Na 1300 m2 lepší sekačka nebo jetý traktůrek?



Stránky: 1,  2   
Zahradnik72 - (28) - 84.204 (?) 
9.4.2018 0:28, zobrazeno: 7042x

Mám na asi jednotýdenní sečení cca 1300 m2 trávy (teď ještě méně, do dvou let ano). Je to prakticky na rovině, pouze trávník není udržovaný a jsou tam "díry", které by se asi časem srovnaly. Není to v kuse jako fotbalové hřiště, ale jsou v tom záhony, políčko, semtam chlívek, zeď...
 

A mám dilema, jestli na to koupit jetý zahradní traktor tak do 25000 Kč nebo dobrou, novou sekačku do 15 000 s nožem "co největším", tedy nějakých cca 53 cm.

Pro traktor: Určitě to bude rychlejší a pohodlnější.
Proti: Údržba je asi složitější, pořizovací cena, starší stroj bez záruky

Pro sekačku: Cena + záruka, myslím, že podstatně jednodušší údržba a možné komplikace

Proti sekačce: Určitě menší koš (při častém sečení by se asi mulčovalo), trochu se nachodím (což mi zatím nedělá potíže a měl bych i chodit, je to zdravé) a bude to trvat déle. U některých typů je přímo napsáno např. "Do 1200 m2"

Jak byste volili?

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 136.123 (?), 9.4.2018 2:50
Řešil jsem podobnou otazku a nakonec priplatil a koupil robotickou sekacku Husquarna. Nelituji penez navic, protoze travnik je nadherny s nulovou péčí. 2x do roka oběhnu kraje se strunkou. Je to zázrak.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Marvella - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (820) - 48.194 (?), 11.4.2018 16:09

To je pravda, ale musíte mít perfektní rovinu bez ďolíků. S dírami v trávníku to nejde. Marcela

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
pkovarik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1331) - 112.187 (?), 9.4.2018 6:56

Nevím, jaký trávník chcete. Pokud normální přírodní bez spec.péče, a zajímá vás moje zkušenost - mám sad 2000m2, sekám jej párkrát do roka benz.sekačkou s pojezdem za cca 8000,-. Naprosto bez problémů, posekáno je do 2 hodin. V žádném případě bych neřešil traktůrek, s čímkoli větším by byla špatná manipulace mezi stromky a nutnost dosekávat. Ani nevím, jestli bych tím vůbec nějaký čas ušetřil. A ty 4km, či kolik přesně to dá, se nemám problém při sekání projít. Navíc sekačku užiju i na zahradě.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Standa_HK_ - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1484) - 248.224 (?), 9.4.2018 8:51

Dobrý den

Údaj typu "do 1200 m2" berte jako orientační hodnotu plošného výkonu (nominální), který sekačka dosáhne v ideálních podmínkách za hodinu práce nebo na jedno naplnění nádrže. Pokud budete mít členitější prostor a nebo horší kvalitu porostu, je skutečný výkon menší než nominál (o couvání, překryv v ploše, vysypávání sběrného koše, prodlevy kvůli čištění šasí či výhozového tunelu,...).  Není tak vyjímkou, že členitou hrbolatou zahradu budete skat se strojem s vysokým nominálním výkonem stejně dlouho jako s obratnější lehčí sekačkou někde na 60% nominálu silné.

Je tak optázkou, jestli si na dobu "teď ještě méně" nekoupit lehkou sekačku se kterou se budou dobře dodělávat dosekávky po nákupu traktůrku. Pak by jste vybíral v kategorii "nejlevnější s pojezdem". V záruce by jste sekal dočasně malou plochu na jednu nádrž paliva, poté na dvě nádrže paliva za týden a až potom by nastoupila otázka nákupu traktůrku, protže tři nádržky paliva za týden už je ta mez, kdy nechat slabší stroj na dosekávky.

SfK.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
hugovotr - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (627) - 28.27 (?), 9.4.2018 9:47

Sad cca 200m2 - sekačka s pojezdem se záběrem 56cm + křoviňák pro dosečení pod nízkými větvemí a kolem plotu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 159.98 (?), 9.4.2018 10:22

200 metrů není moc, to bych ani neřešil.

(Zahradnik72)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
hugovotr - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (627) - 49.89 (?), 9.4.2018 12:47
Chybí mi tam nula;) 2000m2.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 54.158 (?), 9.4.2018 11:50

Mám cca 1800m2, z toho 1500m2, který jsem první rok sekal sekačkou a pak koupil traktor. Sekačkou to trvalo strašně dlouho, zvlášť když např. kvůli dešti nešlo sekat a pak to přerostlo, to byla katastrofa. Hlavně kvůli malému koši časté zastávky strašně zdržujou a neustálé stratování.

Traktůrkem mám do hodiny hotovo a na podzim krásně sbírá listí.

Malou sekačkou sekám už jen zbytek udržovaný trávník cca 300 m2 u domu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 68.13 (?), 9.4.2018 13:18

Pokud je to členité a hodně překážet raději sekačku. Pokud je to volná plocha s minimem překážet volil bych rider. Není cenově až tak daleko od sekačky a funguje.Ušetří spoustu času a dokonce v mém případě bych řekl že posečená plocha riderem je hežší nežposečená sekačkou. Používám Hecht 5161

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika