Farely - Farbaly - Farhial



Alena z Kroměříže - (45) - 155.130 (?)
22.8.2017 12:51

Děkuji za pochvalu, i když si ji nezasloužím. Teprve se to sadařství po troškách učím.
PS: Můžete mi poradit, jak dostanu do příspěvku obrázek nastojato? Vždy mi lehne.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2,  3,  4,  5  >   
Alena z Kroměříže - (45) - 155.130 (?), 21.8.2017 9:10, zobrazeno: 28389x

Na požádání zakládám toto vlákno o pozdních meruňkách.


FARELY


Tříletý stromek měl poměrně hodně plodů. Plody jsou velikostně vyrovnané (hmotnost 45g) sytě oranžové barvy, červené líčko pokrývá 40 až 60% plodu. Velmi lákavé i z dálky (připomínají orangered, ale jsou větší). Naprosto postrádají vůni. Zřejmě proto je hmyz zcela ignoruje, kdežto sousední broskev je plná včel a vos. Dokonce ji ignorují i škvoři (Veselka byla škvory doslova obsypána a znehodnocena). Na to, jak byly plody dlouho vybarvené, dozrály teprve tento víkend. Na omak jsou plody stále hodně tvrdé, avšak začaly u stopky pukat, čehož využili mravenci a pár plodů od pukliny začalo zahnívat. Přesto stále drží na stromě – neopadávají. Možná by potřebovaly ještě uležet, ale zřejmě je dřív sníme. Dají se jíst jedna za druhou. Než jsem napsala tento odstavec, zblajzla jsem všechny vzorky.
Dužnina je světle oranžová, tužší, křupavá (na to jsem zvyklá spíše u jablek), bez vláken, šťavnatá a mírně nasládlá, jemná, dobrá (podle babičky velmi dobrá). Postrádám však u ní typickou meruňkovou chuť.

značně ojezená Farely
značně ojezená Farely


puklina
puklina
mravenci a hniloba pak na sebe nedala dlouho čekat
mravenci a hniloba pak na sebe nedala dlouho čekat
vzorky v trávě
vzorky v trávě
I zralé plody se dají velmi snadno rozloupnout.
I zralé plody se dají velmi snadno rozloupnout.
Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Alena z Kroměříže - (45) - 155.130 (?), 21.8.2017 9:21

FARBALY


Tříletý stromek velmi bujného růstu, doslova obsypán plody. I loni měl velké množství plodů, které však během dovolené poslední týden v srpnu zmizely. Letos se na něm projevila strupovitost.
Teprve se začíná vybarvovat, ale již nyní mi připadá sladší než Farely.

Farbaly
Farbaly
již se začínají vybarvovat
již se začínají vybarvovat
Na plodech se projevila strupovitost
Na plodech se projevila strupovitost
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Alena z Kroměříže - (45) - 155.130 (?), 21.8.2017 9:28

FARHIAL


Tříletý stromek středního vzrůstu. Letos poprvé bude mít plody, ale již teď je zřejmé, že z trojice bude zrát nejpozději. Stále je naprosto zelený, Projevila se na něm mírná strupovitost.

Farhial schovává plody pod listy
Farhial schovává plody pod listy



Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
milanfiala - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1142) - 248.16 (?), 21.8.2017 18:58

Pani Alena díky za info.nadherné foto.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.105 (?), 21.8.2017 20:08
Alena = Apricot Queen. Skupina Elán kedysi spievala o kráľovnej bielych tenisiek. My tu máme - zdá sa - marhuľovú kráľovnú. Úprimný obdiv a klobúk dolu. A pre mňa aj satisfakcia - vždy som tvrdil že ženy dokážu dať nám mužom na frak aj v ovocinárčení (zopár ich tu na fóre už máme, pribudla ďalšia). Máme sa čo učiť, a radi sa od Vás učiť budeme. IH (P.S.: Tá Tardibelle t.č. asi fakt v Čechách a na Slovensku nie je zohnateľná, zatiaľ len v Taliansku, Rakúsku... Ale svet je dnes malý a o rok to môže byť inak).
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Alena z Kroměříže - (45) - 155.130 (?), 22.8.2017 12:51

Děkuji za pochvalu, i když si ji nezasloužím. Teprve se to sadařství po troškách učím.
PS: Můžete mi poradit, jak dostanu do příspěvku obrázek nastojato? Vždy mi lehne.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 114.80 (?), 22.8.2017 15:00

Alena: Pochvala je zaslúžená, skromnosť je sympatická. A učíme sa stále všetci wink.  Ešte by ma zaujímalo aké máte odrody jabloní a hrušiek.

K tým fotkám - ja mám internet v mobile a fotky robím tiež cez mobil, s ich odosielaním nemám problém. Prečo to niektorým "líha" neviem, snáď niekto počítačovo zdatnejší poradí.   IH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Alena z Kroměříže - (45) - 155.130 (?), 23.8.2017 8:26

Hrušky – mladé stromky: Boskova lahvice, Santa Maria, Margarita, Clappova červená, Nojabrzskaja/xenia, Lucasova, Konference, Solanka, Armida, Karina, General Leclerc, Packham‘s Triumph, Hardyho, Hosui, Chojuro.


Jabloně – mladé stromky: Letní průsvitné, Mio, Matčino, Piros, Mantet, Summerred, Krasava, Honeycrisp, Bohemia red, Desert, Merkur, Angold, Gala Natali, Gala Must, Rozela, Kožená Reneta, Delikates, Elstar, Opál, Jonaprince, Lobo, Admiral, Kanzi, Fuji Beni Schogun, Kiku Fuji 8, Evelína.
Bylo jich víc, ale letos je pro mne špatný rok. Čtyři roky po sobě mi neuhynul jediný stromek a letos – pohroma. Myslím, že mi na stromcích zařádila i hrušková spála.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 114.80 (?), 23.8.2017 12:44

Alena: Veľmi, veľmi zaujímavý výber. Zdá že to máte v (nielen ovocinárskej) hlavičke pekne usporiadané. Chýba mi tam trochu Rubinola, ale to skôr len preto že je to moja srdcovka. Inak parádne a rôznorodé portfólio odrôd. A keď začnú rodiť tak sem s fotkami! wink  IH  (P.S.: na hruškách to nemusela byť spála, podobne devastujúci efekt má aj infekcia spôsobená Pseudomonas syringae).  


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Alena z Kroměříže - (45) - 155.130 (?), 28.8.2017 9:28

Rubinolu mám, ale to už není zrovna mladý stromek. Také na ni nedám dopustit.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika