Čím nahradit rýč?



Stránky: 1,  2   
host - 199.242 (?) 
11.10.2018 19:20, zobrazeno: 9846x

Dobrý den,

čím nahradit rýč? Hledám elektrický přístroj nebo i na benzín, klidně i s minimálním záběrem šíře do půdy, jako klasický rýč., který si ale poradí i s půdou rok či dva neoranou. Do cca 200 m2 zahrady. Co koupit a nepřijít i o kalhoty a existuje něco funkčního? Přijde mně, že trh je plný všelijakých kypřiček, což si zvládně i člověk po infarktu sám, ale přístroj, který by odvedl opravdu krapet namáhavější práce jako rydlo, nikde nic.. Máte nějaké tipy na přístroj a jak při tom všem nepřijít i o kalhoty?
l

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 40.166 (?), 11.10.2018 19:44
Já bych v prvé řadě zkusil vyměnit ruce, když už rycí techniku máte, dejte nabídku 150,-/h a on se někdo najde.Rytí je převracení zeminy, né kypření, to se dělá poté, takže úspěšně převrátit zeminu někde, kde se nedostane traktor, dokáže jen malotraktor např.Tk8?,nebo já měl vyzkoušené Vari s pluhem včetně sady závaží, to je levnější verze a nejlevněji to měl děda-vrátek s lanem a pluhem ovládaný tlačítkem na kabelu(tam se to nesmí zapínat na vrátku, nebo stát za ním, v případě prasknutí lana se chová jako bič)
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 248.154 (?), 11.10.2018 20:16

Na 200m2 zahrady??? Tu plochu jsem zryla normálním rýčem i po mrtvici (sice na třikrát, ale zryla). Akorát jestli máte těžší zem, tak to chce špičatý rýč, na písčitou stačí rovný. 

Ale jestli se bojíte trochu máknout, tak co budete na té minizahrádce dělat?           Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 221.137 (?), 11.10.2018 20:37
Já jsem před 3 dny políčko cca 100m pojezdil kultivátorem. Půda byla mistama tvrdá jak kámen, suchá. Dělal jsem to asi půl hodiny, možná o něco dýl. Do hloubky to vzalo 25 cm určitě, možná i víc. Půda je krásně provzdušněná, nakypřená. Kdybych to dělal rýčem, tak by mi to trvalo celý den a sedřený jak... Sice jak píše pán přede mnou, neni to rytí ale kypření. Ale pro mě naprostá spokojenost. Do jara mám klid, no ještě zasadit česnek. S pozdravem David
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 221.137 (?), 11.10.2018 20:47
Nezlobte se, ale 200 čtverečních zrýt, není žádná sranda.Pokud ano, tak za kolik hodin? Mě je 37,chodím do práce, pak to ještě rýt, no pěkně děkuji, nechci. Poličko mám cca 150 m, a dá se na něm taky dost zapotit.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 248.154 (?), 11.10.2018 21:19

221.137. - tak to políčko máte 100 nebo 150 metrů wink?           L.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 40.166 (?), 11.10.2018 22:12
Všímavá Lída 👍,asi to byl odhad, mě se to taky zdálo stále větší, a to bylo “jen”100m2 (10x10),ale spíše to byla nechuť k dané práci, a protože si rád hraji s technikou, tak za 25tis. jsem koupil zmíněnou varinu s pluhem, vozíkem,rotavátorem, sekačkou od jedné vdovy, která pochopitelně pro to neměla uplatnění a děti už vůbec ne, a hned bylo veseleji.Pak stejně nato nezbýval čas, tak jsem to poslal za stejné peníze dál, připlatil za zahradní traktůrek a zahrádku máme mimo rajčat už jen v květináčích(jahody) atruhlíkách(bylinky).
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 40.166 (?), 11.10.2018 22:42
Jen jsem mrknul na bazoš a vrátky jsou okolo 4tis.,možno i s pluhem.A je po starostech, za ty peníze nejspolehlivější věc a kalhoty zůstanou majiteli 😎.Nemusíte řešit benzínový motor, záběr kol, dostatečnou přítlačnou váhu-to vše při tažení odpadá.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Standa_HK_ - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1484) - 248.159 (?), 11.10.2018 22:59

Zpracovatelnost půdy vždy závisí na vlhkosti. Pokud je v optimálním rozmezí, je práce s rýčem i alternativami hračka. U písčitých nespékavých zemin je pásmo optimální vlhkosti dosti široké, ale s vzrůstajícím podílem jílovitých částí se zužuje. Je pak otázkou, na jakou hloubku, po jaké plodině a před jakou plodinou potřebujete pozemek upravit. Protože pokud potřebujete zpracování na plnou hloubku rýče (26-29 cm) pak i Varina s pluhem je slabá (14-18 cm) a rotavátor AKY taky (8-14 cm). Je pak tedy lepší si práci rozložit na více denních "tréninků" a pro každý denní díl vyladit vlhkost (zálivka vs. zakrytí tunelem proti srážkám).

A v případě delší pauzy bez kultivace je lepší si nekupovat stroj, ale jednorázově si nechat půdu zpracovat od toho, kdo stroj má. Ono totiž platí, že čím výkonější stroj, tím rychleji je práce hotová ale taky tím rychleji se obsluha unaví (u rýče stíháte odpočívat × stoj musí dokončit řádek) a tak například tchán po infarktu přešel od Variny na rýč.

SfK.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Zahradnik72 - (28) - 84.204 (?), 11.10.2018 23:52

Nevím, jestli to někdo nenapsal a hlavně nevím dispozice políčka, bydliště a poměrů.

Mně podobné políčko, možná větší, pooře soused dělaným malotraktorkem a zřejmě kdyby ne on, tak seženu někoho jiného na dědině. Finančně i časově je to asi nejlepší řešení...

A kdyby ne, mám Vari s pluhem, ale soused sedí, má to za chvilku, já bych se s tím drbal a nadřel (protože jsem to s Vari ještě nikdy neoral :-) a neumím to nastavit)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika