Výběr drtiče větví



vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?)
15.3.2017 11:09

Nevím jestli je to rozumné, míchat dřevní drť do záhonů. Kvůli nevýhodnému poměru C/N to bude ochuzovat půdu o živiny. Lepší je drť zkompostovat spolu s materiálem bohatým na dusík a do vyvýšených záhonů použít hotový kompost.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
host - 157.166 (?), 11.3.2017 20:05, zobrazeno: 6193x

Dobrý den, jsem rozhodnut koupit drtič větví, zamlouvá se mi český Vares Shark, střední cesta - čili 2.2 Kw. 

Nicméně, potřebuji takový drtič, který zvládne i suché větve (třeba několik let) a zvládne i větve jehličnanů - trsy jehlic borovice atd.

Zvládne to tento VARES? Nebo stačí koupit některou lacinější variantu? Co drtiče z Mountfieldu?

Koš na odpad, velká kolečka, dlouhý kabel - nic takového nehraje roli. Důležitý je výkon a drcení výše uvedeného.

Děkuji za vaše názory!

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 243.114 (?), 11.3.2017 20:20

Na suché větve je nejlepší sekerka nebo sirky wink

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 130.240 (?), 11.3.2017 23:36

.."dulezity je vykon"

To si vsetci na zaciatku myslia.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 11.116 (?), 13.3.2017 22:31
Takže sháníte nožový drtič, do kterého musíte po celou dobu drcení větve tlačit.A neuvažoval jste o válcovém či šnekovém, kde funguje samovztažný systém a díky zpřevodování nemusíte tak řešit výkon?
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 84.190 (?), 14.3.2017 6:42

Je to tak jednoduché.Koupí si nožový rychloběžný, zjistí že za jednotku času nic neudělal, poučí se sám. Vrátí ho, protože to jde a koupí jiný.Třeba pomalu běžný válcový.Některým lidem není pomoci.

S tím výkonem nemáte podle mě pravdu.I válcový zahltíte tak že kňourá až se zastaví.Je to v obsluze. Po čase možná to zpřevodování vezme motoru taky část výkonu, když se vymele do elipsy.To už je o něčem jiném.Já větve strkám k válci a ohýbám se pro druhé.Válec to vtáhne otvorem tak brutálně, že rukama bych to do rychloběžného nožového nikdy tak nenacpal.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
vjk - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (539) - 32.81 (?), 14.3.2017 8:00

Mám drtič Vares Shark 1,6kW a 1,8kW. Ten 1,8kW je ale ve skutečnosti 2,2kW, podle štítku na motoru. Kupoval jsem oba prakticky nové na inzerát za pár korun.  Větve jehličnanů drtím nejčastěji, používám jako mulč pod borůvky. Pokud drtíte větve borovic, tak jehličí proleze drtičem v podstatě netknuté. Suché větve bych nedrtil, ne že by to nešlo, ale hodně tupí nože. Drtím max. do průměru 3cm, větší jdou na topení.

Pokud nožový drtič, tak já bych vzal jedině Vares - má celokovou konstrukci. 

Mám i válcový drtič Powersilent od Mountfieldu a jak zde někteří tvrdí o výrazně větší rychlosti drcení, není to pravda. Pokud jsou ostré nože na Varesu, tak mám s ním hotovo 2x rychleji. S ostrými noži nemusíte nijak výrazně vtlačovat materíál do drtiče. Je sice pravda, že válcový vtahuje zcela sám, ale velmi dlouho trvá, než to rozžvejká. 

Na co budete vzniklou drť/štěpku používat? To by měl být hlavní důvod výběru drtiče.

VJK

Edit: Vares používám na drcení všeho dřevnatého do kompostu, sekačku na drcení měkkého (stvoly rajčat, paprik...). Od té doby nemusím prosívat kompost.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 147.46 (?), 14.3.2017 9:23

Suché klacky nadměrně tupí nůž - je tam jen jeden, když tam fláknete suché tři centimetry, tak to zastavíte.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 137.184 (?), 15.3.2017 10:17

Děkuji za váš příspěvek.

Drť chci míchat s hlínou a použít na vyvýšené záhony. Proto by to měl být, pokud možno, co nenadrcenější materiál. Problémem ale zůstává jehličí, přemýšlím, jestli to nenadrtit až po zaschnutí, aby se mělo tendenci lámat.

Na zahradě mám teď starou suchou hromadu větví a novou mokrou. V úvahu a abych neničil mechanismy těchto zařízení tedy padá použít Vares na tu mokrou a suchou zlikvidovat ručně...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 15.3.2017 11:09

Nevím jestli je to rozumné, míchat dřevní drť do záhonů. Kvůli nevýhodnému poměru C/N to bude ochuzovat půdu o živiny. Lepší je drť zkompostovat spolu s materiálem bohatým na dusík a do vyvýšených záhonů použít hotový kompost.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 64.7 (?), 4.5.2019 8:16
Nevím, jak jste se nakonec rozhodl, ale především účel použití a typ a množství drceného materiálu rozhoduje. Bohužel až vlastní praxí asi zjistíte, co potřebujete :) Jinak já uvedu svoje zkušenosti s Vares Shark. Rozdíl mezi 2.6 nebo 2.8 nepoznáte, (muze to poznat váš jistič, pokud je pod 16A, bude ho 2.8 asi vyhazovat), ale do slabšího, drtiče bych nešel. Na inzerát lze koupit zachovalé kusy mnohdy za pár stovek... Ani suché větve nůž neotupí, jak někteří uvádí. Jediné x co spolehlivě zničí nůž je kamení. Kdysi jsem ve snaze o dokonalý úklid shrabal listí na hromádku a naházel do drtiče... Drobné kameny, které drtič zchroustal také, však ihned otupily nůž x dokonce ho vylámaly. Nůž jsem otočil, a používám ho dodnes. U drtice jsem si trochu zvětšil i vstupní otvor a cpu do něj větve po několika kusech. Čím tenčí větve, tím víc jich tam rvu. Opravdu to chce silou tam větve cpát, abyste stihl něco udělat. A tady má Vares opět výhodu. Je nízký, takže stojíte vlastně rozkročený nad ním, větve tam tlačíte. Ony se totiž nezasekávají v řezném ústrojí, ale hned ve vstupním otvoru, který výrobci musí dělat z bezpečnostních důvodů malý, aby tam lidé nestrkaly ruce... Pokud máte rovné jednotlivé větve do 4 cm a hodláte je vkládat po jedné a chcete štepku, tak štepkovač. Pokud máte haldy různorodých větví nechcete trávit čas jejich přípravou, aby to stepkovac uchopil a třídenním, co stepkovac vezme x co nevezme a potřebujete jemnou drť, pak určitě Vares.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika