choroba nebo nedostatek výživy?



host - 176.186 (?)
13.6.2007 16:39

Dobrý den, chtěl bych se zeptat proč mně opadávají nezralé plody. Strom měl mnoho květů, pak hodně zarodil ale zdá se mně, že v těchto dnech hodně padají. Je mi jasné, že něco spadnou musí, samozřejmě zalévám (desítkami litrů jednou za 3 dny), ale připadá mně, že s takovou nic nesklidím. Michal z Kroměříže            

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
jirka.z - (8), 2.5.2007 21:20, zobrazeno: 26567x
Máme meruňkový sad na východní stráni v Třebenicích / okolo 200 mnm /. Z původních cca 40 stromů jich zbylo tak 15 a i ty postupně prosychají a mají světlé listy zbarvené do žluta, když to porovnám se stromy na vedlejším pozemku. Půda je podle mě dost jílovitá, nepropustná, což je myslím hlavní problém. Co bych mohl udělat pro záchranu zbylých stromů, jakým způsobem půdu vylepšit a jak ji připravit pro případnou novou výsadbu? Nebo nemá smysl na místo po uschlém stromu sázet jiný / meruňku / ? Předem díky za radu.
Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
M.Amihaesei - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (188), 2.5.2007 21:54
Tipuji s vámi jako hlavní problém jílovitou půdu. Meruňky nemají rády těžké, nepropustné půdy. Mělo by pomoci zarytí písku k jednotlivým stromům, hlavně pozor na kořeny. Nejsem si jistý, jestli sázení meruněk na stejné místo po meruňkách je ten nejlepší nápad, stromy mohou trpět tzv. půdní únavou a důsledkem toho je špatný růst, drobné listy, apod... Pokud to nejde jinak než sázet jiné stromky na stejné místo kde rostly původní, vyhloubil bych větší jámu a vykopanou zeminu by kompletně vyměnil, nejlépe za lepší zeminu, může to být i dobře vyzrálý kompost smíchaný s pískem, kvůli vylehčení. Přihnojením starých stromů nic nezkazíte.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
hauser - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (383), 4.5.2007 17:15

Určitě kvalitní rada.Já osobně nemám problém se sázením stejného druhu na stejné místo.Udělám "hromadný hrob" 3x3x1m,nechám jej minim. 4 měsíce otevřený a pak plním panenskou půdou.Trošku mě však zaráží fakt,že Váš soused má stromy v pořádku.Snad má lepší půdu,nebo víc obrývá,nevím.Mám v sadě 3 druhy půd,část je 150ti letá navezenina...
                                                                                                               Zdravím

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
jirka.z - (8), 4.5.2007 22:38
No, je fakt, že stromy v sousedství jsou každoročně oborávané a já je neobrývám - jenom jsem půdu okolo stromů mulčoval posekanou trávou. Jak hluboko mohu okolí stromů zrýt, abych nepoškodil kořeny? Ten " hromadný hrob " je hezký, ale bez mechanizace, kterou v současné době  nemám, by to byl zároveň asi i můj. Co děláte s tou vykopanou zeminou, je toho velké množství a tak je  určitě problém to někam vyvézt, ne?
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
hauser - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (383), 5.5.2007 0:40

Musím použít minulý čas,záda se vzbouřila.Celá mechanizace byly ruce a kbelíky.Ta unavená půda přišla do jámy od. té panenské,někdy 50m,někdy 8m,hrůza. A to,že na rozdíl od souseda neobrýváte,může být část problému,ale také přemýšlím,proč mulčujete,chápu-li dobře,navíc starší stromy.Já jsem na extremně suchém místě s velmi propustnou půdou,jižní svah a mulčuji u meruněk max do 5.roku od výsadby a to jen v suchém roce.Meruňka chce sušší,nikoliv suchou nebo přemokřenou půdu.Nicméně obrývání většího množství také nezvládám,takže po celém sadě mám sežínaný trávník , byl tam odjakživa a stromům všech druhů ovoce to nevadí.Pokud jde o hloubku rytí,záleží na stáří stromu,ale přesná definice není.Já obrývám cca u 15ti letých do 15cm,u 30ti leté a starší asi 25cm.Ostatní viz rada p.Miloslava.
                                                                                                        Zdravím                                                                   

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
jirka.z - (8), 5.5.2007 21:08
To tedy máte můj obdiv, přeji Vám, aby záda opět sloužila a oběma díky za rady. Zdraví Jirka.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 176.186 (?), 13.6.2007 16:39

Dobrý den, chtěl bych se zeptat proč mně opadávají nezralé plody. Strom měl mnoho květů, pak hodně zarodil ale zdá se mně, že v těchto dnech hodně padají. Je mi jasné, že něco spadnou musí, samozřejmě zalévám (desítkami litrů jednou za 3 dny), ale připadá mně, že s takovou nic nesklidím. Michal z Kroměříže            

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 215.1 (?), 13.6.2007 18:28
Nám už letos na zahradě z meruňky opadalo všechno, mohlo toho být tak 4 bedny meruněk, už jsou tam jen dva kusy. Na poli, kde je sucho, tak tam je meruňka plná a nepadá nic. Závlahou to asi nebude, odrůda je to stejná.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
hauser - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (383), 14.6.2007 23:40
Opadávání plodů v tuto dobu je přirozený jev takzv. "červnový propad", kterým si strom redukuje množství plodů, které je schopen vyživit. Množství propadu může ovlivnit více faktorů jako klimatické podmínky,agrotechnika apod. Nevím jak jsou stromky staré, ale ty desítky litrů vody - 40-60? Každé 3 dny je na meruňku hodně. Meruňka chce sušší /ne suchou/ propustnou půdu, zvláště na podnoži semenáč a myrobalán. Zamokřené těžké půdy nesnáší. Nadměrnou závlahou může dojít k zadušení kořenů k nimž nemůže vzduch a tím k postupnému ůhynu. Důvodem opadu všech plodů může být i jinak poškozený kořenový systém, vysílení mladého stromku přílišnou násadou aj. Na Vašem místě bych se snažil stromku vytvořit podobné podmínky, jaké má ten "polní" strom, který není asi uměle zavlažovaný. Co se týče hnojení, posuďte sám, který je či není hnojený a obdělaný a k nějakému závěru jistě dojdete. Je těžké takto na slepo radit, ale na chorobu to dle mého názoru nevypadá.                                            
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311), 15.6.2007 8:36
Je to nejspíš tak. Meruňky snášejí sucho nejlépe ze všech ovocných druhů (snad kromě vzrostlého vinohradu). Jsou však více náročné na provdušnění půdy a na draslík. Zalévání v našich podmínkách je tedy přínosné jen u mladých stromků a snad na velmi lehkých písčitých půdách při mimořádném suchu. Souhlasím s tím, co psal pan Miloslav Amihaesei 2.5.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů19:15
Podklad dlažby na terasu22.4.2024
Výběr hliníkové pergoly od A do Z22.4.2024
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika