Jaký nůž na roubování?



tomast - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (572) - 244.15 (?)
26.3.2009 10:10

Nejsem sice profesionál, ale mám za to, že špička roubovacího nože není v podélné ose (tedy uprostřed) čepele, přední část nože je zaoblena. Tak je to i na nákresech v knihách a podobně jsou tvarovány starší nože které vlastním.
Tenhle nůž jsem před 3 lety koupil a hned odložil.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
                     
host - 221.17 (?), 12.1.2018 20:21

Aha, tak to bych nepředělával. Přečtěte si na tomto vlákně příspěvky o tom, jak roubují ulamovacíma nožema a jde jim to moc dobře. A pokud by to nebylo pro vás ono, rozhodl bych se na předělání nože až pak. Stanislaw

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Standa_HK_ - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1484) - 248.66 (?), 12.1.2018 20:48

Ano, důležité je rovné ostří, které je u olamovacích břitů v celé délce stejně tak i u "Nůž na zeleninu KDS 2022". K naučení roubování postačující a pak ještě plno let bude sloužit v kuchyni.

Jinak také jej budu schánět pro dceru do floristické výbavy (viz.). Anebo také KDS 2324, který je pro roubování ale příliš dlouhý.

SfK.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
pkovarik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1331) - 183.111 (?), 12.1.2018 17:01

Aby řez byl proveden rovnou (nebroušenou) stranou.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
tomast - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (572) - 244.15 (?), 26.3.2009 10:10

Nejsem sice profesionál, ale mám za to, že špička roubovacího nože není v podélné ose (tedy uprostřed) čepele, přední část nože je zaoblena. Tak je to i na nákresech v knihách a podobně jsou tvarovány starší nože které vlastním.
Tenhle nůž jsem před 3 lety koupil a hned odložil.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 180.2 (?), 26.3.2009 10:42

Skutečně nevím přesně, co myslíte tím, že špička není v podélné ose nože. Všechny zahradnické nože se vyrábějí pro praváky a leváky, protože se brousí pouze z jedné strany. Tomu odpovídá i tvar čepele v příčném řezu.  Zaoblení ke špičce nože hraje určitou roli, pokud budete roubovat velmi slabé rouby. Známý je nůž ze Švýcarska, který je určený pro roubování angreštů. Má velmi dlouhou špičku, je na jemnou práci. Asi se bavíme každý o něčem jiném, ale kdo ví? Stanislaw

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Skalovi.pisek - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (336) - 161.138 (?), 27.3.2009 21:45

Můj strýc - venkovský učitel od kterého jsem bral první ovocnářské rozumy, rouboval břitvou. Jeho učitel, starý řídící, plošku po seříznutí roubu před zasunutím vždy olízl. Oba se strýcem jsme se tomu podivovali, ale prý se mu ujímalo vše.

Mám sbírku všelijakých roubovacích, očkovacích, žabek, ale nejvíc mi vyhovuje můj původní nůž zn. Mikov. Ono nejvíc záleží na tom, jak se budete tomu ostří věnovat od broušení až po uskladnění. Nestačí jen brousek, ale dlouhé broušení na nejjemnějším břidlicovém, když není k dispozici belgický kamen. Na závěr potáhnout na řemenu s brusnou pastou. Pozor! Všechny tyto nože se brousí jen z jedné strany: Pro pravou, nebo levou ruku. Hůř se brousí a drží ostří nože z nerezu. Každý nůž uchovávám v koženém pouzdře koupeném ve vojenském výprodeji. Viděl jsem v marketu nůž "kopáč" skoro za 500 kč. Co musí asi stát Fiskars. Od této firmy můžu doporučit zasouvací pilku, je to žihadlo, ale nůž klidně můžete koupit ten domácí.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Skalovi.pisek - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (336) - 161.138 (?), 27.3.2009 22:00

Chtěl jsem příspěvek opravit, ale neumím to. Ten můj původní nůž má zn. KDS Sedlčany. Nevím, zda to není původní název nynější fabriky Mikov. Omlouvám se.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Jerrydecampo - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (161) - 213.129 (?), 27.3.2009 22:09

Možná se ve vašich očích budu rouhat, ale myslím si, že některé značky jsou přeceněné.Používám obyčejné nerezové zavírací nože českých výrobců a jsem spokojen.Taky belgický kámen je přeceněný.Mám doma dva pískovce, hrubý a jemný, které jsem našel v potoce, po nabrousení je čepel hladká jak zrcadlo a po obtáhnutí řemenem holí ostří jako žiletka. To je můj know how.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
VašekB - (38) - 166.20 (?), 27.3.2009 22:26

Právě jsem se podíval na tuto diskusi a možná dost informací získáte na,,roubování" kam jsem před chvílí přispěl. VašekB

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 180.2 (?), 28.3.2009 8:16

Dobrý den. Je to věc názoru. Rozdíl ale zřejmě bude v tom, když si někdo na zahradě roubuje ročně pár roubů, a někdo se tímto živí.  Ještě pořád jsou u nás firmy, které ročně roubují hodně přes 100000 podnoží. V tom případě si vůbec neumím představit, že by tento počet šel zvládnout jen nějakým obyčejným nožem. Což je ostatně důvod, proč se profesionální nože vyrábějí již dlouhé roky po celém světě. A belgický kámen je tak výborný brousek, že kdo jej měl nekdy možnost vyzkoušet, tak vše ostatní odloží. Mám celou sbírku všech možných brousků, ale už jen do počtu. Ještě bych chtěl vyzkoušet modrý arkansaský kámen. Vynikající jistě budou japonské brusné kameny. Stanislaw:-)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika