Pěstování fazolí



eugen - (40) - 49.128 (?) 
10.3.2013 14:24, zobrazeno: 19697x

Chcem toho roku posiať fazuľu.

Po 1.         Je na to vhodná aj tá v potravinách v pol kilových sáčkoch? Ak áno tak mi poraďte podľa čoho rozlíšim či ide o kríčkovú ale popínavú formu k tyčke. 

Po 2.         Treba fazuľu namáčať pred výsevom, alebo moriť?

Po 3.         Kedy je vhodný čas na výsev?

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
adri - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (263) - 58.245 (?), 10.3.2013 14:58

1. malú neviem rozlíšiť lebo ju pestujem len ako kríčkovú, ale veľké fazule (predáva sa najmä biela a fialovo-fľakatá za cca 1€/250g) budú isto tyčkové. jeden rok mi nevzišla biela kúpená ako osivo, tak som z frustu zasadila tú kuchynskú - vzišla, aj keď mala asi len 75% klíčivosť.

2, moju nenamáčam, ani nemorím, ale keď chcem sadiť tú z potravín, dám si ju naklíčiť, aby som videla, či vôbec niečo porastie a aká je klíčivosť.

3. ja sadím po zmrznutých, minulý rok som sadila skôr a májové mrazy mi ju brutálne ošľahli. vždy mi v pohode dozreje, z 3-4 típí po cca 20 rastlinách mám max 20 nedozretých luskov - a 6litrov suchých fazuliek.

adri

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
eugen - (40) - 49.128 (?), 10.3.2013 21:05

Dakujem za odpoveď a za námahu napísať mi. Budem sa toho držať. Peknú jar:)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Walter - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1252) - 209.100 (?), 9.2.2015 11:05

Posledních několik let pěstuji hrách výhradně ze semen určených k vaření a jsem spokojený. Chtěl bych totéž zkusit s fazolemi. Vycházím z předpokladu, že pro polní pěstování se užívají keříčkové odrůdy. Máte někdo již nějaké zkušenosti s pěstováním takových semen fazolí v baleních určených k vaření?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 9.2.2015 11:36

Odrůdy hrachu na vaření rychleji dřevnatí a nejsou tak lahodné jako ty, co se mají jíst zazelena. A hrách pěstuji pouze pro zelený hrášek. Suchý na kaši a polévku si raději koupím.   S fazolemi je to stejné. Drobnoplodé (keříčkové) fazole pěstuji jen na zelené (žluté) lusky.  Pro suchá semena bych bral, kdyby existovaly velkoplodé keříčkové fazole. Ale žádné takové neznám.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 79.152 (?), 18.2.2015 16:24

Poliaci teraz uviedli na trh veľkoplodú kríčkovú fazuľu Goliatka. Je síce prednostne určená na zber luskov a mäkkých semien, no po dozretí a vysušení by snáď mohla byť OK i na suché semená. Treba vyskúšať...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
vendysmen - (1) - 3.0 (?), 9.7.2015 13:09
Dobrý den, snad ještě pomohu, i když je na výsev pozdě.Fazole vždy seji ze sáčků určených k vaření.Používám odrůdu Pinto v Bio kvalitě, půlkilové balení lze koupit za cenu i 48 kč.Není keříčková, pne se mi ke konstrukci dva metry vysoké a pak zas dolů.Krásně červeně kvete, lusky má zelené, široké, s červenými fleky.Sklízím kolem deseti centimetrů, pak se dají uvařit bez problému s dřevnatěním.Chuťově vynikající.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 157.239 (?), 9.7.2015 13:16

Pro pěstění na lusky ještě není pozdě, snad jen v okr.oblastech... S.P.,Ch.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů10:55
Nářadí pro průklest vysokých stromů9:50
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika