Uchycení unašeče na klikové hřídeli motorové sekačky



Stránky: 1,  2   
host - 79.186 (?) 
24.4.2015 9:47, zobrazeno: 37596x

Mám problém s uchycením unašeče na klikovce. Jedná se sekačku Mountfield XS 55HSM.

Sekačka ustřihla na unašeči 2 nálitky omezující protočení nože a já nevím jak a kdy k tomu došlo. Koupil jsem nový unašeč a po nastarování bylo slyšet kovové cvaknutí a unašeč je znovu oholený...

V servisu zjistili vůli v uchycení unašeče na klikovce. Klika má vyfrézované 2 půlkruhové zářezy. Přitom se využívá jen jeden!!!, do kterého se vkládá jazýček ve tvaru půlměsíce, který asi 3mm přesahuje průměr klikovky a tak drží unašeč. V servisu zjistili, že vyfrézovaný žlábek pro půlměsíc je vlivem rážů rozšířený, jazýček se v něm viklá a tato vule způsobuje kmity schopné ustřihnout nálitky pro usazení nože v unašeči.

To je docela konstrukční fail, když na druhé straně (otočeno o 180°) je na klikovce vyfrézována poctivá drážka v délce cca 5cm a tady se využilo jakési pochybné uchycení jazýčku velikosti půlměsíčku z desetihaléře...

Moje otázka směřuje do budoucna, protože technik naznačil výměnu klikovky nebo, že zkusí do té vyfrézované drážky pro půlměsíčkový jazýček zaklepat hranu a tak ji zbavit vůlí. Tu budoucnost vidím v novém řešení, protože nezaplatím kliku, která se musí zákonitě do dalších 2 létech dostat do stejného problému. Podotýkám, že sekačku používám pouze já a žádnou ránu krom toho, že občas zachrastí kamínek neabsorbovala...

Jde mi tedy o to, jestli mají jiní výrobci se stejným motorem Honda 160GCV jiný způsob uchycení unašeče nebo je to globální kurvítko.

Navíc sekačka je v záruce (7let), ale servis prostě říká, že tohle je následek rázů, které jsem způsobil v provozu.

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
J.f.K - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (322) - 244.2 (?), 24.4.2015 10:00

Kmitání nože je způsobeno zřejmě jeho dynamickým nevyvážením (staticky se může zdát vyvážený) a tak je dobré koupit i nový nůž. Je potřeba také zjistit, jestli nemáte ohnutou klikovku.

Druhá drážka na klikovce je určena pro vkládání klasického 4hranného péra/klínku a pokud unašeč umožňuje vložení jiného klínku než jen toho půlměsíčku, pak otočení unašeče o 180°kolem osy otáčení hřídele nemá na funkci sekačky vliv



Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
povazan - (1) - 136.236 (?), 10.6.2017 21:56

Mám podobnú (XAP55MBS), unášač rovnaký. Po 9 rokoch drážka pre pero vytlačená (hoci nikdy žiaden karambol, kosím však cca 9 árov), pero je utopené, viklá sa aj do bokov, vystupuje/presahuje hriadeľ ledva o 1 mm. Pero má hrúbku 4 mm, pričom drážka v unášači (v spodnej zúženej časti) cca 5 mm, nechápem ako to vôbec fungovalo, nové pero bolo z oboch strán otlačené po jednom kosení. Presne tak, pri štarte teplého motora sa ozval kovový úder, a výstupky unášača boli preč, naposledy mi dokonca rozlomilo unášač na dve polovice. Treba využiť druhú drážku na hriadeli (u mňa šírka 5 mm a hlbka 3 mm), Vyrobil som hliníkové pero 6x5x30 mm, vyhladil, vyskúšal, aby šlo do drážky tak v unášači, ako aj v hriadeli primerane (žiadna vôla, ale pohyblivé), drážky jemne namazal a cez drevený špalík som to jemne naklepal na seba. Po nasadení noža všetko dotiahne ešte stredový šrób. Štart jedna báseň, žiadne pazvuky, nič sa neuvolňuje ani po zahriatí, proste mám pokoj... Ešte uvidím, či je hliník ako materiál na pero vhodný, ak sa niečo časom bude diať, pôjde tam pero z ocele... Celá oprava trvá cca pol hodinu, pekná ručná práca a výsledok 100%...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Standam - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (471) - 136.63 (?), 24.4.2015 10:02

Zdravím, pošlete obrázek unašeče, určitě se najde lepší unašeč, který bude na klice "sedět" pevněji. Standa.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Standam - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (471) - 136.63 (?), 24.4.2015 10:16

Zdravím, našel jsem si Váš typ sekačky a je to běžný unašeč od GGP. Je sice dost nízký ale na všech sekačkách i traktorech drží nůž spolehlivě. Píšu traktorech, protože je na všech lištách od CG, které používá i Honda. Problém bude zřejmě v přitažení nože centrálním šroubem. V klice nebude dost hluboký závit a tak se jeví dotažení jako dostatečné, protože šroub se již opírá o dno díry. Zkuste zkrátit o 5mm šroub. Ještě zkontrolujte průměr díry unašeče, tyto se vyrábějí s dírami 25,4 22,23 a 20mm (poslední je na traktory). Standa.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 79.186 (?), 24.4.2015 10:55

Mohl bych Vás poprosit o odkaz na ten unašeč od GGP. Nějak se mi nedaří nic takového vygooglit.

Předpokládám, že se bavíme o řešení využívající uchycení unašeče do dlouhé drážky na klikovce a ne v těch měsíčkách. Potom by k tomu bylo nutné sehnat i odpovídající jazýček.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
J.f.K - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (322) - 244.2 (?), 24.4.2015 11:29

dejte místo GGP jen člena skupiny

tedy například "unašeč nože Stiga 25,4"

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 79.186 (?), 24.4.2015 10:30

Klikovka ohnutá není, vyzkoušeno mnou i servisem. Starý nůž možná není dynamicky vyvážený, ale nově nasazený nový unašeč byl taktéž znehodnocem odstřižením nálitků novým nožem, který jsem měl v záloze. Navíc stačlilo pouze nastartovat teplý motor na volnoběžné otáčky a došlo k odstřižení...

Jedná se o unašeč s řemenicí pro pr. hřídele 25 mm, Kód: IC22465608


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 79.186 (?), 24.4.2015 10:32

Nepodařilo se mi vložit oba obrázky naráz, zde je druhý:


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
J.f.K - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (322) - 244.2 (?), 24.4.2015 10:42

více obrázků mohou jen registrovaní a pouze v době kdy jsou přihlášení.

Nebyla by ještě fotečka přítlačné příruby, podložky a šroubu?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika