T4 K14 vs TZ4 K14



Zdeněk Dukát - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (70) - 62.215 (?)
9.1.2008 15:22

Já amater startuji Slavii takto. V zimě. Vyšroubuji šroub na horní části válce. Na konec se dává doutnák. Ten jsem nikdy nepoužil. Vezmu trochu oleje a naleju ho do válce. Zašroubuji a startuji Někdy při minus 8. Napoprvé. Olej dotěsní válec. Zkuste. Tak zároveň šetříte startér, baterii. Nahoře jste mluvili, že někdo nemá hydrauliku na nářadí. Mne se opotřebovalo těsnění hydr. válce. Vyndal jsem válec a nahradil jsem ho kladkostrojem... Tahal jsem za provaz. Šlo to, ale byl jsem velmi rád, když jsem měl válec opravený. Nedovedu si představit orání bez hydrauliky. To bych musel mít pomocníka. Mám jinak mám úplně novou klikovku, setrvák ještě v orig. vaselině. Asi na 14. Časem ji vyfotím a uveřejním. Ahoj.

Ale jinak tahejme za provaz, stejným směrem!!!

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  16,  17,  18,  19,  20  >   
                     
host - 7.146 (?), 8.1.2008 20:07

Franc: Vydím, že osocování vesele pokračuje dál. Ten pán z příspěvku (host 4.243 ze 7.1. v 11.00 hod.) má asi komplexi a averzi na lidi, kteří tu píšou. Když si prečte vice o mích příspěvcích, ví že jsem psal převážne o technických věcech. Narozdíl od něho. Má pravdu v tom, že nevlastním TV. Jsem vlastníkem T4-K14 a jsem s ním velice spokojen. To se dočtete z předchozích příspěvků. Zajímalo by mě spíše jak ten pán psal o tom zadírání motoru u TK. Napište více o tomto problému proč vzniká.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 117.131 (?), 8.1.2008 20:53

Tak nevím, nevím zdali tato debata má nějakou cenu. Z několika posledních přízpěvků pana Bunnyho na mě dýchla česko-slovenská (slovensko-česká) nevraživost. Něco jako kdysy pomlčková válka a toho co následovalo. Místo technických věcí se řeší styl psaní atd. Je smutné, čeho se lze dočkat za snahu pomoci radou či nápadem. Nevím jestli opakovat, že pouze jedna funkční (ruční) brzda je riziko-při jejím selhání. Při nebrzdícím vleku a nepovedené snaze podřadit zbudou na brždění jen ty oči a skok plavmo, jak zde bylo zmiňováno-což nikomu nepřeji. Rychlost z kopce nad 15 km/h s nákladem v zádech je u TK docela nepříjemná záležitost - zvláště pokud je větší vůle v převodce řízení. Mám i strach se pana Bunnyho zeptat jak sází a vyorává brambory (píše, že tiež sadí) bez hydrauliky zadního závěsu-asi používá tažené nářadí a možná i pomocníka. A už si ani netroufnu poradit, že použitím neseného nářadí s funkční hydraulikou ušetří čas i toho pomocníka. Tak opravdu nevím...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 7.146 (?), 8.1.2008 21:23

Franc: Bunny zajímalo by mě jaké malotraktory se hodně používají na Slovensku a jestli jsou u vás rošířené TZ4-K14.  Dík

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Jiříček - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (463) - 211.38 (?), 8.1.2008 21:43

Tak Vám raději napíšu já, sázíme sazečkou, kterou jsme kdesi okukali a vyrobyli svépomocí. Servo a hydraulika je při sázení podstatným pracovním prvkem. Rád poskytnu i fotografie, pokud bude zájem. Od ostatních pak rád přijmu třeba návod jak to dělat lépe. Zajímalo by mne například na jakou šíři sázíte a jak postupujete při prorávce. A vůbec napište něco víc o pracovním využití vašich TK, třeba i roční spotřebu nafty. Pro mne je malotraktor dělníkem, pro nějž je ostudou, když nepracuje.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
bunny - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (813) - 176.200 (?), 8.1.2008 21:56

konkretne v mojom kraji su najviac rozsirene tazke Zetor s lesnou upravou... ano TK su tiez velmi rozsirene, dokonca viem iba o jedno TV /ma ho bratranec), nikde inde som ho nevidel, ak malotraktor tovarenskej vyroby, tak TK... ale velmi rozsirene su , malotraktory domacej vyroby, tych je urcite najviac...

co sa tyka sadenia zemiakov a orania... tak v podstate nepotrebujem sadit zemiaky, nechovam prasata a tych par kg na zimu si hravo kupim, ale aj napriek tomu ich sadim asi na rozlohe 14x20m, nepocitujem potrebu serva, ale kazdy sme iny, teda pre niekoho je to zivotne dolezita vec... a ako oriem? videli ste niekedy vo filme ako sa oralo s pluhom a konmi? tak presne taky pluh mam doma, asi 3, po starych rodichoch, oriem s nim, len namiesto kona je traktor... nepotrebujem vzadu hydrauliku, nepotrebujem prislusenstvo (pluh), ale pooriem, zasadim... vysledok je rovnaky... nevyhoda je, ze na to potrebujem este 1 cloveka... chcem zdoraznit, ze pre mna nie je zivotu dolezite tie zemiaky sadit, ale robim to kvoli rodicom... a investovat do funkcenj hydrauliky, "tych paciek", pluhu na TK je podla mna blbost, navratnost by bola velmi velmi dlha... ale kazdy ma na to iny nazor, ja ho respektujem... nebudem vrazat peniaze do niecoho, co ma nezivi...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 117.131 (?), 8.1.2008 23:11

No, třeba by ta "blbost" zase tak drahá nebyla a o návratnost v domácích podmínkách tu přece vůbec nejde.

Jinak na sázení brambor není asi nic lepšího než sazečka-na větší pozemky přímo nutnost. Já mám TK na "chalupářské potřeby" Na malém záhumenku brambory a zelenina pro vlastní potřebu, jinak tráva a kousek lesa. TK ideální stroj. Zrovna mám přetěsněn hydraulický válec - krásně drží -  a tak je radost tánout z lesa soušku nebo vytahovat ze země staré betonové patky po ocelových sloupcích drátěného plotu. Pro orbu mám klasický nesený dvouradličný pluh a pro zvlášť hlubokou orbu zvětšený jednoradličný. Nesené brány, perový kypřič a na sadbu brambor hrobkovací radlice. No a samozřejmě jednotunový vozík. Stroj mám T4-K10, rv.1964. vč. 0103. Perlička při koupi - původnímu majiteli se v zimě netočila zadní kola - důvod jsme nalezli na jaře při vypouštění oleje ze zadní převodovky - byla místo oleje plná vody! TK byl ve zuboženém stavu, ale za dobrý peníz včetně příslušenství. Po částečné GO je skoro vše OK. Já se spíše než inovacím snažím získat původní stav stroje. Přecházel jsem na TK z jednonápravového kultivátoru-což byl propastný rozdíl a to i bez servořízení.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Jiříček - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (463) - 211.38 (?), 9.1.2008 10:55

Také jsme před lety využívali služeb jednoosého stroje, který otec postavil po inspiraci sborníkem USS. Za ta léta služby se zaplatil mnohokráte. Mezitím však došlo ke změně r. 89 a nám se vrátilo pár polností a tak jsme začali uvažovat o něčem větším. Vzhledem k tomu, že příjezdová cesta a další manipulační prostor nedovoluje provozovat klasický traktor, dostalo šanci nové TK, dárek pro otce při vstupu mezi důchodce. Veškerou výbavu, kterou využíváme k TK jsme pak postavili doma, nebo koupili jako vyřazený vrak. Takže žačka, nesené brány, sazečka brambor, radlice na snih, radlice shrnovací, pérový kultivátor, talířové brány, malý, velký valník, rameno na dopravu roští, zametací kartáč, obraceč sema. pluh k orbě, čert na vyorávku brambor, porabovací brány a nesená korba asi 200l. Možná to ještě není vše, ale ot o nejde. Chci jen říci, že u nás TK maká skoro denně. V létě jsme sekávali až 6 ha luk, k tomu orba, doprava sena, dřeva atd. Spotřeba v naftě 250 až 300 litrů za rok.

Otec se živil ve svém aktivním věku rukama, bohužel s následky pro jeho zdraví, postižení ramenního kloubu a zádového svalstva., takže ovládání pomocí serva je pro něho řešením. Na druhou stranu bez práce nevydrží, tak se vozí na TK a pomalu si po svém pracuje. Co k tomu psát víc, kdo chce pochopí o čem to je, kdo nechce, ať nechá být!

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 117.131 (?), 9.1.2008 13:03

No, to je uctihodná sbírka nářadí. Já buhužel nejsem na samovýrobu nářadí zařízen a asi i té šikovnosti trochu chybí a tak  pročítám inzeráty a čekám až se objeví něco pro mne užitečného a nepříliš drahého. Používání také není tak časté a pozemek není tak rozsáhlý, ale jednou týdně musím nastartovat, i kdybych ho měl jenom objet. V této zimní době by mne zajímalo, jak řešíte startování motoru Slávie, pokud neparkujete ve vytápěné garáži (doutnák, olej do válce, přidělané žhavení či jiný fígl).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Zdeněk Dukát - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (70) - 62.215 (?), 9.1.2008 15:22

Já amater startuji Slavii takto. V zimě. Vyšroubuji šroub na horní části válce. Na konec se dává doutnák. Ten jsem nikdy nepoužil. Vezmu trochu oleje a naleju ho do válce. Zašroubuji a startuji Někdy při minus 8. Napoprvé. Olej dotěsní válec. Zkuste. Tak zároveň šetříte startér, baterii. Nahoře jste mluvili, že někdo nemá hydrauliku na nářadí. Mne se opotřebovalo těsnění hydr. válce. Vyndal jsem válec a nahradil jsem ho kladkostrojem... Tahal jsem za provaz. Šlo to, ale byl jsem velmi rád, když jsem měl válec opravený. Nedovedu si představit orání bez hydrauliky. To bych musel mít pomocníka. Mám jinak mám úplně novou klikovku, setrvák ještě v orig. vaselině. Asi na 14. Časem ji vyfotím a uveřejním. Ahoj.

Ale jinak tahejme za provaz, stejným směrem!!!

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 106.11 (?), 9.1.2008 17:45

Zdravím všechny a prosím o ověření svých názorů ohledně provozu TZ 4 K 14 na veřejných komunikacích: řidičský průkaz vzhledem k hmotnosti stroje (případně soupravy) by měl stačit B, zároveň by mělo být zaplaceno pojištění zákonné odpovědnosti za škodu způsobenou provozem tohoto vozidla (podle mého soudu stačí zaplatit pouze za malotraktor, i když je připojen vlek), technická (a emisní) kontrola nutná není. Ještě by mne zajímal styl policejní kontroly na silnici a ověření, že stroj neohrožuje ostatní účastníky silničního provozu (za to je docela "pěkná" pokuta a také příděl bodů) - např. u několikrát zgruntu opravovaného vleku může být třeba i problém najít výrobní štítek. Předem děkuji za všechny podnětné reakce a všem traktoristům přeji co nejmíň vibrací do sedadel. Miloš.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  16,  17,  18,  19,  20  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů10:55
Nářadí pro průklest vysokých stromů9:50
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika