Ananasová meruňka



host - 180.133 (?)
12.3.2008 13:17

Tak jsem otevřel Říhu, abych věděl o čem je řeč. Váš popis je dost obecný. Je třeba si víc všímat pomologických znaků.

Je tu ale  zmínka že stromky z pecek vypěstované poskytují plody mateřské rostlině zcela věrné.

Semenáče pokudmnožno nepřesazované mohou být vitálnější.

No a ktěm přenašečům šarky: Dnes je většina odrůd pološvestek a sliv tolerantní k šarce, což znamená že pokud nemoc dostanou, mohou být zdrojem nákazy. Přitom to výrazně neovlivní plodnost. Fáze, kdy se ohniska výskytu plošně likvidovala už je dávno pryč. Označovat staré odrůdy meruněk za zdroj nákazy šarkou mi připadá bezpředmětné.

Vítek

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
         
host - 6.52 (?), 18.4.2007 23:39

Měl ji můj strýc, vyrostl z ní ohromný strom. Měla úžasné obrovské plody cca 7cm barvy světlé ananasové dužniny. Krásně voněly a množstvím výborné šťávy se jí žádná dnešní odrůda nevyrovná.Strom nakonec zašel stářím a pokud vím, žádnými chorobami netrpěl a plodil poměrně hodně a pravidelně. Strýc si stromek přivezl v mládí za učitelování v Chorvatsku. Proto je to možná málo známá odrůda, že zřejmě není místní. Vždy ji nazýval pouze ananasovou meruňkou, takže originální název neznám. Mému otci se ji podařilo naroubovat za kůru podnože z plané švestky. Plodila také dobře, ale kvůli teréním úpravám o ni přišel. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 199.166 (?), 19.4.2007 8:21
Myslím, že názvom Ananásová bolo označovaných viacero odrôd, aj krajových, ktoré sa ľuďom páčili, boli veľké, šťavnaté...
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311), 2.7.2007 13:31
Problém je, že co bylo kdysi, nemusí být teď. Většina starších ještě pamatuje velké stromy pravých švestek obalené modravě ojíněnými sladkými plody,jedly se od září až do mrazu,  povidla se vařila v každé druhé chalupě. Kdepak jim je konec?
   Ani meruňkám se šarka nevyhýbá.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 196.170 (?), 27.7.2007 7:06

Vážení pěstitelé, když pominu to, že se vyskytují nové choroby a hlavně ty likvidují staré a osvědčené odrůdy (ne ignorantství lidí), tak musím taky vzít v podtaz, že se mění klima. Zimy jsou teplé, léta suchá, na jaře jsou často mrazíky i tohle podle mě bude mít vliv na nějakou starou odrůdu, pokud ji vytáhnete na světlo světa z propadliště dějin. Nemusí to být pravda, ale může. Zkoušejte, hledejte, obnovujte, to všechno Vám schvaluji. Ale jen pro domácí potřebu. Nedoporučuji Vám si ze starých odrůd vysazovat sady a pěstovat staré ovoce na prodej. Já osobně také sháním starší odrůdy, ale nebráním se ani novým. Ale všecho s mírou. Nemá cenu si shánět Katalonský špendlík, který má sice výbornou chuť a velké plody, ale při prvním dešti Vám shnije na stromě, místo aby dozrál. Ale věřím tomu, že pokud bydlíte na Jižní Moravě a bude suché léto, dočkáte se bohaté úrody.

Martin (pisatel první rekace)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 196.170 (?), 27.7.2007 7:09

A ještě poznámka, to, že v nějaké pomologii z počátku 20. století píšou, že netrpí chorobami neznamená, že s nimi nebude trpět dnes!!! Pozor na to.

Martin

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 50.106 (?), 12.3.2008 11:54

Pronajali jsme si zahradu, kde jsou dvě velmi staré meruňky. Jedné je 50-60 let a ta druhá má asi 25-30 let. Ta mladší má veliké plody asi jako menší pomeranče. Chutí připomíná exotické ovoce a dužina je pevná, světlá, šťavnatá a jde krásně od pecky. Nic takového jsem nikdy dříve nejedla. V roce 2006 plodila tak silně, že jsme polovinu úrody museli rozdat. Loni odpočívala a meruněk bylo jen par, o to víc jsme si je vychutnali. Strom je krásný a zdravý. Manžel ho po silné úrodě prořezal, tak doufám, že mu neublížil. Jsme pěstitelé začátečníci. Na pozemku byly i mladší meruňky, ale byly moc proschlé a celkově za nic nestály. V zahrádkářské kolonii, kde je naše zahrada, je starých meruněk opradvu hodně, ale mladé tu téměř nejsou. Tak nevím jak moc špatně na tom ty staré odrůdy jsou!!!  Prosím může mi někdo říci, zda můj popis sedí na Ananasovou meruňku - katka.sediva@centrum.cz Katka

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 180.133 (?), 12.3.2008 13:17

Tak jsem otevřel Říhu, abych věděl o čem je řeč. Váš popis je dost obecný. Je třeba si víc všímat pomologických znaků.

Je tu ale  zmínka že stromky z pecek vypěstované poskytují plody mateřské rostlině zcela věrné.

Semenáče pokudmnožno nepřesazované mohou být vitálnější.

No a ktěm přenašečům šarky: Dnes je většina odrůd pološvestek a sliv tolerantní k šarce, což znamená že pokud nemoc dostanou, mohou být zdrojem nákazy. Přitom to výrazně neovlivní plodnost. Fáze, kdy se ohniska výskytu plošně likvidovala už je dávno pryč. Označovat staré odrůdy meruněk za zdroj nákazy šarkou mi připadá bezpředmětné.

Vítek

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 169.128 (?), 19.2.2009 14:12

Každý máme svoji filosofii. Já osobně sháním špendlík katalónský nebo špendlík žlutý, protože nic lepšího jsem nejedl. Bohužel, bylo to v mém mládí a stromy byly už tak přerostlé, že jsme je s rodiči museli pokácet. Neznám lepší marmeládu. Problémy s hnitím nebyly, jediný problém byl s množstvím, protože jsme měli tři stromy. Podotýkám, že byly pěstovány v nadmořské výšce cca 300 m n. m. v podkrkonoší. Děkuji.

Vít Hanke

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Milan Boštička - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (165) - 119.49 (?), 19.2.2009 16:48

Domnívám se, že Ontario, nebo Nanc.  mirabelka se chuťově špendlíku vyrovná. Tipale určitě. Je to pochopitelně věcí názoru a chuti každého jednotlivce. Jinak na Tipalu pozor, viděl jsem ji v různých lokalitách, abych byl přesný tak v pěti a všude dostala šarku.

           Milan Boštička

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 117.195 (?), 28.10.2012 23:37

I já pamatuji u Litoměřic pod částečně odtěženým čedičovým kopcem kterému tehdy místní říkali Richard (nahoře železný kříž), směrem na Kamýk, na více různých zahradách majících kaskádovitý charakter, jednak vinnou révu a dále obrovské stromy skvělých, ale již tehdy starých ananasových meruněk. To byla osmdesátá léta 20. století. Meruňky plodily některý rok více, jindy méně. Nikdy nenamrzly, nikdy neměly nemoci, byly zcela zdravé. Šarka přitom v okolí řádila na švestkách. Tyto ananasové meruňky vysazené (do roku 1945) ještě původním německy mluvícím obyvatelstvem před jeho vyhnáním, zašly až stářím, poslední jedinci tuším na přelomu devadesátých let. Vinice byly zničeny, podpůrné terasy se sesuly nebo byly rozebrány (akumulovaly teplo), půda byla rozvorána těžkou technikou, o zbytky sadů v torzu původní krajiny snad pečují zahrádkáři. Ananasové meruňky navždy zmizely.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika