Farhial



Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10087) - 70.240 (?)
28.9.2020 9:45

Já jsem si šarku přnesl kdysi s meruňkou Radkou. Stromek jsem nezlikvidoval a mám šarku všude, takže to byla zjevná chyba stromek ihned nezlikvidovat. Na druhou stranu s šarkovitými meruňkami ani broskvemi problém není. Příznaky jsou jen občasné. U broskvoní i meruněk pouze na listech a to často jen při bližším zkoumání. RADKA měla mapy na peckách, listech, v dužnině byly občasné bílé skvrny, ale kvalita plodů zůstávala výborná. Stromek ale zašel. Zlikvidovat jsem musel pouze slivoň Vlašku - plody byly nekonzumovatelné. Slivoně mají asi nejsilnější projevy na listech, na hraně byly plody Domácí švestky.  

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2   
                     
host - 212.49 (?), 23.9.2020 19:39

Samozřejmě to rychlé odstranění Farhialu jsem myslel spíš kvůli vedlejším meruňkám, aby šarka časem nepřešla na ně. Dobrá, zatím ho nechám být, stejně nic extra od něj neočekávám wink, je to takový pokus, protože je jasné, že se jedná vyloženě o meruňku z jihu - řecko, tam jim dozrává podle tabulek už v srpnu. Aspoň tady to měknutí naznačuje, že by mohla teoreticky,,dozrát", letos je taky minimálně o 14 dní opožděné zrání, tak se uvidí další rok.  MH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10087) - 70.240 (?), 28.9.2020 9:45

Já jsem si šarku přnesl kdysi s meruňkou Radkou. Stromek jsem nezlikvidoval a mám šarku všude, takže to byla zjevná chyba stromek ihned nezlikvidovat. Na druhou stranu s šarkovitými meruňkami ani broskvemi problém není. Příznaky jsou jen občasné. U broskvoní i meruněk pouze na listech a to často jen při bližším zkoumání. RADKA měla mapy na peckách, listech, v dužnině byly občasné bílé skvrny, ale kvalita plodů zůstávala výborná. Stromek ale zašel. Zlikvidovat jsem musel pouze slivoň Vlašku - plody byly nekonzumovatelné. Slivoně mají asi nejsilnější projevy na listech, na hraně byly plody Domácí švestky.  

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 212.49 (?), 4.10.2020 18:34

Zřejmě to s tou šarkou u meruněk bude, jak píšete. Dnes přišel na řadu druhý plod Farhialu, po 14 dnech od první ochutnávky. Včerejší vichřice ho nečekaně utrhla, bohužel s ním i rozviklala v trvale podmáčené půdě celý strom, další meruňky i broskve jsou taky rozviklané, jednu 3metrovou nektarinku jsem zrušil, držela už jen na kůlovém kořenu, opěrné kůly byly v trvale rozbahněné zemi k ničemu. Posledních 9dní propršelo, srážky překročily 800mm nonono, slunce nebylo skoro žádné a druhý plod farhialu je zralý - částečně popraskaný zatáhnul a neuhnil. Pecka silně šarkovitá jako předtím. Dužina už jen lehce křupavá, středně sladká, aromatická, meruňková, dobrá. yes Farhial to natřel všem Leskorám a VP, které v této letošní mizérii počínaje mrazivým jarem a neustálým mokrem, nepředvedly nic. MH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10087) - 70.240 (?), 14.10.2020 12:12

Jsem rád, pane MH, že Vám v letošní nepovedené meruňkové sezóně udělala radost alespoň tato pozdní meruňka. Jestli jsem se dobře díval, tak Farhial momentálně zmizel z nabídek prodejců.  

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 80.58 (?), 15.4.2022 19:43

Na jaře 2022 stále není vidu ani slechu o meruňce Farhial. Ani v ČR ani v SR jsem nenašel prodejce. Škoda. Podle popisu zajímavá pozdní odrůda.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 248.199 (?), 15.4.2022 20:23

Školka Droždín ji má v nabídce (1ks v kontejneru) wink.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů19:15
Podklad dlažby na terasu22.4.2024
Výběr hliníkové pergoly od A do Z22.4.2024
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika