Hrách - neroste, okousané listy a kořínky



Petr z H - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (690) - 112.187 (?)
31.5.2018 14:04

Nejste sám, taky se mi vůbec nedaří. Snad 2x se podařilo vypěstovat pěkný, jinak vždy bída. Už po vyrašení na povrch má okusované špičky, ale přisuzoval jsem to vrabcům...

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
host - 34.42 (?), 31.5.2018 13:39, zobrazeno: 8584x

dobrý den, prosím o radu ohledně pěstování hrachu. Po výsevu začne pomalu růst a pak sotva při velikosti cca 5 cm přestane růst - díval jsem se na kořínky a řekl bych že jsou okousané. Listy jsou také okousané anetuším čím by to mohlo být.. Nějaký škůdce v půdě? Moc prosím o rady - není možné vypěstovat hrách.. a to jsem si myslel že není nic jednoduššího... děkuji za všechny rady

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Petr z H - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (690) - 112.187 (?), 31.5.2018 14:04

Nejste sám, taky se mi vůbec nedaří. Snad 2x se podařilo vypěstovat pěkný, jinak vždy bída. Už po vyrašení na povrch má okusované špičky, ale přisuzoval jsem to vrabcům...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Mike Dundee - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (206) - 30.238 (?), 31.5.2018 16:10

Připojím svoji zkušenost - předchozí roky, kdy bylo deštivější jaro, jsem měl hrášek krásný a brzo. V letošním suchu bída. Malé rostlinky, vůbec to nerostlo a to jsem jej obden zaléval (ne tak intenzivně jak by si asi zasluhoval, protože musím hospodařit s nachytanou vodou, studnu bohužel nemám...) Po zmrzlých jsem nad ním zlomil hůl a nasázel na záhonek rajčata a celý záhonek zamulčoval listím, trávou atd. Čekal jsem, že hrách mezi rajčaty tiše pojde. No a teprve po tom zamulčování začal hrách bujet a začal dokonce utiskovat rajčata (takže jsem jej musel protrhat). A to zalévám jen 1x týdně lokálně k rostlinkám rajčat, ke hrachu vůbec. Nyní už každou chvíli budu sklízet masité lusky, chvíli počkám a pak jej teprve zlikviduji aby měly zase prostor rajčata.

Vysvětluji si to, že hrách možná potřebuje nějakou konstantní vlhkost v půdě, ne jak to bylo letos v dubnu kdy (alespoň u nás) vůbec nepršelo a půda byla buď přemokřená po večerním zalití a přes den rychle vysušená od žhnoucího slunce... Pod tím mulčem má neustále vlhko (ovšem nikoliv přemokření).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 185.138 (?), 1.6.2018 0:13

Když je tohle sucho, mravenci okoušou klidně burgán, hrášek, mák. A poslední dva výsevy, i když předklíčené, mi udolalo horko. V řádku je pár kousků, které měly štěstí. Ten, který už sklízím, byl kvůli mrazům místo předklíčení předpěstován v sadbovači a bylo to jen o trochu pracnější.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 21.214 (?), 1.6.2018 8:30

Listopas, použít karate.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 181.231 (?), 14.5.2019 1:18

Dobrý den, co způsobí, že hrášek nevzejde.  Když jsem vytáhla hrášky ze země tak měly malý klíček, ale byly prodíravělé - zřejmě od něčeho prožrané. Co by to mohlo být za škůdce.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
ivan z okénka - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (800) - 184.133 (?), 14.5.2019 8:51

Pokud máte svoje osivo, mohli jste sít semena se zavíčkovaným zrnokazem. Pokud je to osivo komerční, pak by to mohl být například drátovec. Ale ten by si nejspíše všiml i šťavnatého křehkého klíčku.  

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
E_Petr - (7) - 31.15 (?), 17.5.2019 14:01

Já pěstuju hrášek 5-tým rokem po sobě, bez problémů, až na tento rok. Jelikož ho mají strašně rády děcka, během 14dnů jsem vysadil 4 záhonky. Pěkně vzejde, jenže už od 1-2cm velikosti rostlinek mě je něco žere. Pěkně postupně, každý den, vykousané lístky, užrané stvoly i celé vršky. Co se snaží i tak přirůst je za chvíli zase pryč. Jeden záhonek už má hotovo, další dva čeká konec asi také, ten poslední už má rostlinky asi 10cm, ale žere je to stále dál. Byl jsem na kontrolu 3x večer za tmy, jednou dokonce asi ve 3h rano.. A nic, žádná housenka ani slimák, prostě nic.. Teď padlo mé podezdření na vrabce, je to vůbec možné?

Několikrát jsem viděl ze záhonku nějakého odletět. Jak se píše že nejsou ptáci, máme zahradu na kraji vesnice a připadám si jak v jedné velké voliéře. Jen vrabců máme snad 8, ne-li více hnízd ve střeše (nová střecha bez podbytí), jindy jsou tam tak 3 hnízda, a to už se nebavím o jiných druzích. Nemá někdo podobnou zkušenost? 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Petr z H - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (690) - 112.187 (?), 17.5.2019 14:44

Mám totožnou zkušenost, a můžu potvrdit vaše podezření. Vloni jsem dal nad záhon králičí pletivo a hrášek už konečně ozobávaný nebyl.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 57.149 (?), 17.5.2019 15:07

Máme to letos stejně, hrášky mizí, z dvou řádků tam teď živoří tři rostlinky.

Podezíral jsem psa, ale ten by tam nechal stopy. Jediné co jsem tam našel jsou takové jakoby "důlky".  

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika