci roubání nijak degradovat, ale když jsem začínal, vyzkoušel jsem si pár nožů, vč. starých kuchyňských a nějakých zavíracích kudliček. Etalonem byly jabloňové letorosty. No a používám nůž, se kterým se mi dělá nejlíp... ten roubovák od Mikovu prostě zůstal mezi poraženými.

Myslím si, že je škoda, jestli úplný začátečník koupí nůž, a pak ho stejně nepoužívá, popř. morduje se s nožem, který má označení "roubovák", a přitom s jiným nožem by třeba měl lepší výsledky...

Profesionální ovocnáři mi prominou, můj pohled na roubování je dost "truhlářský" - pro mně to je prostě spoj dvou dřevěných součástí, který musí být těsný. Pro kvalitní, rovný dlouhý řez preferuji širší čepel, nežli mi nabídne opravdický roubovák, můj oblíbený nůž má taky tenčí čepel a je z uhlíkovky.

Připojit reakci

Jaký nůž na roubování?

host - xxx.xxx.50.84 (?)
19.4.2015 15:14

Roubovani se venuji od roku 1990 a natrhu byli pouze noze Mikov a pracuje se s nimi skvele.Pred koupi si nuz osahejte a jak vam sedi v ruce.Nezapomente ze s nim budete pracovat a nestojite o puchyre... musi se drzet pevne.Cim ostrejsi tim jednodussi prace.M

Připojit reakci

Jaký nůž na roubování?

host - xxx.xxx.240.220 (?)
28.3.2009 20:25

Vynikající roubovací nože vyrábí švýcarská firma Victorinox. Jsou velmi ostré, z kvalitní oceli (ostří dlouho vydrží a dají se dobře brousit).

Já lepší nože neznám.

Připojit reakci

Jaký nůž na roubování?

host - xxx.xxx.81.42 (?)
20.4.2014 15:56

Jaký nůž na roubování.

Už se o nožích tady psalo dost. Pokud nechcete roubovat profesionálně, tak Vám stačí třeba i Mikov. Já osobně bych ale volil Viktorinox nebo Tinu- Obě značky jsou na našem trhu k dostání(Pasič), pokud se chcete tímto zabývat profesionálně, nechte si udělat u nožíře roubovák i očkovák z kvalitní uhlíkaté oceli. Z nerezové, ze které jsou všechny nože na trhu nemůžete dostat tu správnou kvalitu.

Wendy

Připojit reakci

Jaký nůž na roubování?

host - xxx.xxx.3.51 (?)
3.2.2014 16:36

Podle mě u nás dělané nože jedině KDS. Každý zná většinou mikov, ale ten se na KDS kvalitou nechytá.  Sice KDS Sedlčany stojí 2x tolik co Mikov, ale kdo vyzkouší, hodí Mikov do popelnice. Lepší geometrie ostří a výbrusu a ostří drží perfektně.

Připojit reakci

Jaký nůž na roubování?

Miloš Vysloužil (15561) - xxx.xxx.92.38 (?)
3.2.2014 17:52

Mám Mikov s dřevěnou, KDS s černou, Victorinox se světlečervenou a křížkem a Fiskars s tmavočervenou rukojetí. Rozdíly mezi nimi nepozoruji. Nůž Vás roubovat nenaučí. Používám nejčastěji ten nejstarší - 40 let starý Mikov

Připojit reakci

Jaký nůž na roubování?

host - xxx.xxx.222.70 (?)
8.2.2014 22:47

Mozem vam odporucit noz Wenger Graft 75 vynikajuci, lahucky, kvalitne spracovany vydrzi vam urcite dlhe roky. Od vyroby je uz kvalitne nabruseny, mozete ho priamo pouzivat. Je to tiez svajciarska kvalita ako Wictorinox, tie mam dva kusy ale najradsej pouzivam Wenger Nie je sice najlacnejsi ale ta kvalita za to stoji.Mal som aj byvale tuzemske noze ci uz Mikov alebo ine bezmene ale svajciarskym sa jednoducho nemozu rovnat ci sa jedna o

drzanie ostria, otvarania a zatvarania vykyvania sa v mieste znitovania atd. Da sa jednoducho zohnat na internete na dobierku.

Připojit reakci

Jaký nůž na roubování?

host - xxx.xxx.58.114 (?)
31.3.2014 14:14

Vážený pane, dal jsem na vaši radu a koupil jsem si roubovací nůž značky Wenger. Včera jsem zkoušel roubovat a jsem nadšený z jeho kvality. Je špičkově nabroušený již z výroby a umí tedy nádherně lehce a plynule řezat i tenké plátečky, prostě nádhera s ním pracovat. Pod mikroskopem jsem si prohlédl při 200 násobném zvětšení jeho ostří a pak jsem pro srovnání také nahlédl na moje starší nože (Fiskars, Mikov, KSD, Bahco). Samozřejmě rozdíl při takto velkém zvětšení byl obrovský. Dříve jsem tyto svoje nože nechával brousit u profesionálního nožíře, ale pod mikroskopem ani jeho broušení zdaleka nedosahuje kvality nože od Wengeru. A nakonec pro zajímavost jsem se podíval mikroskopem na svůj univerzální nožík pro všechno, který brousím na běžné stolní el. brusce. Zde jsem viděl „ hory – doly „ - tedy výrazně nerovné ostří plné rýh a nerovností. Na přiloženém obrázku je vidět detail nože Wenger ve zvětšení 200x, tedy ta jeho poslední nejostřejší část broušeného ostří. To zkosení má délku asi 0,8 mm a z druhé strany je břit samozřejmě zcela rovný. Takže tento výrobek hodnotím naprosto kladně.   

Obrázky:

Připojit reakci

Jaký nůž na roubování?

25.4.2014 7:01

Tento příspěvek je zřejmě opět jeden z reklamních. Nůž se od ostatních liší jen barvou střenky. Ostří je nabroušeno zkoseně a jen velmi krátce, což dost nevyhovuje (z obrázku je to patrné). Pokud je s ním autor tak nadšený, tak asi nikdy nepracoval s dobře nabroušeným nožem. Nevyhnete se novému přebroušení.. Kvalitu oceli posoudit neumím, ale s novým se pracuje hůř než s Mikovem.

Obrázky:

Připojit reakci

Jaký nůž na roubování?

Tini (30) - xxx.xxx.193.108 (?)
25.4.2014 7:24

Tak musím souhlasit s panem Vysloužilem, že jde o komerční sdělení dle textu. Dle mé zkušenosti, letos jsem použil i jiné nože než jen můj starý KDS, šlo u všech o to, ho řádně nabrousit. Pokud byl nůž ostrý, tak se s ním dalo dobře roubovat i když neměl skosení jen na jedné straně, šlo jen o zvyk a praxi. Nejlépe mi ale sedl do ruky též starý očkovací nezavírací, patrně KDS nůž s černou střenkou. 

Připojit reakci

Jaký nůž na roubování?

Miloš Vysloužil (15561) - xxx.xxx.102.201 (?)
26.4.2014 10:34

Spíš ze zvědavosti jsem si včera na Floře koupil roubovací kleště. Zaujalo mě, že výrobce je tuzemský ze Zlína a ne z Asie. A tak, když ti jejich hokejisti vyhrálii (byť jsem fandil Kometě), řekl jsem si, že je vyzouším. Umí jen omega řez na roubech síly 5-12mm,  ale jinak je práce s nimi docela snadná.

Obrázky:

Připojit reakci

Jaký nůž na roubování?

host - xxx.xxx.3.51 (?)
9.2.2014 10:30

Pane Vysloužile, sousede (bydlíme od sebe zřejmě pár km),

máte pravdu. Ale i nůž dělá hodně. Ty dnešní mikovy jsou odfláknuté a jsou to vyhozené dvě stovky. Spíš jsem chtěl i ve starém vlákně napsat praktický poznatek, jelikož lidi jdou, koupí všude dostupný a vlastně jediný nůž Mikov a pak se vztekají, že to nejde nabrousit, že je to pořád tupé, atd. Jiný tuzemák snad u nás nikdo nevyrábí a ze zahraničních si můžou vybrat daleko hojněji, avšak mám raději naše výrobky. Proto ať se před koupí fiskarsu první poohlédnou i po trochu méně známém "tuzemáku" (ne rumu :-))

Kdybych chtěl ideální roubovák, tak oslovím raději nějakého nožíře a nechám si jej vyrobit dle požadavku, zkušení roubovači by to ocenili.

Připojit reakci

Jaký nůž na roubování?

Standa_hk (5596) - xxx.xxx.220.186 (?)
9.2.2014 11:16

U Mikovu a KDS bývalo kdysi to, že z fabriky šly pouze polotovary určené k dokončení u odborného nožíře či brusiče až těsně před prodejem. Pokud jste tedy koupil nůž mimo speciálku, tak jste dostal tupé kopyto. No a čím je použitý materiál navržen tak, aby držel ostří, pak se v domácích podmínkách bez potřebných znalostí nedá nabrousit. To platí především pro MiKov z materiálu "nerezová ocel 420 - 55HRC".

Připojit reakci

Jaký nůž na roubování?

9.2.2014 12:54

Rád Vás uvidím, ač asi nepoznám.
Roku 1978 jsem si koupil první Mikov. Na krabičce stálo: "Trvanlivé ostří - českoslopvenský patent. ". Tedy příliš ostré to trvanlivé ostří nebylo, ani nebylo nabroušené na jednu stranu. Po pečlivéím nabroušení ale řezal dobře - v podstatě stejně řeže dodnes. Myslím, že mnohem důležitější než značka nože je správné nabroušení. A taky nepoužívat roubovák na jiné úkony.

Připojit reakci

Jaký nůž na roubování?

host - xxx.xxx.14.170 (?)
9.2.2014 14:19

Oni i KDS jsou odfláknuté. Zrovna mi jeden leží na stole. Nůž se vyklá. Péro je o cca 0,5mm širší než čepel. Mosazný čep (nýt) o kolo nějž se otáčí čepel je poměrně tenký a v materiálu rukojeti není pevně uchycen... Pracovat se s ním ale dá.  Mám i cca 100 let starý německý očkovák a kvalita je uplně jinde.

Opravdu luxusní nože dělá firma Tina. 

V

Připojit reakci

Jaký nůž na roubování?

host - xxx.xxx.3.51 (?)
20.2.2014 9:14

Je to sice paradox, ale chtěl bych nějak stornovat to co jsem psal o KDS. Není špatný, teď jsem v celém UH v té nejzapadlejší prodejně vyhmátl KDS, jinde jen Mikov, nic jiného neznají.

Ale je to na prd, marně jsem myslel, že dodrželi kvalitu kterou vyráběli deset let zpět, prdlajs. Jde vidět, že ceny zůstávají, kvalita se za ty roky posunuje - ale dolů.

Nechápu, který degén dokáže na roubovacím noži udělat fazetku i na spodní - ploché straně klínu. Ten nůž sice řezal, ale nedrží tak dobře přímost při řezu, musel jsem ho celé odpoledne přebrušovat, zalešťovat, teď už se dá používat vcelku obstojně. Prasečina nejvyššího kalibru. Nechce se jim složitě vybrušovat kvalitní klínovité ostří, tak se to přelízne i z druhé strany a hle, je to ostré!!!

Takže dnes ani Mikov, ani KDS.

R.

Připojit reakci

Jaký nůž na roubování?

Walter (1178) - xxx.xxx.168.18 (?)
20.2.2014 9:32

No, není od věci mrknout se na You tube, jakými obrovskými kudlami udělanými třeba z kuchyňských nožů roubují v zahraničí, třeba v USA.

Připojit reakci

Jaký nůž na roubování?

host - xxx.xxx.18.68 (?)
20.2.2014 10:21

No, proč hned psát o degenovi? Mohu Vás ubezpečit, že první nabroušení zahradnického nože jsme vždy dělávali klidně celé dopoledne, abychom dosáhli toho výsledku, který od něj požadujeme. Možná by bylo lepší než nadávání si uvědomit, kolik asi roubovacích nožů se na našem trhu prodá a kolik by potom stál jeden, kdyby byl složitě vybrušován. Za sebe ještě ale napíšu, pokud nemáte trpělivost na vybroušení, tak raději ani neroubujte. Stanislaw

Připojit reakci

Jaký nůž na roubování?

Standa_hk (5596) - xxx.xxx.244.2 (?)
20.2.2014 10:46

Já si myslím, že to byla chyba prodejce. KDS totiž vždy dělalo a prodávalo dvě verze. Jedna byla s ostřím vybroušeným pro přímý prodej koncovému zákazníkovi a druhá verze byla pro prodej přes brusiče. Výhodou nedokončeného ostří bylo to, že se při manipulaci před prodejem nemůže poškodit, Druhou výhodou bylo to, že si koncový zákazník mohl upřesnit, jaký typ broušení chce (klínové ostří × dvoustupňové s fazetkou,...). Samozřejmě, že ten "polotovar" byl na straně nákupu od výrobce levnější než ten se strojně dokončeným ostřím. Na druhou stranu, polotovar dokončený nožířem byl nejdražší variantou, proto si většina zahradníků (a fajnšmekrů jako je Stanislaw) radši koupila polotovar a věnovala mu patřičný čas na přípravu. Výsledkem pak bylo většinou klínovité ostří. Tedy bez fazetky na jakékoliv straně. Pokud tedy pán píše o fazetce, koupil levnější polotovar a prodejce mu k tomu nic nesdělil. Nakolik to je tím, že se pán neptal, nebo tím, že dělal chytrého a poučoval prodavače nedokáži posoudit (ale tipoval bych to druhé).

Připojit reakci

Jaký nůž na roubování?

host - xxx.xxx.213.119 (?)
20.2.2014 11:28

Na stránce Nožířského výrobního družstva Sedlčany - KDS si nůž můžete koupit za 418kč.Ale ani zde se nedozvíte jestli je nabroušený na klínové nebo dvoustupňové ostří. Podle ceny by to mohlo snad být klínové.

Připojit reakci

Jaký nůž na roubování?

20.2.2014 12:59

Měl by být nabroušený, protože ty "polotovary" prodávají smluvním nožířům za 250,- bez DPH. Základem DPH je pak ve finále cena nákupu plus cena práce. Reverzně tedy je 418 - DPH = 345 a broušení je za 345-250 = 95,-Kč A když od ceny broušení ještě odečtete "důchodové, sociální a zdravotní"

... surprise

Připojit reakci

Jaký nůž na roubování?

host - xxx.xxx.153.119 (?)
20.2.2014 14:19

Pochybuju, že jsou nabroušené. Podívejte se na cenu jejich jednosečných nůžek... Jejich e- shop je spíš drahý, aby nekonkuroval velkoodběratelům.  Zboží v oficiálních cenících je vždy předražené.

Zajímalo by mě v kterém roce jste viděl prodávat naostřené roubováky. Nebylo to za 1. republiky?laugh.

V

Připojit reakci

Jaký nůž na roubování?

20.2.2014 14:41

viděl, u nožíře na Pospíšilově třídě, než zavřel krám a odešel do důchodu. 

Ale on si od nabroušení počítal 250,-Kč, takže ve finále se Viktorinox od KDS lišily tak řádově o 10-20Kč.

No, možná máte pravdu, že vytváří "doporučenou koncovou cenu", nenakupoval jsem u nich ... jen mám od známé velkoobchodní ceník, kde u té nižší ceny je uvedeno, že je bez finálního ostření.

Připojit reakci

Jaký nůž na roubování?

RaDL (17) - xxx.xxx.3.51 (?)
1.4.2014 23:22

Stanislaw

pardon, tak jsem to nemyslel.

Ale ruku na srdce, kdyby v tom podniku byl někdo, kdo to chytne do ruky a zkusí roubovat s jejich výbrusem, tak to hodí dneska do popelnice. S takovým ostřím to nejde použít na lepší výsledky. To je problém dnešní sebereflexe různých výrobců, firmiček, firem. Vyrábí něco, čemu noví majitelé nerozumí, mají to jen na zarýžování.

Pane Stanislaw a co myslíte pojmem složitě vybrušován? On ten nůž by řezal 10x líp bez té spodní fazety, což by zlevnilo výrobu z důvodu úspory času.

Nebojte, trpělivosti mám dost, už jen srovnávání/lapování brusných kamenů je práce na několik hodin.

Zajímalo by mě jen tak z přátelského hlediska, co si teda pak myslíte o lidech, kteří roubují kuchyňským nožem, taky by neměli roubovat?

R.

Připojit reakci

Jaký nůž na roubování?

host - xxx.xxx.64.7 (?)
20.4.2014 13:31

Dobrý deň, 

chcel by som si zakúpiť "očkovák" od firmy Felco, ale rád by som sa spýtal niekoho, kto vlastní takýto nôž, z akej ocele je vyrobený... Je to nerez, alebo uhlíkovka?

Pýtam sa preto, lebo vlani som si kúpil očkovák od firmy Fiskars, kde stálo: "nôž z vysokouhlíkovej ocele", ale ja mám pocit, že je to nerez, nakoľko doteraz nôž nechytil žiadnu patinu... Vďaka za odpoveď. Rastislav R.

Připojit reakci

Jaký nůž na roubování?

Tibor Sádecký (47) - xxx.xxx.222.63 (?)
26.4.2014 12:16

Dobrý den. Postřehl jsem, že jste z Uher.Hradiště nebo okolí. Já se sadeřením začínám tento rok, jinak jsem nástrojař (přípravkář) v letec.podniku. Taky jsem se ohlížel po městě po roubovacím noži a nakonec v loveckých u Centrumu měli jeden od Fi. Opinel za 400,-

To se mi zdálo moc na to, že začínám roubovat a pak navíc byl z nerezu. Pod ním byl od té samé fi. model za 180,- a s nápisem na čepeli i střence Carbone. Jejich nože (Francie) mají dřevěnou ručku. Ostří má klínové v celé výšce (cca15mm) a tak jsem se hodinu pohrál s vytvořením fazetky na jedné straně a mám teď hodně dobrý skalpel.  Kdo chce, může se přijít podívat.   Těch několik řezů, co jsem udělal se mi líbilo--ale jak píšu, teprv začínám, zkušeností málo mám.Fotku zkusím přiložit později.

Tibor z UH.

Připojit reakci

Jaký nůž na roubování?

2.5.2014 22:19

Tady to foto.

Obrázky:

Připojit reakci

Jaký nůž na roubování?

2.5.2014 22:31

Pokus o detail ostří.

Obrázky:

Připojit reakci

Jaký nůž na roubování?

3.5.2014 11:08

Ten nůž s dřevěnou střenkou je hezký, ale jeho čepel roubovací ani očkovací nůž moc nepřipomíná. Samozřejmě s ním štěpovat půjde, což jde prakticky s každým ostrým nožem. Nicméně žádný nůž Vás roubovat nenaučí.

Připojit reakci

Jaký nůž na roubování?

3.5.2014 20:04

ANO. Není to roub. ani očkov. nůž. Je to ode mně spíš vodítko pro začínající jako jsem já, kteří ale neumí posoudit kvalitu ocele. Za 180 kč je to slušná volba a kvalita.  

A až budu umět roubovat tak mu můžu tvar změnit nebo si vybrat "ten pravý" a zůstane mě pěkný zavírací křivák. 

Tibor z UH.

Připojit reakci

Jaký nůž na roubování?

Standa_hk (5596) - xxx.xxx.220.186 (?)
3.5.2014 20:10

No vidíte, a většina roubujících praktiků má právě u Mikovu problém, jak odbrousit fasetku aby ostří bylo čistě klínovité.

Připojit reakci

Jaký nůž na roubování?

host - xxx.xxx.142.150 (?)
25.12.2017 21:39

Na internere som videl vrúblovať s pomocou orezavača- klasický odlamovací nož. Aký je vas názor na použitie toho odlamovacého noža?  Viem nie je brusený z jednej strany, ale zato je ostrý a tenký...

Připojit reakci

Jaký nůž na roubování?

Martin Votrubec (407) - xxx.xxx.57.89 (?)
26.12.2017 22:36
Já používám odlamovací nůž - není to ideální, ale použitelné ano. Tím že je ostří tenké, není vhodný na tvrdé dřevo.
Připojit reakci

Jaký nůž na roubování?

Miloš Vysloužil (15561) - xxx.xxx.67.66 (?)
26.12.2017 23:09

Už 2 roky používám v odlamovacím noži neodlamovací čepele. Čepel je tenší a ostřejší než co jsem byl schopen nabrousit. Na roubování za kůru beru klasiku - pevnější čepelí se líp odchlipuje kůra.

Připojit reakci

Jaký nůž na roubování?

host - xxx.xxx.49.146 (?)
27.12.2017 12:19

Asi se budete smát, ale mi se u tenkých roubů,  typický příklad aronie, nejvíc osvědčily obyčejné žiletky.
Zkoušel jsem taky jak někdo výše psal i břitvu, ale tu jsem musel brousit což mě nebavilo. A žiletek jsem měl dost.
Navíc jsem měl problém, že jsem se nikdy nenaučil docílit v ruce dlouhého a rovného řezu na tenkém roubu tak jsem je seřezával položené na prkénku z měkkého dřeva...

Rafael.

Připojit reakci

Jaký nůž na roubování?

27.12.2017 13:05

Na bylinné roubování (např. angreštů) se používaly vlastně jenom žiletky, nožem to skoro nešlo. Ten ulamovák je v podstatě silnější žiletka s rukojetí, s ním jde dělat klasické i to bylinné roubování.

Připojit reakci

Jaký nůž na roubování?

Pavel_CZ (212) - xxx.xxx.82.24 (?)
27.12.2017 19:13

Ja pouzivam nuz na koberce s vybornymi vysledky nekolik let. Na drevo co ma par mm mensi/tensi a na silnejsi prumery tvrdsi, aby se moc pri rezu neohybal. V Tescu/Bauhausu atd. je koupim za par supu a vzdycky jen zalomim, pripadne vymenim cepel (byva jich v baleni vic). Na dalsi sezonu koupim novy. Je to levne, prakticke, neresim brouseni atd. Kdybych byl profik a rouboval v tisicich, tak mluvim asi jinak, ale na tu stovku roubu co delam za rok to bohate staci.

Připojit reakci

Jaký nůž na roubování?

Jan Paul (41) - xxx.xxx.56.93 (?)
28.12.2017 10:51

Konečně jsem dohledal shop s neodlamovacími čepelemi. Už jsem s tím kdysi též rouboval, ale nepamatuji si - jestli to oboustranné broušení břitu nebude dělat paseku oproti rovinnému roubováku, ale pořád lepší než již zmíňovaný příborák :-D No už je mám též v košíku, ať mám při roubování nástrojovou rezervu :-D Jen zvažuji, jestli nekoupit ať již povlečené ostří či barvený celý břit. Mé všechny břity v šuplíku už totíž mají "lišku" a mám i krásnou starou zahradnickou sadu v "diplomatce". Nože tak tvrdé, že skoro nejdou nabrousit. Co ale z toho, když za dva dny hned povrch zoxiduje a i přes čištění se stejně špinavé rýhy objevují na řezech :-(

Obrázky:
Připraven nikoli překvapen :-D
Připraven nikoli překvapen :-D
Připojit reakci

Jaký nůž na roubování?

28.12.2017 11:18

Máte pravdu, že roubovací nůž je broušený jen z jedné strany, zatímco odlamovák z obou. Ale jeho čepel je tak tenká, že to lze zanedbat a při řezu nehraje roli.

Připojit reakci

Jaký nůž na roubování?

Vlastimil POLEHLA (732) - xxx.xxx.165.146 (?)
28.12.2017 12:00

Zdravíčko ovocnáři.Takto vypadá moje nádobíčko.

Očkovací nůž Mikov (vlevo) zakoupen ještě před převratem.Dělá se s nim dobře a je autorem drtivé většiny mého roubování a očkování.

Uprostřed roubovák Fiskars - velké sklamání.Silný břit znesnadňuje řez tedy ho nepoužívám.

Roubovák vpravo jsem si pořídil loni.Je od firmy KDS, sice trochu dražší jinak perfektní nástroj.Holt stará dobrá česká klasika a kvalita.

A to červené nad noži je přípravek na seřezávání roubů.Zajišťuje hladký řez v požadovaném úhlu.Zvláště při kopulaci (podnož - roub) vynikající shoda řezu.Koupil jsem ho v polovině 90 let.Od té doby jsem jej nikdy neviděl. - Mičurin II (470 m)

Obrázky:

Připojit reakci

Jaký nůž na roubování?

host - xxx.xxx.66.105 (?)
28.12.2017 12:31

Ten Fiskars jsem si pod stejným názvem koupil asi ve stejném městě jako vy. Roubovat se s ním samozřejmě nedá hlavně proto, že to je žabka prodávaná pod nesprávným názvem. Žabky mají různé zakřivení. Toto je jedna z nich. Někdy ji používám na čisté odříznutí výhonu, např. střed duté koruny.

Mimmo

Připojit reakci

Jaký nůž na roubování?

host - xxx.xxx.168.81 (?)
28.12.2017 12:37

S nožíkem, jako je dole na obrázku, jsem (asi docela úspěšně) rouboval/očkoval řadu let. Nyní ho nemůžu nalézt a mrzí mě to. Možná i trošičku pověrčivost, ale hlavně nechuť zvykat si na nový. Nebude cvik, pocit jistoty.
Nožík byl starý asi 40 let (nález v rybničním bahně). Měkká, vyrezlá čepel. Snadné a rychlé nabroušení. I na 10-20 roubů za den bohatě postačil. Za kůru, kopulací, sedélko, atd. Úspěšnost odhadnu na 90% a víc. Pro zahrádkáře to může i stačit.
Nožík tímto nechci doporučovat, ale jen uvést, že použít lze. Cením si tenkou, měkkou čepel pro snadné a rychlé nabroušení. JG

Obrázky:
dětský nožík
dětský nožík
Připojit reakci

Jaký nůž na roubování?

28.12.2017 13:34

Dobrý den. Ve své době to byl běžný nůž, výrobcem Mikov. Sem tam se dá koupit na známém webu, kde lidi prodávají všechny možné věci, co už nepotřebují. Měl jsem ho dobře před 50. lety a střenka byla dokonce dvoubarevná. Z jedné strany takto zlatá a z druhé strany krásně zelená. Bylo tam ještě kovové očko, jak je vidět dle prázdného otvoru na konci střenky. Stanislaw

Připojit reakci

Jaký nůž na roubování?

host - xxx.xxx.168.81 (?)
28.12.2017 14:37

Ano, to byl on. Dávný, levný nožík dětí hlubokého socialismu. Jedna strana hliníkové střenky zlatá, druhá barevná. Já měl modrou.
To jsem rád pane Stanislawe, že se už nezlobíte skrz tu desikaci.
O nožíku jsem psal hlavně proto, aby se někdo třeba nevymlouval, že nemohl roubovat/očkovat protože neměl kvalitní nůž nebo brousek. JG

Připojit reakci

Jaký nůž na roubování?

28.12.2017 15:14

Za prvé, z příspěvku jsem nepoznal kdo ho napsal a za druhé, já jsem se určitě nezlobil, protože to neumím. Jsem vždy nad věcí. Nicméně si za svým názorem na desikací obilí pomocí glyfosátu stojím. Není k tomu naprosto žádný důvod. V době žní zbývá do konce vegetace ještě 3 měsíce. Za tu dobu dozraje cokoli, i oves na horách. Stanislaw

Připojit reakci

Jaký nůž na roubování?

host - xxx.xxx.168.28 (?)
28.12.2017 15:21

tiež mam očkovak mikov je fajn, ale kto to ma nabrusiť, ked aj v brusniari nožov to nabrusali zle... jedina vyhoda je ze ma pevnejsiu cepel oproti kobercovemu... inak uz stepim len odlamovacim perfektne hladke rezy cepelku vymenim razdva, odpada brusenie... treba si len vybrat spravnu velkost aby sadol do ruky a chytit cit pri stepeni a ide to, viktor

Připojit reakci

Jaký nůž na roubování?

Mimmo (1097) - xxx.xxx.66.105 (?)
28.12.2017 16:10

Já jsem svůj poslední Mikov nožík zabrousil rychle sám levným diamantovým brouskem z nějakého čínského obchodu. Pak jsem teprve použil standardní brousky a obtahovák. Dnes je mi jen líto, že ten diamantový brousek už tam neprodávají. Myslím, že by prodejce měl třeba i za vyšší cenu prodávat nabroušený nůž, s kterým se dá hned roubovat. Doba k tomu bohužel ještě nedozrála.

Připojit reakci

Jaký nůž na roubování?

ivan z okénka (639) - xxx.xxx.165.38 (?)
28.12.2017 17:01

Jsem levák, tak jsem měl před rokem 1990 docela těžké sehnat nože. No a když mi ze Švédska objednané a dodané nože (někdy okolo roku 1988) rozdali na firmě pravákům na "krájení svačin", dostal jsem tip na kováře od Sedlčan - a od té doby mám nože do ruky, roubováky očkováky malou žabku, velkou na vyřezávání čípků, podnoží nad očkem - střenku z ořechu. Nesmím je ale nechat někde, kde je vlhko. No a jak jde čas, o malé žabky jsem přišel, ale zase jsem našel nového výrobce, nožíře, který umí udělat nůž dle předlohy a umí i brousit. To už pár let sám nedělám, dříve to ženě nevadilo, že brousím u televize, teď už ano. A tak když hodně roubuji, jen nůž párkrát přejedu na kameni a to stačí. Pokud jde o brousek na nůžky, koupil jsem si ten diamantový, od Fiskars. I s celou sadou věcí k nůžkám.    

Obrázky:

Připojit reakci

Jaký nůž na roubování?

Ivan Hlavatý (2613) - xxx.xxx.234.45 (?)
28.12.2017 18:16
Ivan z okénka: Zdravím. Chcem sa spýtať na tie nožnice na fotke Vášho príspevku - sú to Felco 9 pre ľavákov? (pýtam sa kvôli môjmu známemu ktorý je tiež ľavák, nechcem diskusiu stáčať týmto smerom). IH
Připojit reakci

Jaký nůž na roubování?

ivan z okénka (639) - xxx.xxx.165.38 (?)
28.12.2017 21:35

Ivan Ivanovi. Ano. Fiskarsy jsou uni, pro pravou i levou.

Připojit reakci

Jaký nůž na roubování?

Ivan Hlavatý (2613) - xxx.xxx.234.220 (?)
28.12.2017 22:41
Ivan Ivanovi. Ďakujem za odpoveď. 😃 IH
Připojit reakci

Jaký nůž na roubování?

Ivan Hlavatý (2613) - xxx.xxx.234.160 (?)
28.12.2017 13:18
Mimmo: Správne, je to tzv. žabka, v slovenčine sa nazýva niekedy aj univerzálnym názvom "záhradnícky nôž", alebo výstižne aj "krivák". Na jemnejšie práce (vrúbľovanie a očkovanie) slúžia špeciálne vrúbľovacie a očkovacie nože, niekedy aj v kombinácii (foto). Podstatné pre úspech je ale aby bol nôž ostrý, a úplne najpodstatnejšie sú ruky ktoré ho držia a hlava ktorá ich diriguje 😉. IH
Obrázky:

Připojit reakci

Jaký nůž na roubování?

28.12.2017 13:55

Tak jako Pan Polehla, si nejvíc chválím nůž značky Mikov ze 70. let: Nože od Fiskars mě (na rozdíl od seker a rýčů) taky zklamaly. Roubováky Victorinox, Bahco a podobných renomovaných značek jsou všechny totožné, tipuji stejného výrobce. Žabku jsem přestal používat, moderní pilky dělají tak hladké řezy, že rány není třeba začišťovat. 

Připojit reakci

Jaký nůž na roubování?

karelka (39) - xxx.xxx.211.218 (?)
28.12.2017 20:47

Používám roky, kombinovaný nůž z "nástrojovky"od KDS a jsem s ním spokojený, nyní už vyráběji pouze jednoduché, očkovací nebo roubovací...

Obrázky:
Roubovací + očkovací od KDS
Roubovací + očkovací od KDS
Připojit reakci

Jaký nůž na roubování?

host - xxx.xxx.101.34 (?)
29.12.2017 13:14

Toto je moja zbierka nožov ktoré som nadobudol v priebehu asi 30 rokov. Je to moja mánia, rád sa poteším na Vianoce alebo na narodeniny, nejakým záhradným náradím. Moja rodina o tom dobre vie a tak sa moja zbierka pomerne dosť rozrástla, okrem nožov sú to ešte pílky, nožnice a tiež nejaká sekera.Rád používam kvalitné nástroje, jednak sa s nimi dobre pracuje, pekne vyzerajú a sú z kvalitných materiálov, čo sa prejaví napríklad u nožov lepším nabrúsením, dlhším držaním ostrosti a trvanlivosťou nástrojov. Verím že ma prežijú a ďalej budú niekomu dobre slúžiť a pôsobiť radosť, tak ako mne.Poukladané sú podľa obľúbenostia aj kvality, z prava do ľava - najkvalitnejší nôž je Tina, najostrejší, najkvalitnejší už na pohľad, cítite to v ruke pri otváraní a zatvárani, pri rezaní proste jednoznačná jednička.Ďalší je Wenger očkovací, u mňa druhý najviac používaný, už z výroby bol výborne nabrúsený, dobre sa s ním reže aj očkuje. Tretí v poradí je Wenger štepársky, tiež často používaný, rozdiel medzi Wengerami a Wictorinoxom je v tom, že Wenger lepšie a dlhšie drží ostrie a robí dlhé, rovné rezy pri akomkoľvek dreve.Wictorinox je v tomto slabší a preto je v mojej pomyslnej tabuľke na 4. a 5. mieste. Potom nasleduje nôž československej výroby, ten už nepoužívam vôbec, lebo aj keď je ostrý, rýchlo sa otupí, v miste nitovania je dosť rozkývaný a samovoľne sa zatvára.Žabku mám len na hrubé roboty, orezávanie vlkov strúhanie kolíkov a podobne.Na brúsenie používam japonský vodný kameň Naniva a dobrusujem na koženom opasku čs. armády, ktorý je zapnutý natiahnutý na drevenej latke.Som síce len amatérsky nadšenec, ale rád pracujem s kvalitnými vecami. Za seba odporúčam nože Tina a Wenger.

afer

Obrázky:

Připojit reakci

Jaký nůž na roubování?

29.12.2017 13:50

Ešte by som niečo rád dodal k prvej trojke mojich nožov. Tina je veľmi drahá, stála niečo cez 60 euro aj s dopravou, mne ju kúpil syn keď pracoval v Anglicku.Bola zabalená v krabičke z tvrdého papiera, pribalená bola utierka nasiaknutá olejom Balistol na ošetrenie jednak rúčky z orechového dreva a aj kovovej časti. Tiež bola pribalená malá vzorka tohto oleja v malom sáčiku asi ako cukor ku káve. Po práci je potrebné nôž vyčistiť a podľa potreby aj namazať. Ak sa nepoužíva dlhšiu dobu je dobré ho zakonzervovať a uložiť na suché miesto pomerne rýchlo začína hrdzavieť. To je jeho snáď jediná nevýhoda oproti bežným nerezovým nožom, tamtie stačí dobre vyčistiť. Wenger aj Wictorinox sú nože švajčiarskej výroby, najprv bola firma Wenger, jej nože ja uprednostňujem, sú pre mňa kompaktnejšie, jednoduchšie, pevnejšie a zdajú sa mi aj lepšie spracované a tým pádom by mali byť aj trvanlivejšie. Oceľ lepšie drží ostrie a rezy sú rovné, je jednoduchšie rezať uhol, ktorý potrebujem. Možno je to iba môj pocit ale ja tam ten rozdiel vidím a aj preto to poradie v mojej tabuľke. Nože Wenger sa dajú kúpiť na nete za celkom prijateľnú cenu.

afer

Obrázky:

Připojit reakci

Jaký nůž na roubování?

29.12.2017 14:44

Viac obrázkov cenu, prípadne aj iných údajov nájdete na internete ak zadáte do vyhľadávača 

Tina grafting knife

Wenger grafting knife

Připojit reakci

Jaký nůž na roubování?

29.12.2017 16:38

Koupil jsem si Victorinox i Wenger. Nože jsou naprosto totožné, najisto vyrobené ve stejné továrně, liší se jen nápisem. Starému Mikovu se nevyrovnají, ale jsou lepší než Fiskars. Tinu neznám.

Připojit reakci

Jaký nůž na roubování?

karelka (33) - xxx.xxx.211.218 (?)
29.12.2017 17:38

To máte "hoši"vercajk jako u profíků...

Připojit reakci

Jaký nůž na roubování?

29.12.2017 17:42

Ani zďaleka nie su tieto nože rovnaké, tieto dve firmy boli donedávna ostrými konkurentami a pochybujem, že by svoje nože vyrábali v jednej továrni. K Mikovu len toľko - mal som ho na začiatku keď neboli iné nože, potom som ho už nepoužíval.Na nože Wenger nemá ani zďaleka.

afer

Připojit reakci

Jaký nůž na roubování?

29.12.2017 18:16

Dobrý den. Firma Victorinox koupila firmu Wenger v roce 2005, čili to není nedávno, ale už je to pěkných pár roků. Stanislaw

Připojit reakci

Jaký nůž na roubování?

29.12.2017 18:34

Pod slovom donedávna som nemyslel včera ani pred 2 mesiacami, ale bolo to myslené tak všeobecne, vo vzťahu k roku 1893, keď táto firma vznikla

afer

Připojit reakci

Jaký nůž na roubování?

29.12.2017 18:34

Oba nože - Wenger i Victorinox mají na milimetr stejné rozměry střenek i přesně stejné umístění nýtů. Že by náhoda? Mikov vypadá přeci jen trochu jinak, včetně vzdálenosti a různé velikosti nýtů.

.Na nože Wenger nemá ani zďaleka

Nevím, jak posuzujete kvalitu roubovacích nožů. Čepel mají úplně stejnou, ujímavost roubů je stejná, brousí se stejně, v dlani se líp drží kulaté dřevo než plochý plast. Takže za mě: 4 : 3 pro Mikov. 

Firma Victorinox koupila firmu Wenger v roce 2005

Takže je to jasné. Je to stejné jako Makita a Dolmar.

Obrázky:
Mikov, Wenger, Victorinox
Mikov, Wenger, Victorinox
V+W
V+W
Připojit reakci

Jaký nůž na roubování?

29.12.2017 18:56

možno keby tu mal este niekto nejaky japonsky nožik, ved ich kucharske nože su tiež preslavene kvalitou...

Připojit reakci

Jaký nůž na roubování?

29.12.2017 19:16

Ja nie som platený agent firmy Wenger a ani nepotrebujem za každú cenu mať navrch v internetovej diskusii. Nebudem premeriavať rozmery rozličných nožov a dokazovať tak svoju pravdu, používajte ďalej svoj Mikov, prípadne vysúvací nôž s pevnou čepeľou, ak vám to vyhovuje.Ja si budem používať svoje nože a nikomu ich nevnucujem, chcel som sa podeliť iba o svoju skúsenosť a možno tým pomôcť niekomu pri jeho rozhodovaní.To bol môj zámer pri písaní tohto príspevku ale myslím, že si teraz od vkladania príspevkov do tohto fora nadlho oddýchnem

afer

Připojit reakci

Jaký nůž na roubování?

29.12.2017 19:29

ja by som kazdemu odporucal odlamovaci noz je lacny a po troche zacviku budete davat hladke kopulacne rezy a mat z toho radost nie to mrvit nenabrusenym mikovom lebo taky vam predaju a to nehovorim a rychlej vymene cepelki a vybaveno

Připojit reakci

Jaký nůž na roubování?

29.12.2017 19:33

ten odlamovaci tu radil pan boštička ja som to skusil a nebanujem naopak odporucam, takže tak...

Připojit reakci

Jaký nůž na roubování?

Mimmo (1097) - xxx.xxx.66.105 (?)
29.12.2017 19:53

Afer: není třeba se hned zlobit, když má někdo díky nepřesné formulaci úplně odlišný názor. Vysvětlil jste to úplně jasně. Pokud by vymizela argumentace zkušených zahrádkářů, byla by diskuse velmi chudá. Něco jako koukám z okna a nikdo nejde.

Připojit reakci

Jaký nůž na roubování?

Ivan Hlavatý (2613) - xxx.xxx.234.137 (?)
29.12.2017 19:53
K téme Wenger x Victorinox (foto). IH
Obrázky:

Připojit reakci

Jaký nůž na roubování?

host - xxx.xxx.222.12 (?)
30.12.2017 17:59

Z článku ve vašem tisku je pane Hlavatý, pravdivý údaj, jen o fúzi firem Wener a Victorinox.

Připojit reakci

Jaký nůž na roubování?

PP. [PE, 550] (5129) - xxx.xxx.9.135 (?)
29.12.2017 18:53

Verím že ma prežijú a ďalej budú niekomu dobre slúžiť a pôsobiť radosť, tak ako mne.

Tomu nevěřte. Až zavřete voči, ti po vás to smetou do kontejneru. Těšte se s tím teď, pak vám to už bude jedno. K tématu. Obecně nejlepší řezivost má obyčejná uhlíková ocel. Nerezi (běžné) se špatně ostří a nedrží ostří. Proto ten olej u toho nože, není nerezový. Vyjímkou jsou rychlořezné (vysoce legované) oceli, ale ty jsou relativně drahé a křehké. Tenký nástroj,  jak by měl roubovací nůž být, bude z RO choulostivý na zlomení.

Připojit reakci

Jaký nůž na roubování?

29.12.2017 19:04

Jenže nůž sadaře nedělá. Že to asi platí, o tom svědčí nástup ulamovacích nožů.

Připojit reakci

Jaký nůž na roubování?

29.12.2017 19:19

Dobrý den pane doktore. Znám opravdu celou řadu profesionálních sadařů, ale nikdo z nich nepoužívá ulamovací nůž. Ostatně, to že ho někdo používá k roubování, jsem prvně četl až od Vás. Stanislaw

Připojit reakci

Jaký nůž na roubování?

31.12.2017 14:56

Znám opravdu celou řadu profesionálních sadařů, ale nikdo z nich nepoužívá ulamovací nůž.

Víte, pane Stanislawe, já z toho až tak nadšený nejsem.  Mám sbírku roubovacích nožů, které mi slouží po destiletí a teď najednou je mám nahradit ulamovákem za dvacku? Vždyť k těm nožíkům mám docela citový vztah!  Posoudit čistotu řezu moc dobře nejde, nechodím roubovat s mikroskopem. Ale když si porovnám, jak lehce zajíždí ulamovací nůž do dřeva jako do másla, je zřetelné, že jeho ostrost podpořená tenkostí čepele je někde jinde. Neříká se mi to dobře, věřte...

Připojit reakci

Jaký nůž na roubování?

29.12.2017 21:53

Pro ty z vás co přemýšlejí jaký nůž za pár peněz, tak mám postřeh s odstupem času: Nůž Opinel, co jsem v tomto vláknu ukázal v 05/2014 je můj stále nejoblíbenější. Za 1) je z tvrdé ocele a tudíž vydrží opravdu dlouho nabroušený. Za 2) je celkově tenký a tak jde do dřeva jako žiletka. Za 3) má otočný kroužek na konci ručky a tím se pevně zajišťuje při otevření. Za 4) se brousí jen z jedné strany.

Za tři roky jsem ho brousil jednou nebo dvakrát jak je tvrdý a co jsem si k němu pořídil Mikov v zahr.prodejně tak ho zdaleka nedostihl. Mikov je tlustší a tím má větší úhel nabroušeného klínu. Zkrátka nemám potřebu nahrazovat Opinel carbone. Jediná malá nevíhoda-pořezaná kůže, někdy i do hloubky. 

Připojit reakci

Jaký nůž na roubování?

host - xxx.xxx.37.117 (?)
29.12.2017 22:00

Jenže nůž sadaře nedělá. Že to asi platí, o tom svědčí nástup ulamovacích nožů.

taky mě o tom přesvědčila i ta diskuze tady která se zvrhla v pomlouvání starých osvědčených československých výrobků a skoro i vyzdvihování v cenově srovnatelné třídě těch zahraničních.

Pokud si někdo myslí opak nechť si přečte aspoň část nějakého nožířského fora, trochu se seznámí s jednotlivými typy ocelí jejích následným zpracováním pro nožiřské účely.

Rafael.

Připojit reakci

Jaký nůž na roubování?

host - xxx.xxx.182.227 (?)
30.12.2017 7:30

Starý osvědčený výrobek, dříve se toho moc koupit nedalo. Nožíků Mikov mám několik a žádný zázrak to není. Psal to už PP. Nerezová ocel a kvalitní nůž, to nejde dohromady. Strojaři by Vám to vysvětlili. O hodně lepší jsou už taky výroba ČR, mnohdy starší, KDS. 

Připojit reakci

Jaký nůž na roubování?

30.12.2017 9:43

Dobrý den. Nerozumím ocelím, teda ani nerezovým. Nicméně, od té doby, co jsem si přídil zahradnický nůž firmy Opinel, nenosím u sebe žádný jiný, a že jich mám opravdu hodně. A tento je vyroben z nerezi, má to dokonce napsáno pod vyraženou firemní značkou. Je to vynikající nůž, jehož ostří drží jak hluchý vrata. Používám ho neustále. Čas do času ho přejedu v brousku od firmy, která vyrábí známé rýče atd, ale to spíš ze zvyku. Mikov vyrábí známé nože Uton rovněž z nerezi, a že vojáci na výzbroj mají mimořádné požadavky. Stanislaw

Připojit reakci

Jaký nůž na roubování?

30.12.2017 11:28

Dneska som sa zobudil do duchovnej nálady, takže

každému co jeho jest, amen

afer

Připojit reakci

Jaký nůž na roubování?

host - xxx.xxx.37.117 (?)
30.12.2017 12:08

Od tématu, ale přece jen..

Abych nebyl špatně pochopen:
Nemám vůbec nic proti "nožiřským" nerezovým ocelím.
Samozřejmě existují a některé i dosahují nebo přesahují vlastnosti "běžných uhlíkovek", ale jejích výroba a zpracování jsou velmi náročné a drahé!
Proto abych získal nerezový nůž řeznými vlastnostmi srovnatelný s "černým", musel bych si za něj hodně připlatit!

Rafael.

Připojit reakci

Jaký nůž na roubování?

host - xxx.xxx.64.102 (?)
20.1.2018 20:45

Pane Polehlo, nemusíte být smutný z toho, že na trhu neni přípravek k seříznutí roubu. Můžete se inspirovat zde.

Připojit reakci

Jaký nůž na roubování?

host - xxx.xxx.101.33 (?)
18.1.2018 12:27

Je vidět, že o řezání a a potřebných úhlech, nemáte nejmenší tušení.

Připojit reakci

Jaký nůž na roubování?

18.1.2018 12:32

To nemám, ale při roubování považuji za důležitější než znalost úhlů, aby se rouby ujmuly. A ony se ujímají.

Připojit reakci

Jaký nůž na roubování?

host - xxx.xxx.181.165 (?)
18.1.2018 17:04

Ale ano. Určitě také víte co se říká o sedlácích a bramborách. Poprve jsem rouboval ve svých devíti letech. Táta naostřil nůž, který se používal ke stahování králíků a čištění zeleniny v kuchyni. Roubování na sedélko, mi napřed předvedl na několika stromcích a já si pak družením, protože se mi řez nedařil, narouboval na nějaký semenáč, zelenou renklódu. Tátovi se přijala tak třetina roubů a mi se přijaly všechny čtyři. To jen proto, že se dá řezat čímkoliv co je ostré. Můj učitel na základce, k těmto transplantacím, používal jen svůj nožík s třemi čepelemi (malá žabka, roubovák a očkovák), které byly naostřeny tak jak mají být a přitom, také nic nevěděl o geometri nože a řezání, ale výsledky hovořily za vše. K dosažení dlouhých řezů, bez oprav, které přijmutí jen zhoršují, je nutné použít ten správně naostřený nůž. Chtěl bych vás vidět s tím kobercákem, jak roubujete hrušeň, to by byla psina. Ale taky tímtéž kobercákem by se dalo v případě nutnosti vyjmout slepé střevo. Nejsem proti kobercákům, ale jsem proti vyzdvihování něčeho, co ani vyzdvihnout nejde. Nebo chcete tvrdit, že je to jinak. Každý řemeslník, nebo solidní hobbysta používá ke své činnosti, takové nástroje, které k této činnosti byly vymyšleny a léty praxe ověřeny, ty které nešly, tak upadly v zapomění. Pokud se používá k určité činnosti něco jiného, než je k této činnosti určeno, pak je to diletantismus, furiantismus a haurismus.

Připojit reakci

Jaký nůž na roubování?

18.1.2018 17:58

ja mam opačnu skusenost kupil som očkovak mikov vrublovanie s nim katastrofa(po zakupeni z vyroby)dal som ho naostrit odbornikovi, tiež to nešlo dobre... kupil som kobercovy noz chytil s nim cit pre pracu a uspešnosť vrublovania angliskou kopulaciou s protijazyčkom tak 90percent, tiež som chcel mat ten pocit ze budem mat s mikovom spomienky na vrublovanie normalne s nim citovo byt spjaty ale neslo to... takže vrelo odporucam hlavne kto zacina nebat sa ide to perfektne, hruška mi chytala asi najlepsie zo vsetkych vrublov... viktor

Připojit reakci

Jaký nůž na roubování?

host - xxx.xxx.51.102 (?)
18.1.2018 19:31

Já jsem taky nějaké řezné úhly při roubování nikdy neřešil. Max. obsah uhlíku, složení oceli, aby ten nůž, nebo nástroj držel ostří a nemusel se pořád brousit a aby nepižlal a udělal neroztřepený řez.
*
A co je na roubování hrušek tak náročného? Jádroviny se přece musí ujmout snad každému - nic lépe ujímatelného snad ani není.

Rafael.

Připojit reakci

Jaký nůž na roubování?

host - xxx.xxx.223.200 (?)
18.1.2018 20:07

Rafaeli, můžete vyjevit, jak jste řešil obsah uhlíku, nebo složení oceli. Jak to poznáte z informace od fy KDS Sedlčany, která u svého výrobku udává, že je vyroben z kvalitní uhlíkové oceli. Jak z takové informace poznáte co je to za ocel a její složení.  Osobně si myslím, že je to celkem nepodstatná věc. Nože se vyrábějí z ocelí k tomuto použití vymyšlených a léty praxe odzkoušených a já raději sáhnu po nerezu, než po zrzce. Hrušeň jste určitě neřezal, protože jinak, byste takovou hloupost nemohl napsat. Pro roubování hrušní je potřebná větší dovednost, než při roubování jabloní, protože se rouby a podnože hůře řežou.

Připojit reakci

Jaký nůž na roubování?

18.1.2018 22:15

"Rafaeli, můžete vyjevit, jak jste řešil obsah uhlíku, nebo složení oceli. Jak to poznáte z informace od fy KDS Sedlčany, která u svého výrobku..."

Podle informace výrobců a prodejců to kdysi moc nešlo a teď už vůbec ne, když je vše jen o reklamě.
Ale jsou na takové věci dnes i odborná fora - např. Knife, kde se dá dočíst víc.
*
Takže prakticky - úplně jednoduše:
(Jako metalurg zaměstnanec výrobce kvalitních ocelí o tom fact "něco" vím...)

Zkusil jsem jak který nůž řeže a jak drží ostří a jakou má tvrdost. Třeba s ním zkusit říznout do nějaké měkké oceli - hřebíku a pak zkusit jak holí nebo přeříznout s ním čtvrtku visicího papíru.
*
Takže jsem si nechal vyrobit, nebo sám vyrobil, nástroje z velmi kvalitních a kvalitně tepelně zpracováných ocelí běžně nedostupných. Ale roubovací nůž z nich nemám.
Nepřišlo mi to vůbec důležité a nutně potřebné...

Rafael.

Připojit reakci

Jaký nůž na roubování?

host - xxx.xxx.171.94 (?)
18.1.2018 19:46

Již z první věty vašeho vstupu vyplývá, že jste diletant. A celkem se dá velmi pochybovat o pravdivosti vašeho sdělení.

Připojit reakci

Jaký nůž na roubování?

18.1.2018 19:57

no esteze vy ste pan dokonaly a ja diletant:))))rafaeli drevo hrušky je tvrde je to poznat pri stepeni drevo jablone ide lahsie... riesim to tak ze ten vysuvaci noz trocha stiahnem aby som ho stabilizoval viac je pravda že drevo hrušky kladie vacsi odpor...

Připojit reakci

Jaký nůž na roubování?

18.1.2018 19:58

Ano, jsem diletant, žádný profesionál, máte pravdu a nestydím se za to. Píšu jen o svých zkušenostech a poznatcích
Ale při roubování jádrovin jsem byl skoro vždy úspěšný.
U peckovin jen málokdy, ale nevěřím, že by to bylo o nějakých řezných úhlech. Spíš o zvolení nevhodné doby a způsobu.

Rafael.

Připojit reakci

Jaký nůž na roubování?

Mimmo (1097) - xxx.xxx.91.93 (?)
21.1.2018 18:17

Trochu jsme skutečně odbočili. Já obvykle používám nože k roubování určené. Na velmi tenké rouby a slabá očka i žiletku. Kdysi jsem dostal k Vánocům i očkovák pro leváky. Chvilku mi trvalo než jsem přišel na to, co je špatně. Nevyhodil jsem ho a nedávno jsem ho daroval synovi, který je levák. Třeba taky jednou bude očkovat. Význam slov se nám občas posouvá. "Profesionál" bylo za mého mládí hanlivé označení např. sportovce, který si veřejně přiznal, že se sportem živí. Dnes je to označení kvality. Na druhou stranu si ještě pamatuji z italštiny, že "dilettante" znamená amatér a nemusí to být nic špatného.

Co jste už letos naroubovali? Já jsem dnes k meruzalkám přidal jabloňovou podnož vykopanou u sousedů. Něco na ni vymyslím.

Připojit reakci

Jaký nůž na roubování?

Mikeš13 (1546) - xxx.xxx.55.17 (?)
18.1.2018 20:08

Já roubuji pomocí Occamovy břitvy.

Připojit reakci

Jaký nůž na roubování?

host - xxx.xxx.223.200 (?)
18.1.2018 20:23

To ovšem neznamená to toutéž břitvou budou provozovat lidé, kteří se touto činností živí, např. zde, nebo při výuce.

Připojit reakci

Jaký nůž na roubování?

host - xxx.xxx.38.61 (?)
18.1.2018 20:49

Již cca 3 roky zpět zde byl příspěvek, který odkazoval na roubování ořešáků na youtube v Americe a Kanadě pomocí širokého šroubováku a kladiva.

Nevěřil jsem svým očím, když od pohledu špinavým šroubovákem rozsekl kmínek podnože, zasypal to po roubování v květináči perlitem a obalil cel květináč mikrotenem. Pro houby ideální prostředí.

Přesto to fungovalo. Příroda je velká čarodějka.

Určitě nejpodstatnější je čas a podmínky roubování, technika a dovednost roubovatele. Na noži až tak moc nezáleží, jen v případě opravu velkého množství to asi bude hrát roli. Souhlasím s p. Vysloužilem, že s odlamovacím nožem lze vcelku pohodlně udělat kvalitní řez.

Jsem ovšem znovu překvapen, že osoby neschopné se přihlásit dobrovolně ke své identitě (ač pod nickem anonymní), se tu opět obouvají do dobře to myslících přispěvatelů a útočí osobními urážkami.

Hanba jim!

P.S. Reakce Mikeše 13 je na ně velmi dobrá a snad i účinná.

Připojit reakci

Jaký nůž na roubování?

Hospůdka na mýtince (66) - xxx.xxx.38.61 (?)
18.1.2018 21:05

Omlovám se,

v tomto okně jsem nebyl přihlášen,

tedy tímto se k tomu hlásím.

Hospůdka na Mýtince

Připojit reakci

Jaký nůž na roubování?

Peter (91) - xxx.xxx.64.44 (?)
18.1.2018 22:20

Ja mam klasicky vrublovaci noz, ale vyskusal som aj odlamovaci, a mozem potrvrdit, ide to s nim dobre :-) a viacej menej uz pouzivam len ten.

Připojit reakci

Jaký nůž na roubování?

host - xxx.xxx.112.16 (?)
21.1.2018 17:31

Někdy před více než rokem jsem četl následující, možná to pomůže.

Jedná se o úhel broušení ostří nožů - t, j,poslední asi 1 mm od ostří, nikoliv tedy úhel celého nože, ten bývá i nižší.

14 ° chirurgický sklalpel a břitva

20° nuž na lehkou kuchyňskou práci - měkká zelenina a pod.

25° běžný nůž pro domácnost

30° vykosťovací nůž

35° tábornická dýka, hrubá práce, řezání dřeva, štípání třísek

O udržení trvanlivosti ostří potom už rozhoduje jen materiál nože.  Z toho odvozuji,  že úhel ostří roubovacího nože je někde do cca 20 °.    Luboš Z

Připojit reakci

Jaký nůž na roubování?

host - xxx.xxx.27.4 (?)
21.1.2018 19:25

No, po přečtení vlákna, jsem došel k závěru, že mnohým je to k ničemu. Jeden může mít radost, jak po naostření nože, odskakují chlupy při zkoušce holením a při roubování lze provádět pěkné dlouhé neoškubané řezy. Ulamovákem to nikdy nepůjde. Pro ukázku práce s ulamovákem - https://www.youtube.com/watch?v=ZKTgiFVpAUE, https://www.youtube.com/watch?v=GobKpmQrtUU a pro příznice kladiva, špinavého šroubováku, je tady varianta s tupým tesařským dlátem a kouskem čepele z nějakého nože, napasovaného v trubce, samozřejmě taky tupé s mnohokrát opravovaným řezem, ale nesmí se zapomenout, že je to v tropech, kde 98 kousků větviček spadlých ne zem, ze sta, zakoření, je toto - https://www.youtube.com/watch?v=vfO8I-3SlEo.

Připojit reakci

Jaký nůž na roubování?

host - xxx.xxx.27.4 (?)
21.1.2018 19:38

K udržení ostří, bych ještě dodal, že i na řezaném materiálu velmi záleží. I ten vykosťovací nůž, když se potká s kostí v nevhodném úhlu, je nutné jeho ostří oživit ocílkou, ale když se kterýkoliv nůž potká s hřebíkem, tak neřeže žádný a jeho ostří se musí obnovit na brusu.

Připojit reakci

Jaký nůž na roubování?

host - xxx.xxx.17.147 (?)
21.1.2018 23:06

Záleží na materálu z kterého je nůž vyroben.
Kvalitní nůž si představuji tak, že s ním např. odřežu víčko klasické konzervy, přeseknu s ním klacek, hřebík, dá se s ním něco vypáčit apod. a ostří to nepoškodí a bude dál perfektně řezat. Samozřejmě, že ne až do nekonečna - vše se musí někdy nabrousit.
*
Ale je to mimo téma - taky jsem tvrdil, že mi se nejvíc osvědčily pro řezání dlouhých a tenkých roubů nejvíce obyčejné žiletky.
(Neměl jsem nikdy nutnost pořídit si takový nůž k roubování. A ani bych neuměl udělat ho jako kapesní-sklápěcí).
Tak mám z takových ocelí jen sekery, sekáčky a nože kuchyňské nebo dýku..

Rafael.

Připojit reakci

Jaký nůž na roubování?

host - xxx.xxx.67.17 (?)
22.1.2018 18:19

Rafaeli, upusťte od představ. Kupte si nože od Mikovu, přes KDS, až po vyhlášené džepn najfy, to je od čtyřiceti Kč, po žabikuchy z východu, včetně damašku, až za stodvacet Bedřichů, proveďte operace, které jste popsal, a proveďte zkoušku krájením masa na tenké plátky a až to budete mít hotové, dejte vědět, nejlépe videem, samozřejmě včetně nožů, které jste si zhotovil.

Připojit reakci

Jaký nůž na roubování?

host - xxx.xxx.67.17 (?)
22.1.2018 18:28

Pro zapálené příznivce ulamováku, další video, stačí zhlédnutí mezi první minutou čtyřicátou vteřinou a druhou minutou desátou vteřinou - https://www.youtube.com/watch?v=Ryf0248Od60

Připojit reakci

Jaký nůž na roubování?

22.1.2018 20:15

No nevím. Mně se to video nelíbí. To odšmidlávání roubu od sebe rozhodně nevytvoří rovnou styčnou plochu. Jistě, štěpení za kůru lecjakou nepřesnost odpust, ale jako vzor a idál to nevidím.

Připojit reakci
Založit nové téma Nápověda
  Název diskusního téma   Počet příspěvků   Datum   Počet návštěv
Jaký nůž na roubování?12822.1.201849204
Podpníka VVA-1 KRYMSK najnovsie skusenosti521.1.20181023
Rez meruňky 1221.1.20181725
IPS Carmingo 216.1.2018193
Meruňka Veselka3014.1.201816297
Semenáče marhule712.1.2018502
Emerald Gold611.1.20183288
Farely - Farbaly - Farhial 449.1.20184886
Rozkvétání 2017 M+B 1345.1.201821501
Meruňka Luizet 91.1.20181116
Saratovskij rubin 828.12.2017727
Aku knihu o rezani kupit?419.12.20174224
San Castrese78.12.20172853
Bigred, Sweetred1125.11.20171146
Veľkosť stromu322.11.2017458
Jak daleko zákrsek od domu1720.11.20171777
Kůrovec na meruňce?2720.11.201730141
Staré a zapomenuté odrůdy meruněk914.11.20171717
Rez marhule 1111.11.20172198
Zahorácká marhula429.10.2017979
Pomoc s výběrem odrůdy228.10.2017568
Pirate 118.10.2017387
Odrůdy pro n.v. kolem 500m nad mořem4811.10.20176509
Angelcots 28.10.20171371
Holubova Meruňka112.10.20172185
Myr. Vanovický afinita - vs zelena ringlota 61.10.2017910
Clarina 1025.9.20172388
Jakou podnož pro meruňku4125.9.201710490
Farclo 1222.9.20173173
Kuresia3516.9.201715964
Farbaly 41.9.2017858
Dostala moja marhuľa apoplexiu - mŕtvicu? 1831.8.20171986
Nove rezistentne odrody marhul 628.8.20176458
Veharda1826.8.201716493
Mráz50523.8.201794699
Dozraje ještě? 1622.8.20172074
Počasí 52520.8.2017164143
Harlayne 3918.8.20178458
Roubování staré meruňky1013.8.20171506
Spring blush3613.8.201728435
Další diskuze: 1, 2, 3, 4, 5 >  
Fórum pro chovatele - domácí miláčci, psi, drůbež, králíci, včely, krmiva, pelíšky
Kvalitní krmivo21.1.2018
Čmelíci - sirné knoty20.1.2018
Kvalitní krmivo20.1.2018
Kohout a co teď?20.1.2018
Kvalitní krmivo19.1.2018
Další příspěvky > 
Úvodní stránka | Informace o serveru | Podmínky užívání | Reklama | Podněty a připomínky
(c) Lupo Media s.r.o. 1999 - 2018
Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů