Motory Dolmar 4-takt vs. Stihl 4-mix



host - 99.169 (?)
6.5.2011 10:32

Taky mi není jasný argument pana JS.ANO do spálené směsi odchází i spálený olej, ale nedává mi logiku i zvýšená spotřeba paliva- není tam systém výplachu spálené směsi čerstvou směsí či předvýplach tak jako u 2 taktu, tj se spotřebou to nemá nic společného. Nehledě na to, že i při běhu 4 dobého motoru část oleje netěsností pístní sady se dostává též do spalovacího prostoru. U křovinořezů je pro mne Stihl etalonem standartu a 1 kg rozdíl hmotnosti na křovinořezu je též dost znát. Včera jsem s křoviňákem pracoval asi 2 hodiny a hmotnost jsem si ke konci práce "uvědomoval".

Ivan

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4   
               
host - 99.169 (?), 6.5.2011 10:32

Taky mi není jasný argument pana JS.ANO do spálené směsi odchází i spálený olej, ale nedává mi logiku i zvýšená spotřeba paliva- není tam systém výplachu spálené směsi čerstvou směsí či předvýplach tak jako u 2 taktu, tj se spotřebou to nemá nic společného. Nehledě na to, že i při běhu 4 dobého motoru část oleje netěsností pístní sady se dostává též do spalovacího prostoru. U křovinořezů je pro mne Stihl etalonem standartu a 1 kg rozdíl hmotnosti na křovinořezu je též dost znát. Včera jsem s křoviňákem pracoval asi 2 hodiny a hmotnost jsem si ke konci práce "uvědomoval".

Ivan

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 146.85 (?), 28.6.2012 15:24

Zcela správně, 4-mix je ojedinělý počin, který nemá zatím obdoby. Snoubí se s touto technologií všechny výhody. Hlavně nízká manipulační hmotnost, velký kroutící moment, nízký spotřeba a hlavně minimální náklady na jeho provoz. S pozdravem Zdenek Stihl

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Standam - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (471) - 159.219 (?), 29.6.2012 9:31

Zdravím, 4-mix je opravdu technicky ojedinělý způsob mazání čtyřdobého motoru a já osobně proti tomuto nemám výhrad. Ostatní malé čtyřtakty mají sice malou trvalou náplň oleje, ale za provozu je tento obsah stejně celý ve vznosu a tak změny polohy nemají na kvalitu mazání žádný negativní vliv. Honda olej rozstřikuje ramínkem připevněným na klikové hřídeli, Robin zase používá jednoduché čerpadlo využívající střídání tlaku v klikové skříni. Zdenku, co se týká motorů Stihl, tak zde je třeba říci také "B". Chronická bolest jejich 4-mixů je trhání dříku ventilů a s tím spojené další na toto navazující poruchy. Takto poškozený motor, kdy se spadlý ventil ohne přes hranu ventilového sedla je ve většině případů opravitelný za cenu výměny celého bloku motoru. Standa.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
J.S. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3388) - 208.219 (?), 29.6.2012 14:44
Přesně tak, už jsem několik takto poškozených 4 mixů viděl, ale každá konstrukce má své výhody a slabší stránky. Motor 4 mix ovlivňuje kvalita směsi a spaluje olej v pohonné směsi, zase má nižší hmotnost a je méně složitý. 4 takt je emisně čistší, pohonná hmota neovlivňuje negativně mazání, je méně hlučný, ale má vyšší hmotnost a více dílů. V kvalitním provedení značkových výrobců je to o tom, kdo co více upřednostňuje z předností daných motorů.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 166.15 (?), 29.6.2012 15:02

K pravému čtyřtaktu - sekal jsem několikrát s Hondou 435 E2 UEET, která měla 1,6 HP. Zároveň vlastním FS 130, což je o krapet silnější 4-MIX. Musím říct, že Honda je těžké heblo - o 1,5 kila těžší, což dávám za vinu právě 4-taktu. Stejně tak není tišší než Stihl. Je hlučnější a řekl bych, že 4-MIX má přijemnější zvuk. Ekologii bych zase až tak neřešil, ale 2-taktově z nich nesmrdí ani jeden :-) 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
J.S. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3388) - 216.64 (?), 29.6.2012 17:44
Z důvodu ekologie to celé hlavně je. Robin je tišší než 4 mix.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 166.15 (?), 29.6.2012 20:11

Ale pořád hlučnější než 4-Mix u FS 130 :-) Tu ekologii jsem zmínil jen tak mimochodem. Ani jeden z uvedených se nemusí bát ekologické normy stupně 2.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
J.S. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3388) - 191.186 (?), 29.6.2012 21:14

Měl jsem možnost porovnat FS 130 a 335.4U. Na mě subjektivně působil příjemněji zvuk 4 taktu a měl nižší vibrace. Posekal jsem s každým asi 400 m2 bez chráničů sluchu. Značnou hlučnost už dělá struna, která se zase subjektivně přibližuje v určitých fázích sečení hlučnosti motoru. Hondu jsem neměl současně s ostatními modely k dispozici, proto je to srovnání, jako samostatné také pozitivní. U klasického 4 taktu jsou emise o dost nižší. U 4 mixu se spálí na každých 50 ltr benzínu 1 litr oleje.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 166.15 (?), 29.6.2012 22:23

Já nevím co vás ta ekologie tak chytla. Vždyť jde v podstatě o hobby mašiny. Tam je zcela jedno kolik oleje spálí nebo ne. Stejně jako všechny ostatní hobby stroje Hondy/Dolmaru. 50 l benzínu poseče hodně velkou plochu. Ke zvuku - berte to i tak, že FS 130 je přece jen o něco silnější, tak by měl být zákonitě o něco hlučnější.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
J.S. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3388) - 216.64 (?), 29.6.2012 22:48

Tu ekologii máte v názvu tématu, jinak by to bylo pořád o 2T a srovnávají se dané motory, proto jsou nižší emise přednost. Tu hlučnost jsem uvedl subjektivní, proto třeba vám se to může zdát jinak. Charakteristiky obou motorů jsou rozdílné, proto jen jiný výkon/obsah není jediný vliv na rozdílnou hlučnost a hlubší zvuk je méně zatěžující. Měl jste možnost porovnat? Já jsem výkonově od tohoto 4 taktu zase tak moc nečekal, ale má výborný tah od nízkých otáček, není třeba jej stále vytáčet, výborně jde za plynem.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika