Neznámý druh luskovin



host - 237.254 (?) 
3.12.2015 18:51, zobrazeno: 6180x

Dobrý den, měla bych dotaz ohledně neznámých (alespoň pro mne) druhu luskovin. Jestli máte nějaké zkušenosti s pěstováním, výnosem, chutí, popř. kde sehnat semínka. Jedná se o:

Ledenec nachový

Lablab

Fazole GOA / psofokarpus čtyřkřídlý / hranatá fazole

Mockrát děkuji za rady, Dagmara

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
Jiří Janča - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1577) - 166.4 (?), 3.12.2015 21:47

Osobní zkušenosti žádné, ale toto o prvních dvou psali v Zahrádkáři.

Ledenec 1
Ledenec 1
Ledenc 2
Ledenc 2
Lablab
Lablab
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 237.254 (?), 4.12.2015 2:24

Dobrý den pane Jiří, moc děkuji za články - posunuly mně dále v hledání, minimálně Ledenec se mi zdá opravdu zajímavý. Našla jsem nějaké malé odkazy na různých stránkách tak kolem roku 2008 a pak už nic. Ale někdo někde ty semínka určitě má :-) 

Dagmara

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 184.133 (?), 4.12.2015 8:22

První dvě jsou vcelku dobře pěstovatelné, nečekejte velký výnos. Ledenec se dá jíst v nezralých luscích, není to nic moc, cukrový hrách je lepší. Mě od většího zájmu odrazovala ta křídla na lusku. Tady na fóru si do vyhledávání zadejte ledenec nachový, tam ho někdo měl. Před lety ho měla v sortimentu firma Johnson seeds. Spíše je to položka z indexu botanických zahrad. Dolichos lablab je pěkná popínavá letnička - jako takovou položku ho seženete. Syrový snad je nejedlý, pěkná plochá semena jsou zajímavá ve směsi s jinými luštěninami, třeba v salátu, v polévce. http://okenkodozahrad.cz/diplomka.pdf. Psophocarpus je tropická (subtropická?) rostlina, doma hodně úrodná, jí se z ní snad všechno listy, květy, samozřejmě lusky a semena, dužnaté kořeny. V 80. letech s ním dost pracovali na VŠZ v Praze, ve spolupráci tuším že s Vietnamem. Jestli ho pěstovali i v Čechách nevím, ale myslím si by to šlo jedině ve skleníku. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Qesham - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (126) - 183.190 (?), 3.11.2017 16:22

Lablab je luštenina – letnička, popínavá podobná fazoli, má buď purpurové nebo zelené listy, lusky jsou jedlé nedozrálé, stejně jako fazolové. Semena jsou hnědá až černá, ploše kulovitá, vaří se stejně jako fazole, pěstovával se – údajně – hojně ve Středomoří, později vytlačen cizrnou která má v turečtině a v některých arabských dialektech podobný název. V Tunisku vaří v zimě polévku leblebi – dnes opět z cizrny. U nás byla vyšlechtěna a uznána v Troubsku odrůda Robin. Seji ji k plotu, spíše na okrasu, občas použiji na zpestření stravy.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů10:55
Nářadí pro průklest vysokých stromů9:50
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika