Bergeron je nejlepší



Stránky: 1,  2,  3,  4,  5  >   
host - 210.187 (?) 
1.3.2011 14:33, zobrazeno: 162912x

Chutnější meruňku jsem zatím nejedl. Někdy předčí i Velkopavlovickou. Každému ji doporučuji jako základ meruňkového sadu. Z ranných odrůd je velmi povedená LESKORA. Spolehlivá, chuťově výrazná. RADKA je chuťově výborná, ale myslím, že v plodnosti nebude tak výkonná jako Leskora. Překvapila mě nepříjemně odrůda HAROGEM. Takovou strupovitost jsem na meruňce ještě neviděl. Polovina plodu je prakticky černá, jeden velký "strup". Plody jsou malé, ale velmi chutné, byly by i krásně vybarvené, ale tahle choroba je decimuje. Nikdy jsem meruňky proti strupovitosti nestříkal, ale poslední roky je to špatné. Projevuje se to hlavně na pozdnějších odrůdách. Jinak já stříkám jen proti úžehu po odkvětu, jinak meruňky chemii nepotřebují. Možná jedině ten HAROGEM, ale jinak Hnědnutí listů minimální, takže zůstávám u ochrany proti Úžehu(Monilinia laxa). Za zmínku stojí ještě odrůda GOLDRICH, která pokud se nechá dostatečně uzrát a PROTRHÁ SE, při nadúrodě je taky velmi kvalitní. Velké plody z pevnou, přitom jemnou dužninou. Velká nevýhoda této odrůdy je, že odolnost proti mrazu v květu je snad ještě menší, než u Velkopavlovické. Prostě rozlučte se s úrodou. Při příznivém počasí naopak silně přeplozuje a je nutná probírka, jinak je spousta drobných plodů s nízkou kvalitou. GOLDRICH má ale díky vysoké kvalitě větších plodů místo v každém sadu. Dobře se jeví i odrůda SUNDROP, která velikostí Goldrich nepřekoná, ale je chuťově spolehlivá. Odrůd je mnoho a každá má nějakou dobrou vlastnost, ale v malé zahradě je třeba vybírat ty nejlepší.       Petr z Pardubic 

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
mičurinec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3092) - 93.15 (?), 1.3.2011 19:03

a v soucasne dobe nejpopularnejsi odrudu Kioto jste jiz take vyzkousel?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 167.132 (?), 1.3.2011 21:54

No, nedá mi to, musím k tomu pouze dodat že pokud se týče chuti, je na tom Bergeron skutečně výborně, ale veliká slabost odrůdy je náchylnost k monilioznímu úžehu, nutno dost pohlídat postřiky, ne každý rok díky tomu dobře plodí.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
deerslayer - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (489) - 58.118 (?), 1.3.2011 22:19
Uvidíme, tento rok mi prvýkrát zarodí Pinkcot
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 155.48 (?), 8.3.2011 12:02

a co kanadská odrůda HARGRAND, ohodnotíte ji někdo?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10026) - 210.187 (?), 17.4.2011 20:17

Na Hargrand nikdo nereaguje. To je škoda. Já už jsem si ji mohl dávno pořídit, ale stále to odkládám. Je to jednak díky literatuře, která může být zavádějící (např. že díky velkým úrodám stromy brzo kolabují), nebo, že jsem v jedné prodejně viděl všechny stromky této odrůdy poškozené, ale nevypadalo to na mechanické poškození při přepravě. Ale to už je déle. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 196.234 (?), 26.4.2011 14:22

Já jsem si právě Hargrand pořídil, uvidím za pár let, vybral jsem si ji kvůli vyšší nadmořské výšce, jsem 480mnm - vysočina. Před 3 lety jsem zasadil Leskoru a letos ač zpočátku při květu bylo chladno, nyní už tam vidím spoustu plodů.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 193.62 (?), 2.5.2011 20:51
Mám v Pardubicích "zelenou" broskev - starý strom již značně poškozený - má zajímavé plody - když dozrají - jsou brčálově zelené a skvělé chuti, trošku vodnatější, sladké a specifické. Vzhledem k tomu že tento strom končí, chci si naroubovat na podnož větev z tohoto stromu. Původní strom, ani majitel, který mi tento strom daroval nežije. Poradíte mi co je to za odrůdu? Zda je ji možno sehnat, nebo jak mám postupovat při naroubování - je-li to vůbec možné v např. květnu, když už je olistěn (eventuelní roub) Nebo se mám pokusit vypěstovat tento strom z pecky plodu? V součastnosti chci vyzkoušet také meruňku Bergeron. Vydrží i v otevřeném prostoru, kde mi částečně omrzl fíkovník? (letos při poškozeném krytu vychřicí.) Je vhodné pod tuto meruňku dát koňský hnůj? ego-sum zavináč seznam.cz
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10026) - 210.187 (?), 17.4.2011 20:05

Souhlasím. Na m.úžeh je opravdu hodně citlivá. Je to jako u jiných kvalitních odrůd. Vždy něco za něco.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10026) - 210.187 (?), 5.4.2011 9:37

Četl jsem v publikaci o meruňkách, že např. odrůdy Sylvercot, Pincot a Kioto nedosahují chuťových kvalit Velkopavlovické. Proto jsem o ně neměl velký zájem. Člověk nemůže všemu věřit. Takže když říkáte, že je Kiotó kvalitní tak ji zkusím.      Petr

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika