Farhial



Stránky: 1,  2   
milanfiala - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1142) - 51.13 (?) 
28.8.2018 20:41, zobrazeno: 6731x

Farhial dozrel marhulky sladké šťavnaté. 


Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 212.49 (?), 16.7.2019 17:52

Na jaře vysazený Farhial z prodejstromku z Uh. Ostrohu a dneska koukám listy samá PPV šarka. Jiné odrůdy jsou čisté a u nás šarka není ani na švestkách, prostě import. Co s tím, počkat na první úrodu? sad  Co váš Farhial? MH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 212.49 (?), 17.7.2019 18:37

Přidávám detail listu, může to být něco jiného než šarka? Jistotu nemám, na mladém stromku je takto flekatých asi 20 listů. MH


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 182.227 (?), 17.7.2019 19:37

Toto šarka není, zkuste však vyfotit tu oválnou skvrnu na listu vzadu.  P

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 212.49 (?), 18.7.2019 20:14

Dneska jsem tu skvrnu hledal a nic nenašel. Zřejmě šlo o odlesk nebo v tu chvíli něco prolítlo. To jste mě uklidnil, že to nevypadá na šarku. V tom případě se prodejstromku Uh. Ostroh omlouvám, a naopak musím vyzdvihnout, že tento Farhial mezi ostatníma odrůdama roste jako z vody, zatím 80cm přírustky od jara. yes  Díky MH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 212.49 (?), 20.9.2020 16:27

Farhial roste opravdu nejrychleji ze všech, v růstu překonal i maďarskou. Zůstaly 2 plody, pávě začaly měknout, dužina tužší křupavá, ale ještě nezralá, kyselá, bez cukru. Teoreticky by bylo potřeba ještě 14 dní, ale vzhledem k tomu, že plody už scvrkávají stejně jako letos na VP, tak ani nečekám, že druhý plod Farhialu dozraje. Co je ale nemilé překvapení jsou fleky na pecce. Já bych to tak jako v minulém příspěvku typoval na šarku, nebo je to jiná viroza? Listy jsou úplně čisté, velké, tmavězelené, až podezřele zdravé. Nebo to je jen výživový výkyv, letos bylo abnormálně přemokřeno, až jsem měl o stromek srach jestli se neutopí.surprise MH

Pecka Farhial (Uh.Ostroh)
Pecka Farhial (Uh.Ostroh)
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 144.38 (?), 20.9.2020 18:38

Šarka jak z učebnice chorob. Je to tzv tygří pecka. To možná bude taky důvod, proč dužnina nebyla chutná. Stanislaw

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 212.49 (?), 20.9.2020 22:18

Tak to je tedy špatná zpráva. S PPV šarkou nemám žádné zkušenosti, protože neznám žádný napadený strom. Takže podle pouček není jiná možnost než zlikvidovat, nebo stromku dát ještě šanci, ono zrovna u této pozdní meruňky těžko určit jestli nezralost plodů je způsobená šarkou jak zmiňujete, nebo jednoduše v moji chladnější oblasti nedozraje.

Že bych ji dal šanci na příští úrodu, ale zase aby se šarka roznesla na okolní stromy, které jsou čisté, tak to by byla hrůza, jak velká šance na přenos je, je to jisté že k přenosu dojde nebo jen v extrémních případech napadení mšicemi? I když poslední roky je kalamitní stav mšic úplně na všem, tož takovou radost jsem měl z Farhialu, jak zdravě a bujně roste. crying

Ze stromku mám schovaný ještě,, vznešeným názvem - rostlinolékařský pas", který tímto degraduji na obyčejný papírek který nezaručuje vůbec nic, odrůdu tam můžou psát fixem. Původ je Grece, nevím jak by se tam jinak šarka mohla dostat, prostě to roubují z infikovaných roubů nebo podnoží. Tak jak je uvedeno v příspěvcích výše, slabé skvrny na listech se objevily hned po výsadbě, a teď ty kruhy na peckách. MH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 212.49 (?), 20.9.2020 22:22

foto.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 144.38 (?), 21.9.2020 9:43

Dobrý den. Já bych to tak nehrotil. Určitě bych s likvidací stromu počkal. Řekl bych, že každý co máme nějaké ovocné výsadby máme i stromy s touto chorobou. Počkal bych na další plody a pak bych viděl. Co by mě víc zajímalo je to, zda ty pozdně zrající plody budou dobré. Přeci jen je září. Jedl jsem velmi pozdní meruňky co mají ve sbírkách na VŠ, ale to byly nějaké klony z Číny a byly opravdu dobré. A ještě něco. Já osobně se školkařů zastanu. Víte, je to všechno živý organizmus a o to je to všechno složitější. Píšete, že stromek parádně roste, no tak ho ještě nechte ať ukáže co umí. A pokud se kvalita plodů opravdu nezlepší, až potom bych uvažoval o nějakém radikálním zásahu. Ovocnařina není záhon letniček, je to všechno na dlouhý čas. Přeji trpělivost. Stanislaw

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika