Moje luskoviny v roce 2020



Elen. - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (158) - 126.28 (?)
14.7.2020 14:40

Fazole máte krásné. Já letos sela placaté Limca a nevzešla ani jedna. Moje milované Gusty ale startují dobře, už dva týdny zlehka otrhávám - sela jsem v půlce dubna do květináčů, opatrně přesadila ven po mrazech.

To video znám, už tady myslím někdy dřív proběhlo. No, nesešoupává se jí to z těch okapů úplně lehce... Řeší to i v dalších videích s tím, že musí být zemina dostatečně vlhká a sazeničky větší, aby prokořenily a bal byl trochu kompaktní - s tím mám tu zkušenost, že jakmile je kompaktní, tak už jsou kořínky zamotané do sebe a špatně se pak ve volné půdě ujímají. Elen

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3   
            
host - 61.236 (?), 13.5.2020 5:44

Tak nakonec ty Gigant fazole a Vigna vylezly, ale musel jsem pokaždé když jsem byl na zahradě nalít na ně konev vody. Teď ještě ochránit je před možností zmrznutí. Hrách Zázrak z Kelvedonu už hodně kvete. Asi mu ten studený máj vyhovuje? wink

           Vladimír

Hrách
Hrách
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 91.196 (?), 13.5.2020 14:56

Zázrak to je, voda svěcená! Studený a uzený prý dýl vydrží-tak co se vůbec divíme?wink Pěkné, opravdu. Včera jsem jeden z hrášků po stranách lehce přihrnul-ne proti mrazu, ale aby nepolehl, okurky a tykvovité rostlinky-mezi děložními jim nesměle špičkují první pravé lístky- zakryl bílou netkou-něco i bublinkovou fólií. U nás na stř.Moravě jsou Zmrzlíci snad zmámení Žofkovými nápoji-tak snad nevystrčí růžky-révu nechám osudu-části mám vyvedené nad 2m...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3225) - 61.68 (?), 25.5.2020 14:58

Hrách na prvém záhonu má už plno lusků. Začátkem příštího týdne budu muset někoho z rodiny naverbovat, aby ho začal sklízet. Musí se probírat a trhat jen ty zralé. Opravdu nerad to dělám.

           Vladimír

Hrách
Hrách
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Elen. - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (158) - 126.28 (?), 12.7.2020 8:05

Jak rozložit sklizeň dřeňového hrášku?

Zkouším to už několik let. Nejdřív klasická rada ze sáčků se semeny - výsev po 14 dnech. Ha ha, začátek sklizně se pak liší o 1 - 2 dny. Vyseju tedy s odstupem 1 měsíce. Začátek sklizně se liší asi o 5 dní. Vyseju ranou odrůdu a později pozdní odrůdu. Pozdní už to nestihne, má padlí a je plná červíků. Loni: vyseju zároveň raný Oskar a pozdní Alderman (maxi), což ten požadovaný rozdíl 14 dnů jakž takž splní, ale Alderman je fakt obrovský, neplodí zas tak moc a taky brzo chytá padlí. Letos: vyseju zároveň raný Oskar a pozdní Radim. Pozdní Radim dozraje o týden dřív než Oskar... jsem v koncích  frown

Daří se tady prosím někomu úspěšně rozložit sklizeň hrášku tak o 14 dní? Díky, Elen

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 91.196 (?), 12.7.2020 10:48

Padlí je letos sedum zadečkůangry! Vysel jsem 3 různé hrachy zároveň, zrání rozdílné cca o týden, takže rozkládám takto-něco do pusy, něco průběžně do polévek, pár dní hrášek vydrží v lednici-v luscích i po vyloupání, zbytek do mražáku.Na postupný výsev nejsou volná pole, teď po plísní chycených bramborách už hrách sít nebudu, byť se mi to v létech minulých-suchších osvědčilo-síly došly...cheeky

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 61.212 (?), 12.7.2020 16:48

Já jsem letos spokojený až na jednu věc, která se mně stala. Nepoužívám jiný hrách než Zázrak z Kelvedonu. Pokusím se udělat časovou osu jak jsem vyséval a jak sklízel:

První výsev 5.3., záhon cca 2 m2, postaven nad něj rám s okny. Teprve cca 23.3. se objevily první rostlinky. Rám jsem oddělal 16.4., prvním sklizeň 6.6. (0,9 kg) a 11.6. jsem hrách vytrhal a všechno obral (3,8 kg).

Potom jsem zasel hrách na záhon o rozloze cca 4 m2, nevím přesně kdy (začátkem dubna), protrhávku jsem dělal cca 18.7. a protože jsem jel na dovolenou, tak jsem pověřil syna aby si ten hrách ve středu 24.6. nebo ve čtvrtek otrhal. Každý den mně volal, že to nestihl, napsosledy v sobotu, když už jsme jeli valkem domů mně řekl, že tam půjde v neděli odpoledne. V neděli ráno jsem šel na zahradu, všechen hrách vytrhal a hodil ho na kompost. Neměl už tu potřebnou sladkost a něco s ním dělat se mně nechtělo. Škoda velká, odhadem tak 6-8 kg lusků,

Další výsev byl cca v polovině dubna, sklizeň začátkem července. Poslední výsev 28.4. a sklízel jsem ho teď ve čtvrtek.

Ten poslední výsev byl jen tak, aby na záhoně vytvořením po likvidaci keřů rybízu něco bylo, úroda menší, ale docela mě to potěšilo, mám sladký hrách rád. Vysel jsem na stejný záhon i hrách cukrový, nic moc na něm nebylo a to co bylo mně nechutnalo, Přišlo mně to jako pastva pro kozu, která není schopna vyloupat jednotlivé kuličky. Již nikdy více.

           Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Elen. - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (158) - 126.28 (?), 13.7.2020 11:44

Díky, Vladimíre, za Váš přesný popis - vychází z toho, že když jste sel stejnou odrůdu cca po měsíci (ty první dvě generace), vyšla sklizeň hezky po sobě. Asi to tak příští rok taky zase zkusím, ono záleží i na počasí, jestli na sebe hrášek nebo ne. Zázrak z Kelvedonu jsem před lety taky zkoušela, ale nakonec se mi víc zalíbil Oskar. Až dojdou zásoby, znovu ho zkusím.

Cukrový hrášek ale naopak miluju. Dokonce ho na jaře předpěstovávám v truhlíku (tak 12 rostlin), aby byl co nejdřív. Nejím ho tedy syrový, to mi taky nechutná, ale jen tak lehce osmahnutý a podušený, nebo dokřupava blanšírovaný, do směsí, kari, do polívky... je to úžasná čerstvá jarní lahůdka v době, kdy toho ještě na zahradě moc nesklízím. Přebytky pak zamrazím, tím se sice křehkost ztratí, ale pořád je fajn. Letos ho chci i na podzim a protože zatím nebyl volný záhon, předpěstovávám znovu. Nově zkouším ruličky od toaletního papíru přestřižené na třetiny - že se pak zasadí celý "květináček" a mohly by tím odpadnout případné potíže s přesazováním v teplém slunečném počasí. Jsem zvědavá, jak to vyjde. 

Cukrový hrášek v ruličkách od toaleťáku
Cukrový hrášek v ruličkách od toaleťáku
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 60.140 (?), 13.7.2020 17:06

Mám taková pohyblivá pařeniště, která přemisťuji z jednoho záhonu na druhý jak právě potřebuji. Když jsem se ptal syna co do jednoho z nich vysadit, tak mně řekl, že hrách. Ředkvičky a všechno ostatní lze v obchodě brzy koupit, ale kvalitní hrášek ne. Lze koupit za nekřesťanmské peníze něco co si říká hrášek, ale ta chuť tomu chybí. Myslím si, že právě sklizeň toho hrachu vysetého mně pěkně prodloužilo sklizeń. Na youtoube je zajímavé video, jak si oředpěstovat hrášek ve skleníku. Skleník nemám a tak jsem šel na ta pařeniště.

Everyone Can Grow A Garden (2018) #9: Grow Peas in Gutters

Ty ruličky od toaletního papíru jsou azjmavá záležitost..yes

           Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 61.236 (?), 14.7.2020 14:15

Letos u nás často prší a jsou poměrně chladné noci. Pro některé zeleniny jako jsou rajčata, papriky a lilky to moc dobré není. Ale mimořádně se mně daří Greek Giant fazoleus. Krásně rostou a kvetou. Mají už nasazeno plno lusků. Nejsem žádný velký kuchař, ale udělat si typické řecké jídlo "Plaki" (pečené fazole) zvládám. V té adrese má být místo těch tří teček 

-DEk&feature

           Vladimír

5ecké fazole
5ecké fazole
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Elen. - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (158) - 126.28 (?), 14.7.2020 14:40

Fazole máte krásné. Já letos sela placaté Limca a nevzešla ani jedna. Moje milované Gusty ale startují dobře, už dva týdny zlehka otrhávám - sela jsem v půlce dubna do květináčů, opatrně přesadila ven po mrazech.

To video znám, už tady myslím někdy dřív proběhlo. No, nesešoupává se jí to z těch okapů úplně lehce... Řeší to i v dalších videích s tím, že musí být zemina dostatečně vlhká a sazeničky větší, aby prokořenily a bal byl trochu kompaktní - s tím mám tu zkušenost, že jakmile je kompaktní, tak už jsou kořínky zamotané do sebe a špatně se pak ve volné půdě ujímají. Elen

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika