Goldrich meruňka



host - 96.229 (?)
23.3.2014 22:46

Zdravím, mohl bych se prosím zeptat, která odrůda se hodí jako opylovač pro goldrich? Jsem v tomhle začátečník a také mi při nákupu bylo řečeno že je samosprašná. Teď mám goldricha ale žádnou jinou meruňku a ani v okolí není. Chci koupit ještě nějaké 2-3 meruňky, tak kdybyste mi nějakou doporučil. Nadm. výška kolem 360m.n.m. Díky Filip

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
                     
milanfiala - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1142) - 65.131 (?), 14.3.2014 18:41

Nazdar Peter konečne som doma a možem dat nejake to foto na stranku.V zahrade su všetky marhule obsipane pukmi čakaju na to spravne oteplenie a nadherne zakvitnu.Uroda sa ukazuje super ale ešte sme nevyhrali počasie sa snami stale zahrava.

Goldricht
Goldricht
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10026) - 245.242 (?), 15.3.2014 13:33

Díky, Milane, za vložení fotky Tvého Goldrichu a také za upozornění na video z you tube o pěstování meruněk kdesi pod Alpami. Že si zde vybrali k pěstování Bergeron, Bergarouge, Kioto to mě nepřekvapuje, ale že zvolili i v květu málo mrazuodolný Goldrich, je zvláštní. Svědčí to nejspíš o velké popularitě této odrůdy v západní Evropě. Musím říci, že pro mě je Goldrich také velmi atraktivní odrůda i přes svou nízkou mrazuodolnost a absenci červeného líčka na plodech a kupříkladu i proto, že se plody musí nechat dozrát prakticky až do jejich opadu, kvůli nízkému obsahu cukrů. Plody jsou zase naopak poměrně velké (když se strom nenechá přeplodit) a mají i svůj specifický tvar. Goldrich je prostě Goldrich a každého roku, kdy vymrzne je škoda. Výhoda je také v tom, že dozrává ještě před VP, kdy se jeho kvality stačí ještě dobře uplatnit.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 96.229 (?), 23.3.2014 22:46

Zdravím, mohl bych se prosím zeptat, která odrůda se hodí jako opylovač pro goldrich? Jsem v tomhle začátečník a také mi při nákupu bylo řečeno že je samosprašná. Teď mám goldricha ale žádnou jinou meruňku a ani v okolí není. Chci koupit ještě nějaké 2-3 meruňky, tak kdybyste mi nějakou doporučil. Nadm. výška kolem 360m.n.m. Díky Filip

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10026) - 70.240 (?), 24.3.2014 13:59

Jak jsem včera uváděl ve vlákně "rozkvétání meruněk v letošním roce", tak společně s Goldrichem mi rozkvétá i Sundrop a Radka. Ovšem to je Goldrich na broskvoňovém semenáči typu B-VA. Na myrobalánu rozkvétá společně s mnoha dalšími odrůdami (největší skupinou), takže o opylení bych neměl obavy. Naopak Goldrich silně přeplozuje a tvoří pak malé a málo chutné plody. Vyjímkou je, když vymrzne v květu (odolnost na úrovni VP), nebo jako v minulém roce, kdy následkem pozdně březnových mrazů (-11°C) sice nevypadaly zavřené květní pupeny, ale úroda byla velmi nízká pravděpodobně jiným druhem poškození květních pupenů v důsledku mrazu. Žádný další důvod mě nenapadá, protože podmínky pro opylení byly více než dobré. Takže je to podobné jako s cizosprašnou slivoní President, která za normálních okolností přináší vysoké úrody.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 96.229 (?), 24.3.2014 21:12

Dobrý den, ten můj goldrich je na podnoži B-VA 2. Díky za radu, zkusím sehnat nějaké další. Chci se jen ještě zeptat, nevíte jak mám zastavit ronění mízy u mladé broskvoně? Už jsem to zatíral voskem atd. ale pořád to protéká ven, už rok a nechce se to zacelit. Odrůda redhaven, byla koupena v docela bídném stavu ale už se trochu rozrostla a letos jde kvést. Díky Filip

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10026) - 70.240 (?), 10.7.2014 17:06

Opět musím zmínit meruňku s názvem Goldrich. Už po několikáté je úroda na stromech Goldrichu menší. Plody jsou tím pádem dosti velké. Stále se divím, že tuto choulostivou odrůdu na mráz v květu zvolili k pěstování na jižních svazích pod francouzskými, či švýcarskými Alpami, společně s odolnějšími odrůdami Bergeron, Bergarouge a Kioto. Pravděpodobně je Goldrich v západní Evropě opravdu silně populární. Tady Goldrich v současné době už místy dozrává. Pokud ho máte také doma, můžete zkusit plody slabě zaměklé utrhnout a nechat den dva uležet. Po té se dostaví chuť velmi uspokojivá, výrazně meruňková i z dobrým poměrem cukrů, které by při utržení přímo ze stromu chyběly. Cením si právě každoročně tuto stabilní, plnou, dobře aromatickou meruňkovou chuť, ovšem nikoliv u přeplozeného stromu, což ale v posledních letech nehrozilo. Samozřejmě, že standarta Velkopavlovická je ve své nejlepší kvalitě zřejmě nepřekonatelná, ovšem není to zdaleka každým rokem. Proto si začínám vážit takových to chuťově stabilnějších odrůd, které poskytují kvalitní meruňky každým rokem a ne jenom někdy.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
milanfiala - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1142) - 65.131 (?), 11.7.2014 21:24

Goldrich u nas nikdy nesklame chutovo zatial super, každy rok spolahlivo rodi aj ked dvakrat padal ladovec.Proti chorobam som striekal Sylit 2 krat.

GOLDRICH
GOLDRICH



Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10026) - 70.240 (?), 11.7.2014 22:03

Milane, nezbývá než blahoželat´ k pěkným fotkám i meruňkám. Asi už jsi sám poznal, proč je Goldrich na západ od nás tak populární meruňka.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 3.37 (?), 13.7.2014 15:36

Dobrý den, měl bych k Vám zdvořilý dotaz. Mám vysazenou meruňku Goldrich. Již druhý rok při dozrávání se jen z 50% zbarví (barva je nazelenalá, plod je mírně zvlněný, chuť je kyselá) a v závěru plod opadá. Chtěl bych se zeptat a informovat je-li to chorobou a nebo nedostatkem nějakých živin? Šárka to není. Nadmořský výška kolem 200 m. Lokalita (Jižní Morava)  je vhodná pro pěstování meruněk.
Děkuji

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10026) - 70.240 (?), 2.4.2015 11:22

Abychom byli ke Goldrichu spravedliví, tak i přes jeho nejhorší vlastnost, což je citlivost květů na jarní mrazy, je třeba připomenout, že jeho popularita v západní Evropě nějaký důvod mít musí. Pravda je, že poslední roky díky nepříznivému počasí jeho bohatá plodnost už nehrozí, ale jinak plody špatnou chuť nemají a k moderním vlastnostem patří dobrá skladovatelnost otrhaných plodů a jejich poměrná odolnost k moniliové hnilobě. Goldrich se stal populární i přes to, že má jen minimální podíl červené barvy na slupce. Pro mě je chuť dobře vyzrálých plodů velmi uspokojivá a je škoda, že počasí takto brání slušné plodnosti této kvalitní "nečervené" odrůdy.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika