Harogem a Bergeron



Stránky: 1,  2,  3   
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10009) - 70.240 (?) 
19.7.2012 9:52, zobrazeno: 25339x

Ať se nám to líbí, nebo ne, vážení přátelé, pomalu nám končí meruňková sezóna. Zde ji zakončuje, letos dost časně dozrávající odrůda Harogem a Bergeron. Harogem by svým zbarvením, mohl směle konkurovat meruňkám z Escande. Otázka je, jestli ony jemu, budou konkurovat svou chutí. Meruněk bylo v tomto roce málo, ale např. Bergeron dokázal čelit zkázonosnému mrazu, se "vztyčenou hlavou". Úroda je minimálně na stejné úrovni, jako minulý rok, ne-li vyšší. Harogem nechtěl zůstat po zadu, ale na Bergeron mu "dech" přece jen nestačil. Snažil se to nahradit alespoň zářivým zbarvením plodů. Takže oběma stromům patří můj dík za darování plodů, té nejvyšší meruňkové kvality.

Bergeron (18.7. 2012)
Bergeron (18.7. 2012)
Bergeron (18.7. 2012)
Bergeron (18.7. 2012)
Bergeron (18.7. 2012)
Bergeron (18.7. 2012)
Bergeron (18.7. 2012)
Bergeron (18.7. 2012)
Harogem (18.7. 2012)
Harogem (18.7. 2012)
Harogem (18.7. 2012)
Harogem (18.7. 2012)
Harogem (18.7. 2012)
Harogem (18.7. 2012)
Harogem (18.7. 2012)
Harogem (18.7. 2012)
Harogem (18.7. 2012)
Harogem (18.7. 2012)
Harogem (18.7. 2012)
Harogem (18.7. 2012)
Harogem (18.7. 2012)
Harogem (18.7. 2012)
Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
Rosťa 1 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (281) - 185.4 (?), 21.7.2012 21:01

Konecne jsem se vratil do republiky a koukam na tu Vasi krasu... parada...doufam, ze za rok se taky dockam...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
rosti&slavik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1017) - 151.38 (?), 21.7.2012 21:14

Jen se moc neradujte, čeká Vás ještě moře zklamání, a úsilí, než se doberete k jakštakš výsledku.Oba já i Vy bydlíme na Jablunkovsku, a málokdo zde pěstuje meruňky.Letošní zimu mi z deseti mladých stromků meruněk přežily mrazy jen dvě.Ale nevzdávám to na podzim se chystám nakoupit nové, a na jaře půjdou do zeměsmiley

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10009) - 70.240 (?), 25.7.2012 14:01

Zrání Bergeronu se díky předcházejícímu chladnějšímu počasí zpomalilo. Jeho chuť je prozatím stejně jako minulý rok velmi dobrá, nikoliv však výborná. Na chuť odrůdy Velkopavlovická, v dobrém roce, při odpovídajícím počasí, zatím nemá.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 121.230 (?), 26.7.2012 9:17

Pěkné plody. Já letos s Bergeronem ostrouhal - jarní mrazy totálně poškodily pupeny, které byly letos nasazeny v nebývalém množství. Snad příští rok.

Na Pardubicku máme chalupu a když projíždím okolní obce, tak skoro v žádné zahradě nevidím stromy meruněk. Zato broskvoně jsou tu snad "národním" stromem :). Je to náhoda, nebo se tu meruňkám moc nedaří (tomu nevěřím) nebo to tu není tradice? Co Vy na to, Petře?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10009) - 70.240 (?), 26.7.2012 11:00

Děkuji, pane Mikeši, za Váš zájem o téma meruňky a broskvoně. Proč je nepěstovat, když je v těchto podmínkách pěstovat lze. Samozřejmě, že nejvíce lidí má ve svých zahradách jabloně a nejenom tady. U mě je problém obrácený. Mám potíže dopěstovat právě jabka, narozdíl od peckovin. Už se mi ani nechce zkoumat, jestli je to z větší míry díky napadení obalečem nebo vosami. Bydlím v severovýchodní části města. Poměr mezi počtem pěstovaných stromů meruněk a broskvoní si netroufnu odhadnout. Meruňky i broskvoně jsou tady všude k vidění. Např. sousedovi, odmítajícímu jakoukoliv chemii, všechny tři meruňky zašly, pravděpodobně na moniliový úžeh. Škoda, že mu takto nezajde i dvoumetrová tráva a vysoké, stínící jehličnany, které si kdysi zasadil u plotu, ale které má obaleny nějakými popínavými rostlinami, šplhající až k jejich vrcholkům. Letos jsem fotil jeho kompletně obalenou jabloň Šampion, s které koukalo jen pár větviček s květy, které jsem u plotu osvodil se sevření těchto liján. Prostě džungle se vším všudy. Co se týče moniliového úžehu květů meruněk, tak ten tady s různou intenzitou řádí každý rok. Je možné, že to právě kvůli němu se lidé vzdávají pěstování meruněk, jelikož si myslí, že z nějakých záhadných důvodů se tady pěstování těchto stromů nedaří. Letos jsou stromy pusté, díky mrazu 10.4., který zamezil úspěšnému vývinu plodů. O pár bloků dál, jsem ale viděl Karolu přilepenou na jižní stěně domu, kterou měla paní překvapivě obsypanou plody. Já jsem tady měl pod některými stromy kolečka se žhavým uhlím, ale přikládat tomu nějaký úspěch nemůžu. Karola s kolečkem neměla nic, to samé VP, jedině Bergeron obstál a něco málo má i Harogem, ale že to bylo díky té troše žhavého uhlí, které bylo ráno už studené, si netroufnu tvrdit. Na rozdíl od shnilých jablek, se dá považovat za úspěch chemická ochrana citlivého Bergeronu na moniliový úžeh květů i jeho pozdější projevy v průběhu vegetace na nových výhonech. Je opravdu "čistý" bez projevů choroby. Stejně tak se povedla i chemická ochrana proti strupovitosti peckovin. Výskyt na jeho plodech je zanedbatelný. Ale hlavně jeho odolnost květů proti mrazu je překvapivá. Uvádí se, že je o něco odolnější, než VP, ale že o tolik, to jsem nečekal. U odrůdy Harogem mě zase překvapilo, že lze jedním postřikem zamezit černání plodů (strupovitost, sazovitost). Tam bylo napadení tak masivní, že jsem chtěl celý strom díky tomu likvidovat. Vidíte, chemická ochrana plodů mně byla silně proti mysli, ale dnes mám z dochovaných, nečernajících se plodů radost. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 121.230 (?), 26.7.2012 14:41

U Bergeronu mně dříve trošičku vadila jeho "trojbarevnost", kdy má pěkné červené líčko, část plodu je oranžová a tak 1/3 zelenožlutá, tzn. plod ještě nezralý, ale po vybarvení zelenožluté části je ta "líčková" už trochu přezrálá nebo rozďobaná od vos. Chuťově velice dobrý, přesto moje chuťové pohárky říkají, že do chuti VP pořád něco chybí.

Harogem jsem zatím neměl možnost ochutnat. Zajímala by mne chuť právě v porovnání s Bergeronem.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10009) - 184.146 (?), 27.7.2012 13:39

Dobrý den, pane Mikeši. Souhlasím s Vaším názorem ohledně porovnání chuti VP s Bergeronem. Sklidil jsem nějaké plody odrůd Bergeron a Harogem v polotvrdém stavu, s celkem uspokojivou chutí. Obě odrůdy jsou ale schopny podat lepší chuťové výkony. Řekl bych, že chuť Bergeronu se velmi přibližuje chuti VP, ale musí na to být počasí. I vybarvení Bergeronu je leckdy dost podobné VP. Vybarvení Harogemu je celooranžové (podobně jako u Goldrichu), na osluněné straně s výrazným červeným líčkem. Na neosluněných plodech je barva celooranžová s občasnými červenými fleky. Chuť je zpočátku ostře navinule meruňková, s nástupem cukrů se ostrost ztrácí.

Bergeron (26.7. 2012)
Bergeron (26.7. 2012)
Bergeron (26.7. 2012)
Bergeron (26.7. 2012)
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 218.168 (?), 27.7.2012 21:17

S tím počasím a následnou chutí máte pane Petře pravdu. Loňská chuť Bergeronu byla pravděpodobně vlivem velkých veder spíše fádnější, i když sladká, ale trochu na úkor meruňkového aroma.

Fotogrfiemi pěkných plodů jste mě navnadil - už se těším na příští sklizňový rok (dá-li příroda) :-)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10009) - 70.240 (?), 10.8.2013 11:28

Ani u Harogemu se mi nepodařilo pořídit lepší fotky a navíc strupovitost peckovin nebyla pouze jedním postřikem dobře zvládnuta. Plodnost je vysoká a chuťově bych zařadil Harogem do typu odrůd Lemeda, Leala, Harcot. Z těchto odrůd mají HARCOT a HAROGEM podle mě výraznější chuť. Harcot mně zatím moc nerodí, takže nevím, jak by se zachoval při vyšší úrodě. Jeho málo osluněné plody sice červené líčko neměly, ale chuť měly plnou, výraznou, specifickou. I zde je patrné více než týdenní spoždění v době zrání. Většina plodů ne zcela zralých je stále ještě na stromě. Myslím tím Harogem.

Harogem (5.8. 2013)
Harogem (5.8. 2013)
Harogem (5.8. 2013)
Harogem (5.8. 2013)
Harogem (5.8. 2013)
Harogem (5.8. 2013)
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika