Připojit reakci
Text příspěvku, ke kterému připojujete reakci:

Slivkové podpníky predlžujú životnosť stromu marhule, ale to platí najmä pre prípady, keď sa výsadba realizuje v nevhodných podmienkach - ťažká pôda alebo vysoká hladina spodnej vody alebo chladná / vlhkejšia klimatická oblasť. Avšak na hlbokých sprašiach v teplej a suchej oblasti bez doplnkovej závlahy je najlepší marhuľový semenáč.

Čo sa týka vášho prípadu, treba si zodpovedať, koľko námahy Ste ochotná tomu stromu venovať, či máte doplnkovú závlahu, či ste na kopci alebo v mrazovej polohe, či na okolí riadi šárka a či Ste pripravená na chemickú ochranu voči moníliovej spále. Slabé podpníky prinesú ne jednotku plochy viac úrody než myrobalán alebo semenáč, avšak to len za predpokladu, že máte vynikajúco zvládnutú výživu, závlahu, chemickú ochranu a nie ste v mrazovej polohe. Semenáč či myrobalán sú menej výnosné (na plochu), ale sú aj menej náročné na starostlivosť, na vysokom strome pri jarných mrazoch niečo z plodov prežije aspoň na vrchu, vysokokmeň znižuje intenzitu infekcie monil. spálou, lebo pod ním lepšie prefukuje a len malá časť koruny sa počas noci orosí.

Ja osobne mám nejlepšie skúsenosti s myrobalánom + medzikmeň z ušľachtilej slivky cca 1,3-1,5m + samotná marhuľa. Ak nemáte veľa priestoru, možno by som skúsil silnejší podpník a odrodu s vertikálnejším charakterom rastu - napr. Leskoru (z tých skorších) a Bergarouge (neskoršia, vraj odolnejšia k neskorým mrazom).

Trnavsko 145 mnm.   

Text příspěvku:*
Při psaní textu neukončujte jednotlivé řádky, text se v odstavci zalamuje automaticky.
Obrázek:
Vybrat soubor:
Název:
Popis:
Vkládat lze pouze obrázky typu JPEG a PNG. Maximální rozlišení obrázku je 12 megapixelů (4920x3218 obrazových bodů). Maximální možná velikost obrázku je 10 MB.
Kontrolní řetězec:*Sečtěte prosím číslo 13 a číslo 18.
Výsledek vložte do následujícího políčka:
* Bez vyplnění políček zvýrazněných tučným písmem nebude možné formulář odeslat.
zahrada.cz
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika