Existuje odolnější meruňka? MS kraj



Stránky: 1,  2,  3,  4,  5   
host - 23.138 (?) 
23.5.2012 11:31, zobrazeno: 59831x

Dobrý den,

vždycky jsem chtěl pěstovat meruňky, protože je miluju a nadchlo mě jak se jim daří u dědy na Děčínsku.

U nás je ale chladněji a tak nevím, jestli vůbec existuje nějaká meruňka vhodná pro naší oblast?

Bydlím v Dětmarovicích u Karviné, v mírném svahu, který je otočený na východo-východo-sever. Slunce zde svítí od samého rána do pozdního odpoledne až večera. Takže prakticky celý den.

Nadmořská výška Dětmarovic je 214 metrů.

Jelikož se mi docela daří s kiwi, doufal jsem, že by i meruňka tady mohla zdařile růst a plodit, ale strýc mě od toho zrazuje.

Můžete mi doporučit nějakou odrůdu, která by měla šanci? A nebo na to mám rovnou zapomenout.

Díky, Honza

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 23.138 (?), 23.5.2012 11:49

ještě bych doplnil, že uvažuju nad odrůdami Veharda, Bergeron a Goldrich. U Goldrichu se mi líbí, že plodí poměrně brzo. Všiml jsem si ale že více lidí chce pozdně plodící odrůdy, je k tomu nějaký důvod? Osobně mi přijde lepší sklízet dřív :-)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5576) - 242.167 (?), 23.5.2012 15:05

Meruňky se pěstují i na Sibiři ale tady to má jeden velký háček, a tím je absolutně nestabilní počasí. Pokud je to vzhůru nohama, v březnu třicítky, meruňka vykvete a přijdou mrazy, tak nepomůže ani svěcená voda. Je to jako u révy, co je mi platné že réví vydrží -25°C když zmrznou čerstvě vyrašené pupeny nebo mladé výhony s násadou na květy

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 21.1 (?), 23.5.2012 15:58

Já teda nevím, ale pokud jste Karvinsko, pak jste už více kontinentální klima, což je pro meruňky lepší.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Rosťa 1 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (281) - 143.106 (?), 24.5.2012 23:11

Jsem z Navsi u Jablunkova a merunky zkousim prvnim rokem.Pokud vyjde pocasi, tak budou plodit i tady.Bohuzel mam zvolenou spatnou podnoz, tak prvni pokus asi nevyjde.Takze proc ne v Detmarovicich.Muj otec v Orlove... par km od Vas... mnel se sousedem merunky, bohuzel odrudy nevim a taky se dockali.Zkousim kanadske odrudy, ale co jsem si tady, tak psal byla mi doporucena odruda Bergeron.Taky musite zvolit vhodnou podnoz pro dany druh pudy.Zkuste navstivit pana Potyku mladsiho z Orlove a ten Vam urcite neco vybere a poradi.Prodaval merunky lonskeho roku na podnozich Krymsk.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 128.70 (?), 25.5.2012 15:29

Super, díky za radu. I všem ostatním. S panem Potykou jsem se zkontaktoval, a pokud bude ještě něco mít, tak to zkusim ještě i zasadit :-) Tchán z východního slovenska i děda z děčínska mě zrazovali, že je u nás zima, tak mě docela překvapilo, že tady pěstitelé meruněk u nás jsou :-) Tak snad se mi taky podaří za pát let nějakou vypěstovat... :-)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 219.3 (?), 16.7.2012 10:44

Zdravím, můj děda cca před 15 lety vysadil na zahradu v Brušperku - okr. F-m dvě meruňky - respektive je narouboval na zřejmě švestkové semenáče. Skoro každým rokem máme dobrou úrodu a plody netrpí ani žádnou nemocí. Jen stromy dlouho nikdo neořezával a neošetřoval, tak jsou místy již poškozené mrazy apod. Takže pěstovat na severu moravy jde, ovšem dle mého dědy to chce trocha paradoxní specifika. Meruňky rostou na severo-východním svahu z jihu lehce kryty jabloněma. To dle mého zapřičinuje pozdní nakvétání a tudíž - odolnost proti zmrznutí květům. Je pravda, že ze severu je v naší zahradě kryjí dvě velikánské lípy a bydlíme na kopci, takže v létě se tady do večera drží teplý vzduch, kdežto v dolině už často bývá zima. 

V příloze pár fotek - bohužel s bleskem jelikož je zrovna dnes zataženo.

Příští rok se budu snažit danou odrůdu naroubovat a rozmnožit, popř. byste si mohl přijet pro rouby. Mrknu potom tady znovu na diskuzi.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 219.3 (?), 16.7.2012 10:51

ještě pár fotek navíc:


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 219.3 (?), 16.7.2012 11:45

zde jde vidět srůst podnože a roubu. Dle dřeva soudím, že je to slivoň. Možná se mýlím.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 0.146 (?), 25.5.2012 13:11

Už to tady řešilo víc lidí včetně mě -), závěr byl asi většinou Bergeron nebo Leala. Pokud nevadí zřejmě horší kvalita meruněk dočetl jsem se něco i v téhle diskuzi.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika