Snižování omezovacích zubů



host - 99.169 (?)
15.10.2010 11:02

Taky taky přidám do diskuze svůj způsob srážení omezováků. Pro broušení mám jednu brusku a omezováky řeším tak, že pokud cítím i při nabroušeném řetězu, že netáhne tak zkontroluji omezováky pomocí šablony a plochého pilníku. Pokud vidím, že pilník ubírá, tak před dalším broušením si vezmu malou ruční brusku/ název teď z hlavy nevím- ale má to regulovatelné otáčky kolem 10.000 a výměnné brusné nářadí na stopce cca 3mm. Používám válcovitý brusný kotouč cc 5 mm v průměru/ a pomocí této brusky líznu omezováky včetně náběhu omezováku. Všechny zuby přejedu stejným počtem tahů a pro jistotu je ještě zkontroluji měrkou. Poté nabrousím zuby a řetěz pověsím mezi ostré. Omezováky brousím před broušením proto, že někdy se stane, že někdo vejde do dílny, promluví na mne či jinou nepozorností škrtnu o břit řezného zubu. Takže snaha usnadnit si práci ale sebevrah s flexou nejsem.

Ivan

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5   
            
J.S. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3388) - 103.201 (?), 10.10.2008 7:03

Souhlasím, tzv. omezovák jsem vždy měřil měrkou a není uváděn jen tak tzv. Kickback - zpětný vrh. U toho je lebka a důrázné upozornění. Komu toto nestačí může dále odstraňovat vadící omezovací zuby, ostatním důrazně doporučuji přesně snižovat na odstup 0,65mm, případně 0,75mm u měkkého dřeva. Je tím dosaženo nejlepšího řezného výkonu při zachování bezpečnosti při práci s pilou a nejdelší životnosti nejen řetězu a řezné soupravy, ale také tlumičů vibrací a rázy trpí mimo obsluhu také motor.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
RadekB - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1424) - 21.230 (?), 10.10.2008 7:31

Bylo tu mnoho popsáno a vysvětleno na toto téma.  Pokud někdo nemá problémy s koupí nové pily, pak jej nepřesvědčujme, nechme jej v jeho zatemnění. Nevědomost hříchu nečiní. Jen se bráním pomyšlení na náklady spojené s jeho léčením, až pila přestane "brát" jeho úpravy, snášet následky a pomstí se mu! Dřevaři dob nedávných, používající stejnou techniku pro zvýšení výkonu práce, dnes již nepracují! Trápí je nemoc zvaná vazoneuroza. Nadměrné vibrace, hrubé chování pily v řezu a další nectnosti se podepsali na jejich rukách.

Radek

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 99.169 (?), 15.10.2010 11:02

Taky taky přidám do diskuze svůj způsob srážení omezováků. Pro broušení mám jednu brusku a omezováky řeším tak, že pokud cítím i při nabroušeném řetězu, že netáhne tak zkontroluji omezováky pomocí šablony a plochého pilníku. Pokud vidím, že pilník ubírá, tak před dalším broušením si vezmu malou ruční brusku/ název teď z hlavy nevím- ale má to regulovatelné otáčky kolem 10.000 a výměnné brusné nářadí na stopce cca 3mm. Používám válcovitý brusný kotouč cc 5 mm v průměru/ a pomocí této brusky líznu omezováky včetně náběhu omezováku. Všechny zuby přejedu stejným počtem tahů a pro jistotu je ještě zkontroluji měrkou. Poté nabrousím zuby a řetěz pověsím mezi ostré. Omezováky brousím před broušením proto, že někdy se stane, že někdo vejde do dílny, promluví na mne či jinou nepozorností škrtnu o břit řezného zubu. Takže snaha usnadnit si práci ale sebevrah s flexou nejsem.

Ivan

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Zdeněk Černoch - (34) - 86.246 (?), 15.10.2010 14:47

Nevím jak je to možné, ale ještě se mi nepodařilo koupit dobře nabroušený řetěz od Oregonu ani Husqvarny.  První strom na sednutí řetězu stačí pak řetěz řádně nabrousím kulatým pilníkem a lehce plochým pilníkem stáhnu omezováky. Řetěz musí jít snadno do dřeva, ale nesmí ve dřevě skákat  - velká špona. Málo sražené omezováky jsou špatně, pila se točí do otáček a stejně je řezný výkon minimální bo řetěz nebere - místo pilin jde prach. Reklama Oregonu není podložena optimálním výkonem a výdrží řetězu - když začnu brousit druhou polovinu zubu řetěz je většinou značně vytahaný a začíná podřezávat. Husqvarna má sice o něco málo horší výkon v řezu, ale zato se dá v pohodě dobrosit do tzv. hačků a furt řeže rovně. Stihlacké řetězy mají super řezný výkon ovšem stejnou nectnost jako oregon půlka zubu a konec dále se s nimi řezat nedalo - možna se již trochu polepšili. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Standam - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (471) - 128.254 (?), 16.10.2010 7:42

Zdravím Zdeňku, to, že Vám začne řetěz "podřezávat" není vina řetězu, ale Vaší lišty. Standa.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Zdeněk Černoch - (34) - 86.246 (?), 16.10.2010 8:21

Lišta na podřezávání nemá žádný vliv s těmi řetězy se prostě nedá řezat ani s novou lištou.  Jsou uplně vytahané jak žvýkačka. Mažu jen ekologickým olejem. Neriskuji bo u nás chodí po lese dost často kontroly.  Broušením to nebude, protože brousím jen pilníkem a  používám k tomu brusnou aparaturu od OREGONU. V lese dělám od roku 1994 takže už jsem se něco řetězu nabrousil a vyzkoušel hodně značek. Skončil jsem u hranaté Husqvarny - vychází mi nejlépe cena a množství nařezaných kubíku / řetěz

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 72.149 (?), 16.10.2010 11:29

Já tomu asi nerozumím. Řetězy Oregon a Sihl jsou dle mého bázoru ve světě nejrošířenější. Pokud by byla tak špatné, jak uvádíte, jistě by to tyto firmy řešily. Já považuji na základě vlastní zkušenosti řetězy Stihl za kvalitnější (o dost) než Oregon, ale Oregon bych rozhodně nezatracoval. Navíc, řetězy Husquarna jsou také Oregon.

Já bych asi uvažoval takto: Když jiným tyto řetězy vyhovují a mně ne, tak kde asi bude chyba. Odpovězte si.

Tu "brusnou aparaturu od Oregonu" jsem odložil do regálu a čekám na vhodnou příležitost, abych jí někoho mě nesympatického obdaroval. Brousím v lese pilníkem s vodítkem, doma bruskou Guede 2500 (o tom jsem na tomto fóru již psal).

Totiž ten aparát má velmi malou tuhost, aby umožnil přesné broušení zubů.

F.O.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Standam - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (471) - 128.254 (?), 17.10.2010 8:45

Zdravím, "Lišta na podřezávání nemá žádný vliv" tak to může být názor člověka, který v lese 16 let pouze sází stromky. Standa.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Zdeněk Černoch - (34) - 86.246 (?), 17.10.2010 8:59

Tak to není pravda. Právě stromky vůbec nesadím jen řežu už jsem vystřídal hodně pil od H257 přes H268 pak H 365, H 372 a 2 x Jon 2171 se kterým pracuji i v současné době Ročně vytěžím od  1500 do 4000 kubíku dřeva podle toho v jakých porostech pracuji.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 74.16 (?), 25.12.2011 23:16

nilz

Pozdravuji, i když příspěvek je přes 3 roky starý, dovolím si pár praktických poznámek:

1) řetěz na Still profi pilu jsem ze začátku brousil jen ručně na cirkulárce pod úhlem dle obalu a právě káceného dřeva, s tím že jsem místo kotouče na dřevo vložil, gumovkový,kotouč 300/3,2/32

2) později (i dnes) se dají pořídit malé brusky (čína), na které je drahý karborundum brousek (růžový) -nahraďte jej kotoučem do úhlové brusky-,pro gumovku,,průměr 115 mm.

3)omezovací zuby jsou čistící, zásadně brousím více jak 15 let ručně na stabilní gumovce na kov a sice dle údajů na obalu řetězu, vždy musí být omez. zub nižší než břit zubu o min.0,5-0,75 mm.

Je pravdou, že je potřeba rutiny, ale pokud používáte malou el. brusku na řetěz, y tak seřizovacím šroubem vzdakte od kotouče břit tak, aby omezovací zub byl přímo pod brusným kotoučem.Je-li kotouč tl. např 1-2 mm, přidejte ještě další na zesílení jeho tloušťky.(optim.3,0 mm.)

Kotouč z gumovky slouží již více než 3 roky, pořídil jsem jej v Baumaxu v sadě 4ks za 60Kč, zatím co keramický za 300 Kč nevydržel nabrousit ani jeden řetěz. hezké den a pevnou ruku.NILZ

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
1,  2,  3,  4,  5   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Podklad dlažby na terasu22.4.2024
Výběr hliníkové pergoly od A do Z22.4.2024
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika