Připojit reakci
Text příspěvku, ke kterému připojujete reakci:

Zdravim, ta fotka je odo mna. Hoci sa stalo, co sa stalo, bol to len jeden strom a marhule sa na myrobalan stepia vo velkom, takze s tou afinitou to az take hrozne asi nebude. Dalsia vec je ze druhov myrabalanu je velmi vela a lisia sa vraj dost vyznamne aj afinitou. Navyse, aj konkretny myrobalan ma roznu afinitu k roznym odrodam marhul. Niekde som nasiel, ze so starymi odrodami nie je problem, kym novoslachtence zo zapadneho slachtenia (explicitne sa tusim vravelo nieco o USA) mozu mat problem. Leskora, hoc selektovana v CS mala myslim geneticky zaklad v USA, pokial si pamatam. Takze aj to by mohol byt jeden z problemov.

Osobne ale zacinam podozrievat za hlavnu pricinu nasledovne: Strom bol zasadeny trochu hlbsie (aby sa potlacila pripadna tvorba vymladkov), miesto stepenia bolo mierne (par cm) pod urovnou povrchu. Teda najvacsie pnutie pri vetre bolo prave v mieste stepenia, lebo to bolo sucasne miesto "ukotvenia". Predpokladam, ze ak by myrobalanova cast pokracovala este nejakych 20 cm vyssie, t.j. nad zem by trcalo cca 15-20 cm myrobalanu a az potom by bolo miesto stepenia, tak by sa strom nezlomil. V mieste ukotvenia by totiz nebol ziaden prirodzeny zlom v dreve (miesto stepenia). Tym, ze Leskora rastie vyrazne vertikalne (na myrobalane je tento efekt este vyraznejsi), je tazisko stromu posunute vyssie nez napriklad pri susednej Madarskej a navyse vzhladom na uzky tvar koruny staci mensia energia na vychylenie koruny do istej polohy. Pri rozlozitej korune Madarskej je to presne naopak.

Ja by som myrobalan ani pre Leskoru do buducna nezavrhoval. Avsak kupoval by som stromcek s dlhsou podpnikovou castou a zasadil by som ho tak, aby miesto stepenia bolo aspon 15-20 cm nad zemou. Ak by som si strom ockoval sam, medzi myrobalan a marhulu by som pridal este medzikmen z uslachtilej slivky dlhy asi 1-1,5m (podla vysky koruny). Ma to viacero vyhod. Jednak sa pise, ze cim viac slivky, tym dlhovekejsi strom (co som zatial pre kratky cas nemal moznost overit); okrem toho to medzistepenie moze prekonat problemy s afinitou; slivkovy kmen narozdiel od marhuloveho je krasne hladky (lahsie sa aplikuju lepove pasy); v zavislosti od odrody slivky ma vyrazne svetlejsiu koru nez marhula -> mensia pravdepodobnost mrazoveho poskodenia (uz aj preto, ze to je slivka a nie marhula). Taketo stromy sa ale bezne nezozenu, lebo pre skolkara je to rok prace navyse. Myslim, ze su to skor na jar prevrublovane kusy sliviek, ktore sa nepodarilo predat; nie cielena vyroba. Ja tak mam tu Madarsku (povod: skolka Straznice, medzistepenie: Opál) a som s tym zatial velmi spokojny, akurat aj v tomto pripade je miesto stepenia myrobalan-slivka umiestnene rovnako zle ako pri tej Leskore. Ale predpokldam, ze spoj myrobalan-slivka je vyrazne silnejsi a aj vdaka tvaru koruny sa mi uz tento strom nezlomi.

Trnavsko 145 mnm

Text příspěvku:*
Při psaní textu neukončujte jednotlivé řádky, text se v odstavci zalamuje automaticky.
Obrázek:
Vybrat soubor:
Název:
Popis:
Vkládat lze pouze obrázky typu JPEG a PNG. Maximální rozlišení obrázku je 12 megapixelů (4920x3218 obrazových bodů). Maximální možná velikost obrázku je 10 MB.
Kontrolní řetězec:*Sečtěte prosím číslo 10 a číslo 15.
Výsledek vložte do následujícího políčka:
* Bez vyplnění políček zvýrazněných tučným písmem nebude možné formulář odeslat.
zahrada.cz
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika